Тараудың тақырыбы: Ұқсатым.Сән.Талғам Мектеп: «Мирный ЖОББМ» ММ Мұғалімнің аты-жөні:ОспановаА.Қ. Күні: Сынып:7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы: Сән әлемі ЖБ |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.О3.Прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау.7.ТБ1.5.Етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әлеуметтік — мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдайды. Кейбір оқушылар: ауызша және жазба жұмыстарда қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Мәтіннің стильдік ерекшеліктері арқылы анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ашықтық, құрмет, өмір бойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||
АҚТ қолдануы |
Сабақ барысында слайдтар көрсету арқылы сабақ меңгеріледі. Ақпаратты визуалды қабылдауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
сипат, сәңгер, үлгілер, осы заманғы, көлем, алуан түсті, ерекшеленеді, мүмкіндігі бар, қолан шаш, т.б. |
|||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Стильдерді ажырата алады. Тақырыпқа қатысты жаңа сөздер меңгерген: сәнді, сымбатты, күтім, бұрым, өрген, бойжеткен, жарасымды, сырт келбет, өзіндік өрнек, ұмтылу, іздеу, опа-далап, ұқыптылық, үйлесу. |
|||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дерек көздер |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Мына сурет бойынша не айта аласыздар? Оқушылар «Киім стильдері» ассоциативті карта құрастырып, ақпаратпен бөліседі, киім стильдері ақпаратымен танысып, салыстырады.Тілде стиль деген ұғым бар ма? Қандай стильдер бар? |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 мин
15 мин
10 мин
|
Жаңа сөздер: сипат, сәңгер, үлгілер, осы заманғы, көлем, алуан түсті, ерекшеленеді, мүмкіндігі бар, қолан шаш, т.б. Оқылым тапсырмасы. ЖЖ. Мәтіндерді салыстырып тілдік ерекшеліктерін ажыратыңыздар. 1-мәтін Киімді дұрыс таңдай біліңіз Адам көркі — шүберек. Сіздің әдемі көрінуіңіз ең алдымен киген киіміңізге байланысты.Дегенмен, адам ең бірінші өзінің талғамына сүйенуі керек. Кейде шкафтың есігінашып қалсаң, үстіңе ілетін бір дені дұрыс киім таппай әбігерге түсесің. Бұндай жағдайбарынша жиі болады. Шалбарлар толып жатыр, ал мына жейдемен сәйкес келетін ешқайсысы жоқ!.. Сондықтан, ең алдымен жүрегіңіз қалаған стильді анықтап алыңыз! Әр түрлі жерлерге киіп баратын киімдеріңізді жұбымен алғаныңыз жөн. Мүмкіндігінше сапалы киім алуға тырысыңыз, демек қымбаттау киім алған дұрыс;Белдемшеңіздің (юбка) жабысқан тар емес еркін тұрғаны жөн, өйткені олар онсыз да жүріп, тұрғаныңызда тартылып тұрады; Кеудешенің (блузка) алдының ойығы қолтығыңыздың деңгейінен төмен болмауы керек, әрі іскери кездесу кезінде үнемі жакетпен жабылып тұрғаны жөн. Шұлық пен колготка кию міндетті;Жұмыста иісі өткір иіссу жағудың қажеті жоқ. Сізден үнемі тазалық пен жағымды иіс аңқып тұруы тиіс. 2-мәтін Қыздардың сәнді киіну ережелері Бас киім Дұрыс таңдалған қалпақ немесе орамал сіздің киіміңізбен тұтасып қана қоймай бет әлпетіңіз бен шашыңызды да ажарландыра түсері сөзсіз. Кез- келген бас киім үстіңіздегі киімнің қолданысына сәйкес болуы керек. Егер мұны білсеңіз, басыңызға еш уақытта жұқа орамалды қалың тонмен тартпайсыз. Өкінішке орай мұндайжағдайды өмірде жиі ұшыратып қалып жатамыз.Үшкіл орамал (косынка)Үшкіл орамал қарапайым көйлектер мен жакеттерге ерекше үйлеседі. Олар кезкелген киімді өзгерте алады. Жаңа костюм не пальтоға үшкіл орамалдан артықештеңе әр бере алмайды. Оқылымнан кейінгі тапсырма: мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтайды
Бағалау критерийі:
Ф. Оқушылар бір-бірін критерийлер арқылы бағалайды. |
Таратпа
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды сұрақтар: |
|
||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді. Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Оқушылар бір-біріне комментарий арқылы баға береді. |
Берілген тапсырмалар оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп келтірмейді. Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ арқылы ақпаратты жадыларында ұзақ сақтай алады. |
||||||||||||||||||||||||
Тараудың тақырыбы: Ұқсатым.Сән.Талғам Мектеп: «Мирный ЖОББМ» ММ Мұғалімнің аты-жөні:ОспановаА.Қ. Күні: Сынып:7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сабақ тақырыбы: Жігіт сипаты. Ақан Сері Қорамсаұлы |