Ғ. Мұстафин «Қарағанды» романынан үзінді

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2-бөлім. Отандық өнеркәсіп өнімі. Ғ. Мұстафин «Қарағанды» романынан үзінді

Күні :       

Педагогтің атыжөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:  1 9.    Ғ.Мұстафин. «Қарағанды» романынан үзінді

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала жазу;

10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:     публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жаза алады;

мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады.

Тілдік мақсаттар

Шоғырлану, өнеркәсіптік аймақ, жекеменшік шаруашылықтар.

                             Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Үй жұмысын тексеру

«Автопортрет» жаттығуы.
Нұсқау: әр қатысушыға қос беттен беріледі, өз сипаттамасын тек бір жағына ғана жазу керектігі және 2 минуттан кейін есімдері көрсетілген беттерді тренер жинап алынатындығын ескертеді.
Жаттығу шарты: Сізді таныс емес адаммен кездесу күтіп тұр делік, ол бірден сізді тану үшін өзіңізді сипаттап жазыңыз. Көпшіліктен өзіңізді ерекшелендіріп тұратын белгілеріңізді табыңыз. Бет-әлпетіңізді, жүрісіңізді, сөйлеу мәнеріңізді, киім киісіңізді, зейінді аударарлықтай ым-ишараларыңыз болса т.б…
Рефлексия келесі жаттығу жүргізілгеннен кейін жасалады.

«Сен-маған, мен- саған» тәсілі.

Оқушылар өткен тақырып бойынша бір- біріне сұрақтар қояды.

 

 

 

 

 

 

«Қол шапалақ»

Слайд

 

 

 

Үлестірмелі  топтамалар

 

Ата, әженің, қарияның, дастарханның суреттері

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Сөздікпен жұмыс.   

 Жаңа сөздермен таныстырады,  оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ойтүрткі

тапсырма

Жұптық  жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым  Жазылым

6-тапсырма

Жеке жұмыс

 

 

 

Тыңдалым   Айтылым

7- тапсырма

Топтық    жұмыс

ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі,

Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық  саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі

 

 

Айтылым

Жеке   жұмыс

Қосымша   тапсырма.

 

 

 

 

 

Жазылым

Жеке жұмыс

8- тапсырма

 

 

Жазылым

10-  тапсырма

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

тапсырма

Айтылым

Ойтаразы

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Танымал- известный

Тас көмір-уголь

Өндіріс-производство

Қазба байлық-ископаемое богатство

Жинақ-сборник

Шеберлік-мастерство

Әңгіме-рассказ

Айтайық

 Суретке қарап, болжам жасаңдар.Қандай ой түйдіңіздер?Сұрақтарға жауап беріңіздер. Жұптасып сұхбат құрыңыздар.

*Бүгінгі сабақтың тақырыбына бұл суреттің қандай қатысы болуы мүмкін? Өз болжамыңды айт.

*Бұл өнер туындысы қалай аталады? Суретте қандай оқиға көрініс тапқан?

 

 

Тыңдалым   Жазылым

Мәтіндерді тыңдап, кен атауларын жаз. Оларды пайдаланып, сөйлем құра. «Атаулар каратсын» пайдаланып, түсіндір.

 Айтылым  

Мәтінді тыңда. Екі мәтіннің стилін салыстыр. Мәтіндер қандай стильде жазылғанын айт.Негізгі ойды анықтап, топқа бөлініп шағын мәтін жазып, постер қорғайды.

Әр азатжолдағы негізгі ақпаратты  тезис түрінде дәптерлеріңізге жазыңыздар.

«Қос жазба күнделігі » әдісі

Айтылым

Жазылым

Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне ат қой. Әр бөлім бойынша үш сұрақтан дайында.

Жазылым

«Дербес пікір» жазу тәсілін қолданып, мәтін мазмұны бойынша пікіріңді жаз.

Айтылым

«БББ» кестесін толтырып, қорытынды жасайды.

*Білемін

*Білгім келеді

*Білдім

 

 

«Смайликтер»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Сұрақтарға жауап береді

 

 

«Алма ағашы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

5 балл

-Мәтін жазады

-Топтастырады.

«ББҮ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды

 

«Өзін- өзі бағалау»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Ойын айтады

Мәтін жазады

 

 

«Қоқыс жәшігі»

 

Оқулық

сөздік

слайд

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

слайд

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру :  9- тапсырма

 

Кері байланыс

 

 

 Өз деңгейлерін анықтайды.

«Рефлексия пирамидасы» тәсілі бойынша сұрақтарға жауап береді.

 

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2-бөлім. Отандық өнеркәсіп өнімі. Ғ. Мұстафин «Қарағанды» романынан үзінді

Күні :       

Педагогтің атыжөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:  20.     Ғ.Мұстафин. «Қарағанды» романынан үзінді

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында

қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну

10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі  мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,  тыңдаушыға әсер ету;

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:    оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіне біледі;

ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрайды, сөз әдебі  мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,  тыңдаушыға әсер етеді.

Тілдік мақсаттар

Тас көмір  өңдеу, өңір экономикасы, кеншілер, ғимарат

                             Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

 

Үй жұмысын тексеру

«Графикалық органайзер» әдісі арқылы алдыңғы сабақты тексеру әрі еске түсіру.Сағат тілі бағытымен бір-бірін жауап парағы арқылы тексерді.

Сабақ тақырыбын оқушылар аудиожазбаны тыңдаған соң өздері болжайды және тыйым сөздер туралы ойларын білдіреді. «Болжау» әдісібойынша жетелеуші сұрақтарға жауап алу: -Ұсынылған аудиожазба не туралы болды? -Қандай жаңа сөздерді естіп білдің? -Тірек сөздер қандай деп ойлайсыңдар? Осындай жетелеуші сұрақтар арқылы оқушылармен бірлесіп тірек сөздерді табу. Қарағанды  туралы маңызды деп санаған 3 ақпаратты болжайды,«Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар білгендерін анықтап, білмейтіндерін сұрауға әрекеттенеді, дәптеріне түртіп алады.

 

 

 

 

 

 

«Смайликтер»

Слайд

 

 

 

Үлестірмелі  топтамалар

 

Үйдің, дастарханның суреттері

 

Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Сөздікпен жұмыс.   

 Жаңа сөздермен таныстырады,  оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Айтылым  

11-  тапсырма

Жеке  жұмыс

Сабақ барысында жазылым жұмысы болатынын, осы

 

Интербелсен

ді тақта бейнематериалдың ақпараттары мен өткен сабақтағы оқылым

материалының ақпараттары жазылымға қолданылатынын

мұғалім ескерту керек.

Жазылым   Айтылым

12- тапсырма

Топтық    жұмыс

ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі,

Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық  саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі

Жазылым

13- тапсырма

Жеке  жұмыс

 

 

 

Айтылым-Диалог

14-  тапсырма

Жұптық  жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Оқылым

 тапсырма

Жеке жұмыс

 

Айтылым

Жеке жұмыс

 тапсырма

 

 

 

 

 

Жазылым  Айтылым

Жеке жұмыс

16- тапсырма

 

 

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Барақ-ағаштан, қамыстан жасалған уақытша тұратын үй

Бричка -атқа, есекке, өгізге, түйеге, жегілетін екі немесе төрт дөңгелекті арба

легчанка – көлікке жегілетін екі дөңгелекті арба

ошақ-очаг

өндіріс-производство

мәртебе-статус

кеншілер-горняки

ғимарат-здание

көпес-купец

кәсіпкер-предприниматель

Айтайық

 Қарағанды жерінен шыққан атақты, көрнекті тұлғалар туралы тұсаукесер дайында.Тұсаукесерді сыныпта қорға.

Бейнематериал арқылы сабақтың тақырыбын болжау.

 

 

 

 

 

Жазылым

 Мәтіннен өзің маңызды деп санайтын сөйлемдерді теріп жазып, себебін түсіндір. «Екіжақты  күнделігіне»  салып, талда.

 

 

Жазылым

Жақша ішіндегі сөздерді қажетті тұлғада қойып, сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жаз.

Айтылым

Суреттерді пайдаланып, Қарағанды қаласындағы ескерткіштер туралы 12- 14 үнқатымнан тұратын диалог құрыңдар.

Тақырып бойынша диалог құрыңдар. «Интервью» тәсілі арқылы тапсырма орындалады.

Оқылым

Күрделі атауды білдіретін сөз бөліктерін біріктіріп оқы.

Айтылым

«Сұхбат» рөлдік ойыны. Мәтін мазмұны бойынша бірің- болашақта шахтершы болуды армандайтын мектеп оқушысы, екіншің –шахтершы  рөлінде шағын диалог құрыңдар.

Жазылым   Ойтаразы.

«Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап беріңдер.

 

 

«Шапалақ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Ойын жазады

«БББ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

5 балл

-Мәтін жазады

-Топтастырады.

«Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

Дескриптор

3 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды

 

«Өзін- өзі бағалау»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

3 балл

-Жалқы есімдерді пайдаланады.

 

 

«Еттартқыш»

 

Оқулық

сөздік

слайд

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

слайд

 

 

 

 

Микрофон

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру :  15- тапсырма

 

Кері байланыс

 

 

 Өз деңгейлерін анықтайды.

«Менің баспалдағым»

Оқушылар сабақтан алған дағдыларының қай сатыда екенін  стикерге аты-жөнін жазып, өзім жеттім деген баспалдағының тұсына жапсырады.

 

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.

             

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *