Мұхиттарда тіршілік дүниесі

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп: №1 мектеп-гимназия Қызылорда қаласы 

Күні:                                                        Мұғалімнің аты-жөні: Жубанова Лаззат  география пәні

Сынып:8                                                      Қатысқандар:                            Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мұхиттарда тіршілік дүниесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу  бағдарламасына сəйкес)

8.3.4.4. Мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды

Сабақтың мақсаты

1)Мұхиттағы тіршілік дүниесінің қалыптасу және таралу ерекшеліктерін зерделейді.

2)Тіршілік дүниесі планктон, нектон, бентос.

3)Қазіргі кезеңде мұхиттарды зерттеу маңызы неде?

Ойлау деңгейінің дағдылары:

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

1.Мұхиттар және оның құрамдас бөліктерін және олардын ерекшеліктерің біледі.

2.Мұхиттардың биологиялық массаның жалпы өнімділігі

3.Мұхиттың терендігің өлшеуге арналған есептер.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Мұхиттардың құрамдас бөліктерің және тіршілік дүниесінің қалыптасуын.

Пәндік лексика мен терминология:

Мұхит,эхолот,бұғаз,шығанақ.

Пайдалы сөз тіркестері:

Терминдерді түсіңдіріңіз …

Бұғаз,шығанақ  дегеніміз — ….

Мұхиттардын тереңдігің өлшеу,эхолот ….

Мұхиттардың салыстырмалы көрсеткіші …..

Үш тілді қолдану:

Мұхит-Океан-Ocean

Өзен-Река-River

Көл-Озеро-Lake

Құндылықтарға баулу

1.Мұхиттардың экологиясын сақтап қорғауға.

2.Дүниежүзілік мұхит суының ластануын болдырмауға

Пəнаралық байланыс

1.Биология-мұхиттардағы биологиялық ресурстар.

2.Тарих-саяхатшылардың зерттеудегі тарихи маңызы.

Алдыңғы білім

5.2.6.1. Материктермен оның бөліктерің игеру және зерттелу тарихын сипаттау.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтын ортасы

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерий

қай мұхиттарда ластануы ондағы тіршілік дүниесіне қалай әсер етеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерий

Дүниежүзілік мұхиттағы тіршілік қандай топтарға бөлінеді?

Ұйымдастыру кезеңі

1.Топқа бөлу:төртбұрыш  әдісі  бойынша оқушыларды 4 мұхитқа  бөлу.

Алдынғы білім:ой шақыру

Сергіту сәтінде: «Ең,ең»

1.Ең кіші мұхит

2.Ең үлкен арал

3.Ең биік сарқырама

4.Ең тұзды мұхит

5.Ең терең шұңғыма

6.Ең ұзын мұхит

 

                          Гидросферадағы судың

 Тұщы су                  жалпы мөлшері 1,6 млрд шқ          мұздық пен            

    2,5%                                                                                Қар 1,7%

                                                   

 Өзен,көл,батпақ                   97% мұхиттар                жер асты 

Атмосферадағы су 0,06%     мен теңіздер                  сулары 1,7%                                                                                                                                                                                                      

 

Тірек сызба арқылы не берілгенің оқушылар түсіндіріп айтады

 

(жж) Сәйкестігін тап әдісі бойынша

Тынық

Атлант

Үнді

Солт.м.

Васко

До

Гамма

Гудзон

Фернан

Магеллан

Х.Колумб

 

 

Бағалау парағы

 

Дескриптор

1.Тынық мұхит

2.Атлант

3.Үнді

4.Солт.мұзды мұхит

Кері байланыс  жарайсын саяхатшы

 

Терминдерге болжау

 

 

 

Дескриптор

1.Мұхиттағы тіршілік топтары:

2.Тіршілік топтарын сызба бойынша кескін картаға түрлі түсті қаламмен түсіру

Кері байланыс орташа,жақсы,өте жақсы

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

Дүние жүзілік физикалық карта

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер,кескін карта

 

 

 

Сабақтың ортасы

 30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерий

Судың физиологиялық қасиетін табу.

 

 

 

 

 

Бағалау критерий

Эхолот дыбысымен теңіз терендігі қанша?

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

СТО ойлау арқылы оқушылардын ойлау қабілетін күрделендіру

 

 

 

 (T)                        «Мұз кесегі»

Поляр зерттеушілері ішуге және тамақ дайындауға тұщы су қорын арнайы сақтау туралы  ойланбайтының белгілі.Олар теңіздің кермек,тұзды суын мұз боп қатқан түрінде пайдаланады.Мұзды еріткен уақытта теңіз суы неліктен тұщы суға айналады?

 

дескриптор

1.Судың қатты күйінің ерекшелігің.

2.Тұзды судың ерекшелігің айту.

Кері байланыс:мадақтау,

 

Ж.Ж.        Есеп

Кемеден жіберілген эхолот дыбысың теңіз

түбіне 3 минутта жетіп қайтып келсе,теңіздің тереңдігі қанша?

 1500 м/с-эхолоттың жылдамдығы

 1500*3=4500

 4500:2=2250 м теңіздің тереңдігі

Кері байланыс дұрыс,дұрыс емес

 

 

 

 

 

 

(T.) Ойлан тап  «Жер шарына саяхат»

Өзіңді Ф. Магеллан жолын қайталап жол бойында көптеген географиялық

нысандарға:теңіздер,шығанақтар,бұғаздарға

аралдарға,архипелагтарға,түбектерге,кездесесің.Мына нысандардың тізіміне қара.Өз жолында кездесуі мүмкін емес нысандарды сызып таста.Қалғандарын Магеланның жолында кездескені реті бойынша қойып шық.

1.Гвинея шығанағы.2.-Кариб теңізі 3.-Магеллан бұғазы.4-Беринг бұғазы.5-Малай архипелагы.6-Оңт.Америка.7-Пиреней түбегі.8-Арабия түбегі.9-Үнді мұхиты.10-Дрейк бұғазы.11-Гавай аралы.12-Аустралия.13-Қызыл теңіз.14-Тынық мұхиты.15-Гренландия аралдары.

16-Африка.17-Жерорта теңізі.18-Үндістан.

19-Атлант мұхиты.20-Филиппин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық §11

50 бет

 

А3 қағаздар

Стикер

Маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сызбалар

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайдтан ұяшықтар таңдау

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

Суреттер

Стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

Екі жұлдыз, бір тілек

СМС хабарлама

Сергіту «Алтын қалам».

АКТ

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сыныптағы ауа райы

 

 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Оң бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Сабақ мақсаттары мен тақырыптары түрлі әдісті  пайдалана отырып оқушылардың логикалық ойлау тапсырмалары арқылы өздері ойлап табуларына мүмкіншілік жасалды. Сабақ мақсаты шынай және қолжетімді болуы керек .

Сабаққа саралау тапсырмалары дұрыс құрылған, себебі Блум таксономиясына салынған.

Сабақ кезеңдеріне уақыт тиімді құрылған.

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *