3-Бөлім:Жердегі климаттық өзгерістер Мектеп:«Мирный ЖОББМ» Мұғалімнің аты-жөні:Оспанова А.Қ Күні: Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ғаламдық экологиялық мәселелер |
||||
оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
(7.Т6.);тыңдалым мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру (7.А5.).диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру |
|||
Бағалау критерийі |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тақырыпқа қатысты шағын мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді, ғаламдық экологиялық мәселелер туралы ақпарат береді. Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырады |
|||
Тілдік мақсаттар |
Жаһандық өзгерістер, өнеркәсіптік қалдықтар, ластану, зардаптар, көмірқышқыл газы, отынды жағу, қатты ыстық пен құрғақшылық, жаһандық жылу әсері, салдарлар. |
|||
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік |
|||
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу |
Жаһандық жылынуды, климат өзгерісін алдын алу үшін үлкен шаралар жасау қажет. Ауаға жіберілетін метан, көмірқышқыл газы, химиялық зиянды қосылыстар әсерінен азон қабатында тесік пайда болып, жылыну әсері білінуде. Соңғы 50 жылдағы жылыну процесінің көп бөлігі адамзаттың кесірінен орын алған, бірінші кезекте газдардың атмосфераға шығарылуынан туындаған көмірқышқыл газы (CO2) мен метанның (CH4) «көшетхана әффектісі» (Greenhouse effect). |
|||
АКТ қолдану |
Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады. |
|||
Өмірмен байланыс |
Қазіргі таңда әлемді алаңдатып тұрған мәселе ол — климаттың өзгерісі. Соның бірі — жаһандық жылынуға тоқталу. |
|||
Пән/лық байныс |
География |
|||
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||
Сабақтың басы 3 минут
|
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Қызығушылықты ояту: «Суреттер сөйлейді». Суреттердегі мағынаны ашу. Сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады Жаңа сөздермен жұмыс 1.Жаңа сөздерді қайталау 2.Сөздік дәптерге жазу 3. Мағынасын ашу |
|
||
Сабақтың ортасы 32 минут
|
Мағынаны тану кезеңі. Жылыжай әсері және климаттың өзгеруі. Климаттың жаһандық өзгерістері атмосфераның өнеркәсіптік қалдықтармен және пайдаланылып болған газдармен ластануына тығыз байланысты. Жер климатына адам өркениетінің әсері анық, әрі оның зардаптары қазірдің өзінде сезіледі. 1988 жылы АҚШ-та орын алған атмосфераға көмірқышқыл газының шығындысы жүретін көмір мен бензин сияқты отынды жағу мен оны сіңіретін ормандарды шабудан, атмосферада оның болуының артуы нәтижесінде болған қатты ыстық пен құрғақшылық — жер атмосферасының жаһандық жылу әсері деп аталатын салдарлары. Қолдану. Жұптық жұмыс. Жаһандық жылыну мәселесінің алдын алу үшін қандай ұсыныстар бере аласыз? |
http://ikaz.info/atmosferany-zha-andy-ekologiyaly-m-seleleri/
|
||
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия
|
|
||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |