«Қазақ жазуының даму жолы». «Күлтегін» жыры

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 1.«Қазақ жазуының даму жолы». «Күлтегін» жыры

Күні :       

Педагогтің атыжөні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:   11. Күлтегіннің сәйгүлігі. Нәтиже сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;

9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:   тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады;

 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға береді.

Тілдік мақсаттар

Ұлы Дала ұрпақтары, Дешті Қыпшақ даласы, қолданыстан ысырып шығарған.

                             Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

 «Жылдам фото» тренинг тəсілімен оқушылар шеңбер құрып отырады да, 1-2 минут бір-бірін көзбен жылдам «фотоға» түсіреді. Содан соң кері бұрылып отырып, мұғалімнің түрлі сұрақтарына жауап береді. Өзінен кейін үшінші кім отырғанын, қарсы отырған оқушының үстіндегі киім түсін, кімнің көк көзілдірік тағып отырғанын т.с.с. сұрауға болады. Соңында қайта бір-біріне қарап, өз фотоларының дұрыс-бұрыстығына көз жеткізеді.

Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.

Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде тақтадағы плакаттарға бірнеше сөздер жазылады.

 

 

 

 

 

 

«Бас бармақ»

Слайд

 

 

Түрлі- түсті жүрекшелер

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Сөздікпен жұмыс.   

 Жаңа сөздермен таныстырады,  оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

Ойтүрткі

Айтылым

 

 

 

 

 

 

 

  1. Айтылым.

1-тапсырма

Бірінші диаграммаға көне түркі жазуына  байланысты  атауларын екінші диаграммаға «Қазіргі қазақ жазуы қандай ?» деген сұраққа жауап беретін сөздерді жазуға оқушыларға бағыт- бағдар береді.

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі

2- тапсырма

Жеке жұмыс

Оқылым

 

 

 

Оқылым   Айтылым

5- тапсырма

Жұптық жұмыс

 

 

 

6- тапсырма

Айтылым

Топтық жұмыс

ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС)

(даралап оқыту тәсілі арқылы)

Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.

Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі

Айтылым

Жеке  жұмыс

3 – тапсырма.

 

 

 

4- тапсырма

8- тапсырма

Жеке жұмыс

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Ығыстыру-вытеснение

Тасқа қашалған-на кампе высечен

Сына жазуы-клинопись

Төл –приплод

Негізделген-обоснован

Айтылым

*«Ұлы Дала ұрпақтары» атанған қазақтардың өркениеті жайлы не айта аласыңдар?

*Дешті Қыпшақ даласы дегенді бұрын- соңды естідіңдер ме? Бұл ұғымды қалай түсінесіңдер?

Айтылым

Картаға қарап зерделе, зертте. Қандай ой түйдің? Сыныптастарыңа айтып бер.

Диаграмма толтырады.Салыстырады.   

Оқылым

Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар.Дауыс сазы мен кдірісті, логикалық екпінді сақтаңдар.

Айтылым

Берілген пікір бойынша диалог құрыңдар. Жұптарыңа  түсіндіріңдер?

Дәлелдеңдер. «Интервью» әдісін қолданады.

Айтылым

Қалай ойлайсыңдар, Қорқыт атаның сөзі тақырыпты аша ма? Тақырыппен байланыстырып, өз ойыңды қорғап шық.

Топқа бөлініп, өз пікірлеріңді білдіріңдер.

1-топ. Өткен күн, кеше- тарих

2-топ. Келер күн, ертең- сыр

3-топ. Ал бүгінгі күн- үлкен сый.

 

 

 

 

 

 

 

 

Айтылым

Диалогтегі кімнің сөзімен келіспейсің? Ойыңды нақты деректермен дәлелде. Соңғы сөйлемді өз көзқарасыңмен толықтырып, дамытып айт.

Жазылым

Жаңадан қабылданған латын әліпбиімен таныс. Әліпби бойынша аты- жөніңді , қолданып жүрген құрал- жабдықтарыңды жазып шық.

Жазылым  Ойтаразы

«Шығу парағы» толтырыңдар.

 

 

 

 

«Смайликтер»

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Салыстырады

 

«Бағдаршам»

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Пікірін айтады

-Ой бөліседі

-Түсіндіреді

 

 

 

«Қол шапалақ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»

 

 

 

 

Оқулық

 

сөздік

слайд

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

слайд

 

 

Сабақтың соңы

 

Үй тапсырмасын беру :  7- тапсырма. Ойтолғау

 

Кері байланыс

«Менің ұраным»

 

 Өз деңгейлерін анықтайды.

«ҚҚҚ» әдісі

Қызықты…

Құнды…

Қиын….

 

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *