Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет.  Жұқпалы аурулардың алдын алу

Бөлім 

Заттардың тасымалдануы

Педагогтың аты-жөні

Қарағанды облысы  Білім басқармасының Ұлытау ауданының білім бөлімінің «Жезді мектеп -интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің I санатты биология пәнінің мұғалімі: Әлсейт Гүлмира Әлсейтқызы

Күні

28.11.2020ж

Сынып: 8 «А»

Қатысушылардың саны: 10

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет.  Жұқпалы аурулардың алдын алу.

Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның  ролін бағалау

 

Сабақ мақсаты

Ø  Иммунитет түрлерін білу және ажырату

Ø  Иммунитеттің есте сақтауына жауапты жасушалармн танысу

Ø  Жұқпалы аурулардың алдын алу шараларымен танысу

Сабақтың барысы

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.

Сабақтың барысы

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру: Себет әдісі

Мұғалім оқушыларға жұқпалы аурулардың анықтамасы жазылған парақшалары бар себет ұсынады.

Осы аурулардан қорғану үшін бізге не керек?

Жұқпалы аурулардан қалай қорғанамыз?

Ағзаның ауруға қарсы тұру қабілеті?

Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбын ашылады.

 

Мұғалімнің кері байланыс орнатуы

 

 

 

Таратпа карточкалар

 

 

 

 

«Зерттеу» әдісі бойынша оқушыларға тапсырмалар ұсынады:

1 – топ – Иммунитет

2 – топ – Туа пайда болған иммунитет

3 – топ – Жүре пайда болған иммунитет

Оқушылар «Зерттеу» әдісі бойынша өз тақырыбына кластер жасайды (дәптерге)

Зерттеу критерийі

·         Имунитеттің не екенін біледі

·         Оқушылар имунитет түрлерін анықтайды

·         Антидене, антиген дегеніміз не екенін түсінеді

Топтық жұмыс кезіндегі критерий

·         Топ мүшелері толықтай іс-әрекетке қатысу

·         Топта бірін-бірі сыйлау, құрметтеу

·         Берілген уақытты сақтау

Топтар басқа топтың орнымен алмасады. Сөйтіп басқа топтың жасаған жұмыстарымен танысып бірін-бірі бағалайды. Мұғалім кері байланыс орнатады

Кітаппен жұмыс

Ортасы

«Тиянақтау» оқушыларға сәйкестендіру кестесі таратылады

Кестені сәйкестендіру

 

Анықтама

 

Атаулары

1

Бұл тіршілігі жойылған немесе әлсіретілген ауру қоздырғышы

 

Жасушалық имунитет

2

Сарысу антиденелері аз уақыт әсер етеді

 

Табиғи имунитет

3

Организмнің имундық жүйесі антиденелер жасағанға дейін аурумен күресуге көмектеседі

 

Вакцина

4

Имундық жасушаларқоздырушыларға қарсы антиденелер түзе бастайды

 

Жасанды имунитет

5

Сары су ендірген соң пайда болады

 

Жасанды енжар имунитет

6

Қоздырушыларды анықтайды

 

Жасанды енжар имунитет

7

Арнайы нәруызды антиденелерді жасайды

 

Емдік сары су

Өзін-өзі бағалау

Таратпа материалдар, слайд

Соңы

«Кім жылдам» Анаграмма ағылшын тілінде беріледі.

Сабақ барысында кездескен термин сөздерді ағылшын тілінде тауып белгілеу керек

Мұғалімнің бағалауы

Анаграмма

Кері байланыс

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

Стикерлерге пікір жазып қалдырадыжәне өз пікірін түсіндіреді

§ 19 -20

 
             

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *