Құстар- біздің досымыз

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: І Жанды  табиғат         

Күні :       

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:    Құстар- біздің досымыз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

3.​1.​3.​1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/ мазмұндау

3.​2.​3.​1 белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру

3.​5.​1.​2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану

Сабақтың мақсаты :

Тақырыптағы әңгімеге қатысады және сұхбаттасын түсінеді және олардың ойын толықтырады,өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде тауып, қолданады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

-Қандай жәндіктерді білесің?

-Жәндіктер қандай табиғатқа жатады?

-Құмырсқа мен ара жәндікке жата ма?

Сабақ мақсатымен таныстыру

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

Қолпаштау

 

 

Сурет

Сабақтың ортасы

(6-37 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Сөздікпен жұмыс.    Құстар-птицы

Қорғайды- защищают

Көгершін-голубь

Тоқылдақ-дятел

Қарлығаш-ласточка

 Жаңа сөздермен танысады,  қайталатады.

 

2.  Оқылым.Айтылым

Оқы, қайтала, дұрыс айт.

 

 

 

3.Тыңдалым

1-тапсырма

Тоғайда әртүрлі құстар бар. Құстар жанды табиғатқа жатады. Құстар табиғатты  қорғайды. Адамдар құстарға қамқорлық жасайды. Олар құстарға ұя жасайды, жем береді. 1 сәуір – құстарды қорғау күні.

 

 

 

 

 

4. 2 – тапсырма. Суреттерге қарап, сөйлемдерді толықтыр. Суреттердің ретін мәтін мазмұны бойынша белгіле.

 

 

 

 

Сергіту сәті

5.3–тапсырма мәтінді оқы. Әр сөйлемге сұрақ қой.

Оқылым мәтіні

Құстардың пайдасы көп. Тоқылдақ ағашты қорғайды. Оны «орман дәрігері» деп атайды. Қарлығаш егінді қорғайды. Көгершіндер бұрын хат тасыған. Құстар да жанды табиғатқа жатады.

 

6. 4-тапсырма

«Кім жылдам?» ойыны

 

 

 

 

 

7.5-тапсырма Жазылым

Тыңдалым,айтылым.
 Жаңа сөздерді жазады, қайталайды, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

 

 

 

 

 

Оқылым. Айтылым.

Тоқылдақ,қарлығаш, көгершін. Құстар-біздің досымыз. Олар табиғатты қорғайды.

 

 

Тыңдалым,айтылым.

Мәтінді 2 рет тыңдайды және мәтін мазмұны бойынша сөйлемдерді толықтырады.

  Керекті сөздер: не? нелер? кім? қандай? нені?

1.Тоғайда … бар?

2.Құстар … табиғатқа жатады?

3.Құстар … қорғайды?

4.Құстарды … қорғайды?

5.1 сәуір … күн?

 

 

Тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша,  Суреттерге қарап, сөйлемдерді толықтырады. Суреттердің ретін анықтайды.

 

 

Оқылым. Жазылым.

Мәтінді оқып,әр сөйлемге сұрақ қояды. Деңгейлеріне қарай ашық, жабық  сұрақтар  құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Айтылым.

Оқушылар суретке қарап, үлгі бойынша сөйлем құрап айтады.

Үлгі: Бұл –көгершін. Ол хат тасиды.

 

5-тапсырма

Құстар — менің дос… .

Құстар — сенің дос… .

Құстар — оның дос… .

Құстар- біздің дос….

«Бас бармақ»

         

 

 

 

 

 

 

Сөздерді дұрыс айтады, жазады

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша, сұрақтарды дұрыс құрып, оларға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзара бағалау

Дескриптор:

Тыңдаған мәтіннің мазмұнын еске алып,  суреттерге қарап, сөйлемдерді толықтырады. Суреттердің ретін анықтайды.  

 

 

Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптар бір-бірін «Екі  жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.

Үлгі:

Оқулық 22 бет

сөздік

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

  22 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 23 бет

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру :24 б. 6-тапсырма диалог құрастыру

 

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

Қызыл- мүлдем түсінбедім

Сары— жартылай түсіндім

Жасыл-толық түсінікті

Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді

 

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *