Қазақстандағы мұздықтардың еруі

3-Бөлім:Жердегі климаттық өзгерістер   Мектеп:«Мирный ЖОББМ»  Мұғалімнің аты-жөні:Оспанова А.Қ                            

Күні:                                           Сынып: 7                        Қатысқандар:                         Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы мұздықтардың еруі

оқу мақсаты

Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау. Ж1.Мәтіндердің  жанрлық және стильдік ерекшелігін  сақтап,  өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу.

Жетістік критерийі

Оқушының­ төменгі жетістігі (ОТЖ): Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді.

Оқушының­ орташа жетістігі (ООЖ): ақпараттың өзектілігін анықтайды.

Оқушының­ жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): жанрлық және стильдік ерекшелігін  сақтайды

Тілдік мақсаттар

кесте, диаграмма, көрсетілген, ілгері динамика, төмен көрсеткіш, өзгеріссіз, өсу, байқау, жіктеу, жоспарлау.

Құндылықтар

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,

Жаһандық тәрбиелеу

Адами құндылықтарды дәріптеу

АКТ қолдану

Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.

Өмірмен байл

Климаттық өзгерістерді талқылау 

Пән/лық байл

География, физика

Алдыңғы білім

7.О2.Стильдік ерекшеліктерді анықтау

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

 

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі    Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушылар шаттық шеңберін құрып, орындықтарға отырады.  (әр оқушы  қағазға өз атын жазып, сағат тілімен көршісіне ұсынады.Көршісі оның жақсы бір қасиетін жазады. Солай айналып өзіне келгенше жүргізіледі. Өзі туралы жазылған жақсы пікірлерді оқып, көңіл-күйі жақсарады)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

 

Сабақтың ортасы

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі       Оқылым алды тапсырмасы.Балаларға ой шақыру сұрақтарын қояды:— Балалар, Қазақстан климаты қандай?

Әлемдегі экологиялық мәселелер Қазақстанға әсер ете ме?

Жаңа сөздерді меңгерту Кесте-таблица, диаграмма- диаграмма, көрсетілген — указанные, ілгері динамика – положительная динамика, төмен көрсеткіш – низкиий показатель, өзгеріссіз- без изменений, өсу — рост, байқау- наблюдать, жіктеу- классификация, жоспарлау — планировать.  1.Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа­ қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.2. Мәтіналды жұмыс.А) Айтылым. Ә) Жазылым. Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады. «Қақпа» ойынын ұйымдастырады.3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым.Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 5-тапсырманы орындатады.

Ә) Жазылым. Айтылым. Оқулықтағы 6 тапсырманы орындатады.

Б) Оқылым. Айтылым. 7, 8-тапсырманы орындатады.

Жеке жұмысТақырып бойынша берілген сөздері қолдана отырып, «Баспалдақ» ойыны арқылы  сөзден  сөз тіркес, сөз тіркестен сөйлем құрастырады.

Оқылым тап/сыЖеке  жұмысДиаграмма түрінде берілген мәліметтерді таныса оқиды.

 

Климаттық өзгеріс және жаһандық жылыну

Жаһандық жылынудың негізгі себебі адамның іс-әрекеті.  Қазіргі кезде жаһандық жылыну үрдісі білініп жатыр. Тengrinews.kz порталының хабарлауынша жер бетін ультракүлгін сәуледен қорғап тұрған атмосфераның азон қабатында тесіктің пайда болуынан Антарктика мұздары еруде. Жаһандық жылынудың қоршаған ортаға теріс әсерінен атмосфераның ластануы, мұздардың еруі,  мұхиттың көтерілуі, жағалаудағы  қалалар, елді мекендер су астында қалады деген қауіп айтылуда. Жаһандық жылынуға әсер етуші антропогендік және табиғи факторлар. Ауа-райының күнделікті өзгерісі зиянды технологияларының атмосфераға әсерінен анықталады. Жаһандық жылыну, климаттың өзгеруі  денсаулыққа әсер етеді. Қазіргі жасөспірімдер күнін компьютерде өткізеді, онымен қоса даладағы көмірқышқыл газын жұтып денсаулықтарында ақау бар. Статистикаға сүйенсек,бір мектептің өзінде 66% оқушының көру мүмкіндігі төмен. Кейбіреулері альтернативті энергия көздерін пайдаланып,  денсаулықтарын қамтамасыз етеді. Жаһандық жылынудың екі әсері бар. Бiрiншi әсері – қуаңшылық. Қазақстан жерiнiң 66 пайыз бөлiгi құрғақшылық пен деградацияға ұшырауы су ресурстарының тапшылығына әкеледі. Қуаңшылық бойынша Батыс Қазақстан облысы 38% құраса, 2030 жылы 45% жоғарылайды.                                                                                                                      Альтернативті энергияны (күн, жел, су) қолдану- адамзат пен табиғатқа  пайдалы. Зиян келтіретін инфрақызыл сәулелерді қолданып, денсаулықты құртқанша табиғи ресурсты қолдану қажет.

Оқылымнан кейінгі тапсырма Жұптық  жұмысТақырып бойынша берілген шағын мәтіндерді керісінше диаграмма, кесте, графикке айналдырады. Нәтижесін сыныптасына ұсынады. Сыныптасы толық емес мәтінді толық нұсқасына айналдырып оқиды. Жұмыс өзара бағаланады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://kozhan-tolganai-global-issues.weebly.com/essa/1

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия    «Құпия хат»  әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға  таратылады.

1.      Сабақта қандай бөлімді қарастырдық?

2.      Оқу мақсатына  жету үшін біз қандай іс –әрекеттер  жасадық?

3.      Жұптық жұмыс түрінен алған әсеріңізбен бөліссеңіз?

4.      Сөздік  қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық?

5.      Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды?

БағалауЖетістік критерийлері бойынша

Үй жұмысыЖаңа сөздерді жаттау

Слайд

Сабақта саралау тапсырмалары болды  ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? 

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы  саралау дұрыс өтті ме? 

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *