Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|
Мектеп: |
|
|||||||||||
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:Кәсіп – бақыттың шырағы, еңбек – ырыстың бұлағы |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Сынып:8 |
|
|
Қатысқан оқушылар саны: |
|
|||||||||||
Күні: |
|
|
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
11-12–сабақтар. Қайырымды Ораз |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|
8.1.4.1-орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау 8.3.3.1-прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру 8.5.1.3-етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
|
|||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
|
Барлығы прозалық шығармадан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдайды. Көбі етістіктің бұйрық райының қызметін біледі. Кейбірі кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді. |
|
|||||||||||
Бастапқы білім |
|
|
Құсбегілік туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады. |
|
|||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Ыстық алақан» тренингін өткізеді. Оқушылар сәлемдеседі, бір-біріне жақсы тілек айтып, сәттілік тілейді. Қызығушылық ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында аңшы құстардың суретін көрсетеді, ой шақыру сұрақтарын қояды: Қандай аңшы құстарды білесіңдер? Аңшы құстар несімен ерекшеленеді? (1-тапсырма). Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Жазылымға қатысты 2-тапсырманы орындатады, мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасында жазады. Дескриптор: — жаңа сөздерді үйренеді; — сөздік жұмысын жүргізеді; — суретті сипаттай алады; — сұрақтарға жауап береді; — бұйрық райды ажырата алады. Қалыптастырушы бағалау. «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бір-бірінің жауаптарын бағалайды.
Кері байланыс. «Не қиын, не оңай?» әдісі бойынша түсініктерін толықтырады. |
Дескриптор: — негізгі ойды анықтайды; — сұрақ қоя біледі; — сөздердің мағынасын түсіндіреді; — ақпараттың дұрыстығын тексереді; — шынайы дәйектемелер келтіреді.
|
Тақырыпқа қатысты мәтіндерді мәнерлеп оқиды, идеясын анықтайды, кейіпкерлерге сипаттама береді. |
Тренинг жазылған парақшалар, ғаламтор ресурстары
|
|
||||||||||
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. Оқу мақсаттарына сай мәтінді оқиды, бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжайды, идеясын анықтайды, түсінгенін айтады, мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді, мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлігіне ат қояды, екі сұрақтан дайындайды.
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім көңіл күй смайликтері арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы мәтін бойынша сұрақтарын қойып, білімін толықтырады. Мәтінсоңы жұмыс. Топтық жұмыс. Мұғалім оқушыларға бірнеше тақырып (Кең болсаң, кем болмайсың. Қайырымдылық жасасаң, қайырын өзің көресің. Қайырымдылық – ізгіліктің көрінісі) ұсынады. «Болжау» әдісі бойынша топтар бір тақырыпты таңдайды, Саятшы Ораз бен қазіргі уақыттағы қайырымды адамдардың іс-әрекетін салыстырып, ой бөліседі (9-тапсырма). Дескриптор: —қайырымды адамдарды салыстырады; —ойын қорытады. Қалыптастырушы бағалау. Топ басшылары бір-бірінің жұмысын түрлі түсті желімқағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс«Не қиын, не оңай?» әдісі бойынша түсініктерін толықтырады.
|
|
|
Оқулық, аудиотаспа, ғаламтор ресурстары, А4 парағы, түрлі түсті қарындаштар, фломастерлер мен маркерлер, смайликтер, желімқағаздар |
|
||||||||||
Сабақтың соңы |
«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жаңа тақырып бойынша берілген ақпаратты талдатады. Пікір. Оқыған мәтін бойынша пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Дескриптор: — ақпаратты талдайды; — айтылған мәселені күнделікті өмірмен байланыстырады; — өз ойын қорытады. Қалыптастырушы бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. Кері байланыс. Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар болды? Рефлексия. Ойтаразы. Рефлексия парақтарын таратып, сабақ бойынша пікірлерін біледі. Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 7-тапсырма беріледі.Тапсырманың шарты, қалай орындау қажет екені түсіндіріледі. |
|
|
Оқулық |
|
||||||||||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім. Не себепті? |
|
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып, саралау жұмыстары да орындалады). |
|
|||||||||||
|
|
Қорытынды бағалау: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды ма? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырады? 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Сабақ барысында келесі сабағымда сыны не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________
|
|
||||||||||||