Мектеп: «Үштөбе ЖОББТМ (РО)» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: №49-сабақ. Сөз және оның мағынасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 26.11.19 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурпеисова Ж.Б
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
4.1.2.1 — мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кестебойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Көптеген оқушылар:Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. Кейбір оқушылар:топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
Мұғалімдер тақырыпқа сәйкес оқушыларға әңгімелер мен өлеңдерді айтып, оларға мұқият тыңдатып, сол әңгімелер мен өлеңдер қалай аяқталатынын болжау үшін мүмкіндіктер беруі тиіс. Бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Адамгершілік, еңбекқорлық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Электронды тапсырмалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Оқушыларда әдеби мәтіндердің бірнеше түрін оқу және жазу тәжірибесі болуы керек және олар әрқайсысының қалай құрылымданғанын білулері керек. Олар ақпаратты таныс аудиторияға көрсете алуы тиіс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы |
Сергіту жаттығуы «Сағат тілімен достар» әр бала өз достарымен ым –ишара арқылы амандасады. —Бір-бірімізбен қол бұлғап амандасу; -Бас изеп амандасу; -Иық түйістіріп амандасу; -Бір-бірімізге жымию.
Топтарға бөлу. Жұмбақ шешу арқылы топтардың атын анықтау 1.Шәкіртке жанашыр, 2.Қалпағы ақ қарасаң, 3.Айлар бойы жүзеді, 4. Сауықтырарсырқатты, 1-топ: «Ұстаздар» 2-топ: «Аспаздар» 3-топ: «Теңізшілер» 4-топ: «Дәрігерлер»
Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Ашық микрофон» әдісі 1.Синтаксис дегеніміз не? 2.«Синтаксис» мағынасы нені білдіреді? 3.Сөйлем дегеніміз не? 4.Сөйлем құрылымына қарай нешеге бөлінеді? 5.Сөйлем құрамына қарай нешеге бөлінеді? 6.Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді? 7.Жай сөйлем дегеніміз не? 8.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 9.Сөз тіркесі дегеніміз не? 10.Сөйлемнің бірыңғай мүшелері дегеніміз не? 11.Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері? 12.Сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік)
— Балалар, сендер кез келген сөз не заттың, не қимылдың, не сапаның, не санның атауы екенін жақсы білесіңдер. Дүние, әлем туралы білімдеріннің мол болуы сөз мағынасымен тікелей байланысты. Сөздің мағынасын дұрыс түсініп, білетін болсаңдар, қоршаған ортаны да жақсы біліп, танисыңдар. |
Оқушылармен амандасу
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған тапсырма лар
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы |
Дәптермен жұмыс Кітаппен жұмыс
2-жаттығу омоним синоним антоним
4-топқа тапсырма беріледі . (топпен жұмыс) 3-жаттығу Топ атауларына байланысты мәтін құрау 1-топ: «Ұстаздар» Білім; Білімсіз- білімді; қараңғы-жарық; тәртіпті-тәртіпсіз; жақсы-жаман. 2-топ: «Аспаздар» Тағам ; Тәтті-ащы; Ыстық- суық; Қатты — жұмсақ; Қою-сұйық. 3-топ: «Теңізшілер» Кеме; Алыс-жақын, Ыстық-суық; Тұманды –тұмансыз; Қорқақ-батыл. 4-топ: «Дәрігерлер» Емхана ; Ауру-сау; Ауырсаң-ауырмасаң; Ішу-ішпеу; Шынығу-шынықпау. Семантикалық карта Жеке жұмыс
4-жаттығу Мәтінмен жұмыс 1-топ: «Ұстаздар» Оқып, жоспар құру 2-топ: «Аспаздар» Синоним сөздерді теріп жазу ( әуесқой, елгезек,ержүрек ) 3-топ: «Теңізшілер» Омоним сөздерді теріп жазу (соқыр, аяқ, тас) 4-топ: «Дәрігерлер» Қарамен жазылған сөздердің антонимін тауып жазу (қиын, ыстық, қараңғы)
Теңізші Теңізші мамандығы әр нәрсеге әуесқой, елгезек, ержүрөк балаларды ерте замандардан бері қызықтырумен келеді. Теңізші мамандығы өте қиын да қатерлі болды. Аспан айналып жерге түскен ыстықта да, сақылдаған сары аязда да, көзге түртсе көргісіз тас қараңғыда да, аяғының асты көрінбөйтін соқыр тұманда да, сұрапыл дауылдарда буырқанған таудай толқындар кемені көкке атып, қақпақыл ойнаған сәттерде де теңізші өз орнында, жұмыс үстінде болады. Сондықтан теңізшілер өжет, батыл, өз ісіне тиянақты болуы қажет. «Ол кім? Бұл не?» кітабынан. Дескрипторы: Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі.топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРДЫ ОРЫНДАУ.
|
Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Берілген антоним сөздерге әр топ сөйлемдер құрайды.
Оқушыларды мадақтау
Оқушылар кесте толтырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы
|
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ойтолғаныс кезеңі.(жұппен жұмыс) Сыньшта «Ойлан, тап» ойыны ойнатылды. Мұғалім омоним сөздің бірінші мағынасына жұмбақты өзі құрастырып айтса, оқушылар кезекпен келесі мағынасын ұйқаспен келтіре жалғастырып жатты. Кезек саған да келді. Мұғалім «Мен бөрене тілер әйдікпін» деп жасырса, сен «ара» сөзінің келесі мағынасына жұмбақты қалай жалғастырар едің? 1)…….. бала-арлы бала, …….. бала- сорлы бала. 2)……. бірді жығар, …….. бірді жығар. 3) ……. мың өледі, …….. бір өледі. 4) «Ара» омоним сөзінің мағынасын түсіндір 5) «Жас» омоним сөзінің мағынасын түсіндір 6) «Бас» омоним сөзінің мағынасын түсіндір 7) «Шаш» омоним сөзінің мағынасын түсіндір 8)Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады. (Күн-түн) 9) Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. 10)Күн бұлттанды, Жаңбыр жауды. Жаңбыр басылды, Күн шайдай ашылды. 11) Сәлем саған мектебім, Алғыстарым көп менің Оқу,білім,тәрбие- Ой санама егесің. Рефлексия «Сөздер» әдісі.
-Кім егер өте белсенді, алғыр болса бірінші қабат тұрғыны; -Кім егер бірде жазып, бірде жаз мезгілін ойлап басқаға көңілі бөлінсе екінші қабат тұрғыны; -Тапсырма сендерге бірде қиын, бірде жеңіл, бірде күрделі, бірде оңай болса бірінші қабат тұрғыны.
|
Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.
Адам суреттерін жапсыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау — Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||