Мен не үйрендім ЖБ

Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті      Мектеп:Мирный ЖОББМ              Мұғалімнің аты-жөні:ОспановаА.Қ.

Күні:                 Сынып: 7                      Қатысқандар саны:                                        Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Мен не үйрендім ЖБ

 

оқу мақсаттары:

 7.Т1.Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау.7.А4. Шығармадағы  кейіпкерлерге автор берген мінездеменің  тілдік құралдарын талдау.7.Ж3.Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу. 

 

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығы: Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжайды Оқушылардың көбісі: Шығармадағы  кейіпкерлерге автор берген мінездеменің  тілдік құралдарын талдайды.Оқушылардың кейбірі:   Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазады. 

 

Бағалау критерийлері:

 — Мәтіндегі ресми-іскерлік салаға қатысты тілдік ерекшеліктерді анықтайды;

-Жанрлық және стильдік ерекшелігі сақталған ресми құттықтау жазады;

 

Ойлау деңгейлері

Талдау. Жинақтау

 

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:Тірек сөздерді, детальды ақпараттарды  қолдана алады.

 

 

Талқылауға арналған сұрақтар:Қазақстанның қандай көрікті жерлері бар?

Не себепті қазақ жерінің ғажайып өңірлеріне сапарлау керек деп ойласыз?

 

Құндылықта

рды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:Тіл мен мәдениет

 

Пәнаралық байл

География

 

АКТ-ны қолдану:

Интерактивті тақтасыз.

 

Жоспарлана

тын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Сабақтың басы

4        мин

Қызығушылықты ояту:Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Ширату жаттығу: « Бұлт үстіндегі саяхат » тренинг. Нұсқау: (музыка) көздерің ді жауып, ыңғайлы отырыңдар. Екі-үш рет терең дем алыңдар. Мен сендерді бүгін Қазақстанның ең көрікті жерлеріне саяхатқа шақырамын. Көздерімізді жұмамыз. Біз Қазақстан дағы көрікті жерлердің біріне келдік, сендер сүйіспеншілікпен және қызығушы лықпен табиғатты тамсана қараңдар. Мұнда жайқалған қалың орман, көз тартар биік таулар мен айдын көлдер. Сендер бұл табиғаттардың біреуін іштеріңнен таңдаңдар.Яғни қалың орман, биік таулар және айдын көлдер. (сұрақ-жауап әдісі)

Топқа бөлу: Оқушылар көрікті жерлер суреттері(Түркістан, Тараз) бойынша   екі топқа бөлінеді.Бүгінгі сабақ мақсатымыз қандай деп ойлайсыңдар?

Оқушылар  қойылған  сұрақтарға  жауап беріп, өз  ойларымен  бөліседі.

      4. Жаңа тақырып, оқу мақсаттары, жетістік критерийлерімен таныстыру.

Сабақтың ортасы

2 мин

 

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

7 минут

 

 

 

Назарын шоғырландыру. Тыңдалым-Айтылым: 1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, ақпараттарды анықтаңыздар.  «Ойлан. Жұптас. Бөліс»әдісі.  мәтін бойынша «клоуз» тест тапсырмасын орындау.Жұпта бірін-бірі бағалайды

Дескриптор: Білім алушы

-мәтінді тыңдайды;

— ақпаратты анықтайды.

«551»әдісі.  (Топтағы әр оқушы ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтап жазады.  Соның ішінен ең маңызды 5 деректі іріктеп алып, 1 түйінді сөзбен аяқтайды.).

ҚБ. «Бесбармақ» әдісі

Бағалай критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Мәтіндегі ресми-іскерлік салаға қатысты тілдік ерекшеліктерді анықтайды;

1-2

-Ресми-іскерлік салаға қатысты сөздердің астын сызады;

1 сөз

2 сөз

3 сөз

4 сөз

5 сөз

 

 

1

1

1

1

1

2

тілдік ерекшеліктерін анықтайды

 

Жанрлық және стильдік ерекшелігі сақталған ресми құттықтау жазады;

3

Жанрлық ерекшелігін сақтайды;

Стильдік ерекшелігін сақтайды;

Асты сызылған сөздері қолданады

 

1

1

1

 

 

Барлығы

10

Сабақтың соңы

5 мин

РЕФЛЕКСИЯ

 Үйге тапсырма беру.  

       

Сабақ : 12.

Мектеп:  №17 ОМГ

Тараудың тақырыбы:Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы      Күні:                      Сынып: 7                      

Мұғалімнің аты-жөні:ОспановаА.Қ.                 Қатысқандар саны:                      Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:Нәтиже сабақ. Тіл дамыту.

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

А4,О2, Т4, Ж2,Т1.2,ТБ1.4            О6. Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу.

Сабақ мақсаты:

Сөйлесу әрекетіне жетелейтін қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану негізінде оқу­

шыларға Ұлы Жібек жолы жайында алған мағлұматтарын тексеру. Лексикалық тақырып аясында теңеуді меңгергенін тексеру.

Құндылықтарды игерту:

Еңбексүйгіштік оқушылардың жеке және жұпта белсенді жұмыс жасауында  көрініс табады.

Жетістік критерийлері

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақ тілінде Ұлы Жібек жолы туралы ақпарат

береді, жаңа сөздерді сөйлем ішінде қолдана алады, сұрақтарға жауап береді..Оқушының­ орташа жетістігі (ООЖ): сабақ барысында жазбаша, ауызша жұмыстарды­орындайды, кесте, ішінде берілген ақпаратты түсінеді, қолдана алады, Ұлы Жібек жолына қатысты ақпараттарды талдайды.

Пәнаралық байл:

Пәнаралық байланыс

АКТ-ны қол/сыз:

Мектеп құндылықтары

Тілдік мақсаттар:

Осыған дейін меңгерілген білім

Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар алдыңғы сабақта судың адам денсаулығына пайдасы туралы мәтіндермен танысып, тақырыпқа қатысты сөздік қорларын байытты.

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дерек

көздер

Сабақ басы

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы

30 минут

 

 

 

 

Оқушылар тапсырмамен танысады. Оқушылардың тапсырмаларға деген ынтасын ояту мақсатында, ой шақыру үшін «Бес жолды өлең» әдісі, тапсырма ретінде ұсынылады. 1-тапсырма Оқушылар «Ежелгі қала» тақырыбына қатысты бес жолды өлең құрастырады.

1.Зат есім. Отырар

2. Сын есім Ежелгі, көне

3. Етістік Сауда жасады, байланыстырды, кітапхана салынды

4. 4 сөзден тұратын сөйлем. Отырар қаласы -өркениет ордасы

5.  «Отырар»  сөзіне синоним, мағыналас сөз. Көне қала

Оқылым мәтіні

Байырғы заманда жердің түкпір-түкпірінде тұратын адамдар бір-бірімен сауда жүргізген. Алғашында ол қажетті заттармен айырбас ретінде жүзеге асқан. Мысалы, асыл тастар, алтын, күміс, тұз, шипалы өсімдіктер мен хош иіс сулары, азық-түлік және басқа да тауарлармен алмасқан. Кейіннен ақшаға сауда-саттық басталып, базар, жәрмеңке, сауда жолдары ашылды. 

Ұлы Жібек жолының Қазақстан жерінен өткен жолы Сауран қаласы болды. Қазақстан жеріндегі орта ғасырдағы ірі қалалардың бірі. Жібек жолындағы тағы бір тарихи қала – Иасы, кейіннен Түркістан атанған. Түркістан ертеден «екінші Мекке» деп аталып кеткен. Қожа Ахмет Иассауидің кесене ғимараты – бүкіл Орта Азиядағы сәулет өнерінің керемет үлгісі болып табылады. 

Жібек жолындағы даңқты қалалардың бірі Отырар еді. Бүкіл Шығысқа аты әйгілі қала ең алғаш Фараб деп аталды. Әл Фараби атанған ұлы ғалым Әбу Насыр Ибн Мұхаммед шыққан қала. 

Ұлы Жібек жолында тарихи қалалардың қатарына Испиджап, яғни, Сайрам да жатады. Сайрам ұзақ жылдар бойы Жібек жолы бойындағы саяси жағынан да, экономикалық жағынан да, мәдени жағынан да еңсесі биік қалалардың бірі болып қалған. 

Сол тұстағы аса ірі сауда орталығы Тараз болды. Елдер оны саудагерлер қаласы деп атаған. Тараздың жүрегі – мешіттері, керуен сарайлары болса, базардың айналасында түрлі шеберханалар, наубайханалар орналасқан. Ертеде Тараз қаласындағы сауда базарын көргендер «Тараз базары – әлем айнасы» дейтін. Себебі, бұл жақта кез келген дүниені айырбастауға, сату мен сатып алуға болатын. 

2-тапсырма Оқылым тапсырмасы  «Шын, жалған» әдісі  

Мәтінді оқу барысында  берілген  ақпараттардың  қайсысының шын немесе  жалған екенін белгілеңіз.

Ақпарат

Шын +

Жалған —

«Тараз базары – әлем айнасы» дейтін

+

 

Сайрамның көне атауы «Фараб» болып табылады

 

«Фараб» қаласында әйгілі ғұлама Фараби туған.

+

 

Базар, жәрмеңке айырбас саудадан соң пайда болған

+

 

       

3-тапсырма Берілген сөйлемдерден теңеуді тауып, мағынасын түсіндіріп  жазады.Ұлы Жібек жолында сауда қарқыны ұшқан құстай дамыды. Ондағы тауарлар гауһардай құнды, айнадай жарқын еді. Жанқожа жолыққан сұлудың мінезі мамықтай жұмсақ екен.

4-тапсырма Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы туралы өз пікіріңізді айтыңыз, өзгелердің пікірін тыңдаңыз, салыстырыңыз. «ПОПС» формуласын пайдаланыңыз. 

• Бірінші сөйлем «Менің ойымша, … » 

• Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » 

• Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » 

• Төртінші сөйлем Осыған байланысты мен … деген шешімге келдім.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа материал

 

 

 

 

 

Аудиомәтін

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

 

Сабақ соңы

3 минут

 

Бағалау дескрипторы

Бағалау критерийі

№ тап.

Дескриптор

Балл

Білім алушы

Тақырып бойынша синквейн  құрып, жаза алады

 

1

тақырыпқа қатысты бір зат есім жаза алады;

1

бірінші зат есімге екі сын есім жаза алады;

1

бірінші зат есімге қатысты үш етістік жаза алады;

1

бірінші зат есімді суреттеп толықтыратын төрт кілт сөз жаза алады;

1

тақырыпты сипаттайтын бір  синоним немесе метафора жаза алады;

1

Мәтіндегі сын еісмдермен сөйлем құрай алады

1

Мәліметтердің  «шын», «жалған» екенін анықтай алады, сөйлемнен теңеуді тауып, мағынасын түсіндіре алады.

2,4

ақпараттарды сызба арқылы «шын», «жалған» екенін анықтайды;

1

беріллген сөйлемдерден теңеуді таба алады;

1

Теңеулердің мағынасын ашып жаза алады;

1

«ПОПС» тәсілін пайдалана алады

 

5

«ПОПС» формуласы бойынша екі сөйлем жаза алады;

1

«ПОПС» формуласы бойынша үшінші сөйлемді жаза алады; сын есімдерден күшейтпелі шырай жасай алады

1

 

 

«ПОПС» формуласы бойынша төртінші сөйлемді жаза алады;

1

Барлығы

12

Білім алушының жинаған балы

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1-  үлгерімі төмен оқушыларға қолдау жұптық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі.

2 –оқушылардың тапсырмасынан күтілетін нәтиже дифференциацияланған.

 

Оқушылар бір-бірін дискрипторлар тұсына «+» белгісін қоя отырып, бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі.

Сабақ философияға қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, аудиофайл тыңдау үшін компьютер қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

             

 

 

Бағалау критерийі

№ тапс.

Дескриптор

Балл

Білім алушы

Қосымша ақпарат

көздерінен алынған

мәліметтерді  сызба,

арқылы ұсынады, «төрт сөйлем» тәсілін пайдалана алады, сын есімдерді анықтап айтады.

1-3

ақпараттарды сызба арқылы сәйкестендіреді;

1

«ПОПС» формуласы бойынша екі сөйлем жаза алады;

1

 «ПОПС» формуласы бойынша үшінші сөйлемді жаза алады;

1

«ПОПС» формуласы бойынша төртінші сөйлемді жаза алады;

1

мәтіннен 5 сын есімді анықтай алады;

1

Мәтіндегі сын еісмдермен сөйлем құрай алады

1

Тақырып бойынша синквейн  құрып, жаза алады

4

тақырыпқа қатысты бір зат есім жаза алады;

1

бірінші зат есімге екі сын есім жаза алады;

1

бірінші зат есімге қатысты үш етістік жаза алады;

1

бірінші зат есімді суреттеп толықтыратын төрт кілт сөз жаза алады;

1

тақырыпты сипаттайтын бір  синоним немесе метафора жаза алады;

1

Салыстырмалы,

күшейтпелі, асырмалы

шырайларды жазба, жұмыстарында

қолданады.

5

 сын есімдерден салыстырмалы шырай жасай алады;

1

 сын есімдерден күшейтпелі шырай жасай алады

1

Барлығы

13

Білім алушының жинаған балы

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *