Уақыт- Өмір

ҰМЖТ:Уақыт –ұлы күш            Мектеп: «Мирный ЖОББМ»        Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова А.Қ                             Күні:              .                               Сынып: 7                      Қатысқандар:                         Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Уақыт- Өмір

оқу мақсаттары:

(А4.);мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау. (7.О6)Шығармада ғы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау тақы рып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығыСөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде тақырып туралы ақпарат беру.

Оқушылардың көпшілігі

•      Мақалдағы және суреттегі идея негізінен келеді.

•      Сахналанған көрініс идеясы анық, тәрбиелік мәні бар;

Оқушылардың кейбірі

•      Мақалдағы және суреттегі идея толық сәйкес келеді.

•      Сахналанған көрініс өмірмен байланысты.

Құндылықтарды игерту:

Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбексүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, ал шығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады.

Пәнаралық байланыс:

Сурет өнері

АКТ-ны қол/з:

PowerPoint таныстырылымы.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:Суретті сипаттау үшін нақ осы шақ қолдана алады. Пән лексикасы және терминология:Уақыт тақырыбына қатысты жаңа сөздер мен терминология.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Келесі көріністе сіздер ………………………….. көре аласыздар.

Назарларыңызға ұсынылған суретте  ………………… бейнеленген.

меңгерілген білім

«Уақыт өлшемдері» тақырыбында сөздік қорын дамытып, айтылым дағдыларын дамытты. Қазақ тіліндегі екпін түрлерін дұрыс қолдануға дағдыланды.

Жоспар уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөзде

 Сабақ басы

5 мин

 

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Уақыт тақырыбына қатысты суреттердің мазмұнын ашады.

Мұғалім: «Бүгінгі сабақта керісінше жұмыс жасаймыз, мақалдың мәнін түсініп, сурет және сахналанған көрініс арқылы береміз».

Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Үлестірме қағаз;

 

 

 

 

Сабақ ортасы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығшылығы­ ояту мақсатында­ «Ортақ портрет»әдісін қолданып,достарының уақытын қалаай өткізетінін сипаттап берулерін сұрайды1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивтітақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

2. Мәтіналды жұмыс.А) Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады.

Ә) Жазылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады.        3.Мәтінмен жұмыс.А)Тыңдалым.Оқылым.Оқулықтағы 3-тапс. орындатады.

Ә) Айтылым. Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.

4. Сергіту сәті. «Қызықты суреттер» тәсілі  б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ойынша әр жұпқа тақырыпқа­ қатысты суреттердің бөліктерін таратып береді.

Мәтінсоңы жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 6,7-тапс. орындатады.

1-тапсырма.Топқа бөліну. Мақал қағаздарға жазылып, бөліктерге қиылады. Оқушылар бір қағаздан алып, мақалдардың бөліктерін біріктіруге тырысады. Өздерінің нұсқаларын тексеру үшін тақтаға шығарылған толық нұсқасымен сәйкестендіреді.

·         Уақыт тас екеш тасты да тоздырады.

·         Елу жылда ел жаңа.

·         Уақыт керуеніне бөгет жоқ.

·         Уақыттың бос өткені — өмірдің бос кеткені.

·         Жан жарасына уақыт емші.

·         Жыл деген ат басын бұрғанша,
Ай деген аунап тұрғанша.

·         Әрнәрсе уақытымен қызықты.

·         Басталған ай – туралған ет.

·         Уақыт – алтын.

·         Әр гүлдің иісі өз уақытында аңқиды.

2-тапсырма. Кері байланыс.Жетістік критерийлері бойынша топқа кері байланыс беріңіз. Әр топ 2 минут сөйлейді.

Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.

Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.

Айтылым. Қате жазылған сөйлемдерді табады, себебін түсіндіреді.

Жазылым. Кестені толтырады.

Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді  тыңдайды, оқиды, тақы­рып­ қояды,

жоспар құрады.Айтылым. Мәтіндегі ақпаратты «Төртсөйлем» тәсілін пайдаланып айтады.Жұптық жұмыс­.­ Әр жұп бөліктерді құрастырады, сипаттайды.Оқулықтағы 8-тапсырманы орындатады

А) Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады

Жетістік критерийлері

•      Сурет мақал идеясын ашады;

•      Мақалдың мәні өмірден келтірілген мысалға сәйкес келеді.

•      Сахналанған көрініс түсінікті, анық болды.

Мақалдардың бөліктері жазылған үлестірме қағаз;

 

 

 

А4 парағы, қарындаштар, таймер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

5 мин

 

Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.

Сабақта маған не пайдалы болды?Сабақта маған не қызықты болды?

Сабақта маған не қиын болды?

Үлестірме қағаз

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1-  үлгерімі төмен оқушыларға қолдау топтық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі. 2 –оқушылардың тапсырмасынан күтілетін нәтиже дифференциацияланған.

Оқушылар бір-бірін дискрипторлар арқылы бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі.

Сабақ философияға қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптасты руға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы қолданылады.

ОйлануСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?  Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағаСабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

ҰМЖТ:Уақыт –ұлы күш            Мектеп: «Мирный ЖОББМ»        Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова А.Қ                            

Күні:   .                               Сынып: 7                     Қатысқандар:                         Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы:

Сабақ тақырыбы:Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?  Сабақ 29-30

Білімділік:

Интербелсенді әдістер мен тілдік тапсырмалар арқылы оқушылардың­ тақырып­ бойынша

 

алған білімдерін бекіту.

 

 

Дамытушылық:

Нәтиже сабақ аясында қазақ тілінен топтық, жұптық жұмыстарды­ орындау арқылы

 

іскерлікке машықтандыру.

 

 

Тәрбиелік:

Қазақша шағын мәтіндерді баяндау арқылы мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу.

Сілтеме:

Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы.

Жетістік критерий-

Оқушы­ның­ төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақша­ сөйлем құрайды, сұрақтарға жауап береді,

лері:

тақырыпқа­ қатысты жаңа сөздерді­ толық меңгереді.

 

Оқушының­ орташа жетістігі (ООЖ): тақырып­ аясында қазақша­ сөйлесімге түседі, жай

 

сөйлемдер арқылы с паттайды.

 

 

 

Оқушының­  жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып­ аясында мәтін құрай алады.

 

 

Негізгі түсініктер:

Көп тіл, сөйлеу әдебі.

Сабақта қолданы­

Интерактивті­ тақта, плакаттар, маркерлер, карточкалар, А4 парағы, парақшалар.

латын материал

 

Оқыту әдістері:

Көрнекілік, сұрақ-жауап, топтық жұмыс­,­ «Жүректен-жүрекке» тренингі, «Атаулар

 

естесі» тәсілі, фотоколлаж, «Оймоншақ» ойыны, полилог, ойбөліс, «Тілдік қатынас —

 

табыстың кілті» ойыны, «Шағын шолу» тәсілі.

 

 

Дерекк здері:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

 

Өткен сабақты

Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді­

 

Тапсырманы айтады, тақырып­ бойын-

 

 

тексеру

анықтайды, түзетеді, бағалайды.

 

ша сұрақтарға жауап береді.

 

 

І. Қызығушылықты

Топтық жұмыс. «Броундық қозғалыс» әдісі.

 

Аталған тақырыпқа­ қатысты сынып-

 

 

ояту

Оқушыларға­ мәтін құрау үшін «Уақытты жоспар-

тастардан ақпарат жинайды. Олар-

 

 

 

лау» деген тақырып­ береді.

 

мен ой бөліседі. Мәтін құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Мағынаны тану

1. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс­. А)

Тыңдалым. Оқылым.Мәті

ді

 

 

 

Тыңдалым. Оқылым. Оқулықтағы 1-тапсырма-

тыңдайды, тақырып­

 

жоспар

 

 

 

ны орындатады.

 

құрады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ә) Айтылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орын-

Айтылым. «ПОПС» ф рмуласын

 

 

 

датады.

 

пайдаланып,­ мәтін б йынша өз пікірін дәлелдейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Сергіту сәті. Абай Құнанбаевтың

 

Фотоколлаж дайындайды,­ Абай

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Ойтолғаныс

Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады.

 

Жазылым. Берілген сөйлемдердің

 

 

 

 

 

бі ін тақы­­ ып ретінде таңдап алады,

 

 

 

 

 

мәтін құрайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. «Білгенге маржан» айдарымен берілген ұлы

 

Ұлы адамда дың сөздер­ін­ тыңдайды,

 

 

 

адамдардың сөздерін­ оқиды, талдатады.

 

өз пікіін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Бекіту

Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.

 

Айтылым. Пікірталас

 

 

 

 

 

«Уақыт — әркімнің өмірлік капиталы» деген та­

ұйымдастырады.

 

 

 

 

 

 

қырып береді.

 

 

 

 

 

 

 

V. Бағалау

Формативті бағалау. «Шағын шолу» тәсілімен

Тақырып­ аясында өзінің есін-

 

 

 

парақшалар таратады.

 

де қалған сөздерін, сөйлемдерін

 

 

 

 

 

параққа жазады.

 

 

 

 

 

VI. Үйге тапсырма

Оқулықтағы 5-тапсырманы орындау.

 

 

 

 

 

 

 

VII. Рефлексия

Күн шапақтары салынған А4 парағын таратады.

 сабақтан алған әсерлерін күн

 

 

 

 

 

шапақтарына жазып, тақтаға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *