Тараздың бойтұмары

Сабақ жоспары

 

Бөлім:

ІV бөлім –.Қазақстанның ежелгі қалалары және ұлы Жібек жолы

Мұғалімніңаты-жөні:

 

Күні:

 

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

 Тараздың бойтұмары                             № 48

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның

 дамуын болжау;

7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты

 аудиториясын салыстырып,талдау жасау;

Сабақ мақсаттары

Барлығы: жаңа тақырып аясында шағын мәтін құрай алады, сыныптастарымен сұхбаттасады.

Көпшілігі:сабақ барысында мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы Тараз қаласының тарихы жайлы ақпарат бере алады.

Кейбірі:тақырып аясында мәтін құрап, жаза алады.Мәтіндерден теңеуді ажырата біледі, мәтін құрап жазады.

Сабақ барысы

Сабақ-тың  кезеңдері / Уақыт

Мұғалімніңіс-әрекеті

Оқушыныңіс- әрекеті

Баға-лау

Ресурстар

 

Сабақ-тың басы

 

5 мин

Қызығушылығын ояту. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл-күй сыйлайды. 

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Оқушылар бір-бірімен амандасып, жақсы тілектер айтады .

Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады.

 

 

 



 

Сабақ-тың ортасы

 

30 мин

Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздерді жазып, оқу. Сөз тіркестерін құрастыру.

Айтылым.1- тапсырма.

«Миға шабуыл» әдісі

1. Қазақстан аумағындағы тарихи қалалар қай жерде орналасқан?

2. Осы аймақта қандай ескерткіштер бар?

3. Тараз қаласының басқа қалалардан қандай ерекшеліктері бар?

 4. Ежелгі қалаларда қандай өндіріс орындары істейді?

Тыңдалым,оқылым. 3- тапсырма.

Мәтінді бөлімге бөліп оқиды,аударады.

Бейнетаспа тамашалау. Айша бибі мен Қараханның кесенелері.

Оқылым. Адал махабаттың символына айналған

1)Айша бибі мен Қарахан туралы аңызды оқу.

2)Оқыған мәтін мен аңыздың негізгі идеясын анықтап, ұқсастығын салыстырыңыз.

Жазылым. 4- тапсырма.

Мәтінде қолданылған сын есімдерді анықта, олармен сөйлем құрастырыңдар.

Ой қорыту. Сұрақтарға жауап бер

-Тараз қаласының бойтұмары не?

-Қарақан уәделі мерзімде Айшамен

кездестуге бара алды ма?

-Айшаны қандай жылан шағып алды?

-Айша кімге хабар бергізеді?

— Қарахан мен Айша кімге неке қиғызады?

-Айшаның құлағына Қарахан не деп айтады?

— Қарахан қандай күмбез орнатады?

Үй тапсырмасы: 97-бет, 2-тапсырма. Диалогтегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып жаз.

 

Өлеңді мәнерлеп оқиды.

 

 

 

 

 

Жаңа сөздермен сөз тіркесін, омоним, антоним құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

Мәтінді бөлімге бөліп оқиды.

 

 

 

 

Айша бибі мен Қараханның кесенелері туралы

бейнетаспаны тамашалайды.

 

 

Айша бибі мен Қарахан туралы аңызды оқу.

 

Мәтін мен аңыздың негізгі идеясын анықтайды.

 

Сын есімдермен сөйлем құрастырады.

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

Оқушы-лар бейне-жазбаны көріп, түсінген-дерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірін-бірі бағалай-ды.

 

«Бас бармақ»

 

.



 

https://www.youtube.com/watch?v=gWoV3TzgH5k

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ-тың аяғы 5 мин

Оқушылар сабаққа қатысты өз ойларын стикерлерге жазады, ал мұғалім «Жағымды сөздер» тәсілі бойынша өз ойларын айтып, сабақты қорытындылайды.

Оқушылар кезекпен өз ойларын айтады

Рефлек-сия

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *