Су – тіршілік көзі

Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті

Күні:                                                                                

Сыныбы: 5

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Қатысқандар:                            Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Су – тіршілік көзі

Сабақ тақырыбы

Сусыз өмір жоқ

Оқу мақсаты

5.Т5. Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау.

5.Ж4.Мәліметтерді  жинақтай отырып,  тақырып бойынша постер жасау.

Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты анықтай отыра, мұғалімнің көмегімен мәліметтерді жинақтап, постер құрайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтайды. Қосымша мәліметтерді біріктіре отырып, постер құрап, қорғайды

Оқушылардың кейбірі орындай алады:

Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып, судың пайдасын дәлелдейді.

Бағалау критерийлері

Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты анықтайды

Постер құрап, қорғайды

Тілдік мақсаттар

 

Дағдыларды дамыту:

Тыңдалым, жазылым

Үштілділік:

Тіршілік – жизнь, life,  тірі жан – живая душа,the living soul, жер шары – земной шар, earth globe, су – вода, water, ғалым – ученый, scientist.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Литр, су, тіршілік, адам ағзасы, тірі жан

Талқылау сұрақтары:

Сусыз өмір сүре аламыз ба?  Судың қандай пайдасы бар?

Құндылықтарды қалыптастыру

Мәңгілік Ел Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы

Ресурстар

 Аудио дыбыс, таныстырылым, постер, фломастер, үлестірме қағаздар

Пәнаралық байланыс

География, ағылшын тілі, орыс тілі

Оқыту

Сабақ кезеңдері

 

Саралау тәсілдері

Қалыптастырушы бағалау тәсілдері

Сабақ басы

3 минут

Мақсаты: бір — біріне деген жылы қарым қатынасты қалыптастрыу.

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал орнату. «Жылы жүрек – ізгілік тілегі» жүрекше.

Орындық арқасында әртүрлі түсті жүрекше стикерлер жабысып тұрады, сол стикерге тілек жазып, түстер бойынша топқа бөлінеді. Тілектерді жазу барысында судың сылдырлаған дыбысын қосып қоямын.

 

 

 

ҚБ «Шапалақ»

 

Мұғалімнің кері байланысы

Сабақ ортасы

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7  минут

Тыңдалым алды тапсырмасы:

Мақсаты:  аудио дыбысты тыңдата отырып,  сабақтың тақырыбын болжату.

Аудио дыбыс тыңдау. Судың сылдырлаған әуенін тыңдау. (https://muz.nur.kz)

«Миға шабуыл» әдісі

—          Ненің дыбысын естідіңіздер?

—          Көздеріңізге не елестейді?

Топтық жұмыс. Постер құрау.

Су және оның пайдасын тізбектей отырып, постер құраңыз.

 

        мөлдір                                 түссіз

                                                                  

                                                          

 

       
       

 

 


               ащы                                         тұщы

 

   

 өсімдіктер            жануарлар             ауызсу

 
   

 

 

 

 

 


               көлік                               тазалық

 

Постердегі сөздерді пайдалана отырып, сөз тіркестері мен сөйлем құраңыз.

 

Бағалау критерийі:        

Дескриптор

Постер құрап, қорғайды

Постер құрайды;

Сөз тіркестері мен сөйлемдер құрайды.

Тыңдалым кезеңіндегі тапсырма.

Мақсаты: жеке жұмыс жасай отырып, тиімді тыңдалымды іске асыру.

 

Сусыз өмір жоқ

Сусыз тіршілік жоқ, ол бүкіл тірі жан иесінің бойында бар. Тамақсыз бірнеше күн өмір сүруге болады, ал сусыз сонша уақыт өмір сүру мүмкін емес. «СLIL» әдісі.

1.      Мәтіннен таныс емес сөздердің астын сызыңыздар. Тақтаға орысша және ағылшынша аудармаларын шашыраңқы түрінде беремін. Аудармаларын сәйкестендіреді.

Тіршілік – жизнь, life,  тірі жан – живая душа,the living soul, жер шары – земной шар, earth globe, су – вода, water, ғалым – ученый, scientist.

2.      Жаңа сөздерді пайдалана отырып, 3 — 4  сөйлем құрастырыңыздар.

Жеке жұмыс:

3.      Мәтінді тыңдай отыра, үлестірмедегі жетіспейтін ақпаратты толықтырыңыз.

Жер шарының …….. бөлігін алып жатыр. Адам ағзасының ……. пайызы судан тұрады. Адам ағзасы бір тәулікте шамамен …….  литр су жоғалтады. Сондықтан адам күніне ………  литр су ішіп отыруы қажет.

 

«Сандар сөйлейді» әдісі

Тыңдалым  кейінгі тапсырма:

Мақсаты:  мәтіннің мазмұнын түсінген түсінбегенін анықтау.

1.      Мәтінді тыңдай отыра, ақпаратты толықтырыңыз. Сан есімдерге сұрақ қойыңыз.

1,5 – 2 литр

 

70 – 80 пайыз

 

¾ бөлігін

 

2        литр

 

 

Бағалау критерийі:

Дескриптор

Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты анықтайды

 

Мәтінді тыңдай отырып, ақпаратты толықтырады;

Сан есімдерге сұрақ қоя алады.

Жұптық жұмыс.

2.      Мәтіннен мына сөздерің синонимдерін табыңыз.

Тірлік, күн – көріс — ……….

Ғұмыр, дәурен — ………

Мерзім, кезең — ………

Кісі, пенде — ……

 

 

 

 

«Галереяны шарлау» әдісі

 

1.Суретке қарай отырып, айтылған ойды негізгі ақпаратпен салыстырыңыз, постер құрап қорғаңыз.

 

 

    Дүние жүзіндегі 1 млрд адам ішуге жарамды суға зәру. Жыл сайын 3 млрд – тан астам адам сапасыз судың кесірінен пайда болатын дерттерден зардап шегеді. Бүгінде су тапшылығы – тек орталық азиялық елдердің ғана емес, бүкіл әлемнің бас ауруына айналған мәселе. Ауыз су – кез – келген тірі жан үшін ең қымбат және қалпына келтіре алмайтын табиға қор. Бүгінде ауыз су тапшылығы Үндістан мен Африка көп елдеріндегі басты мәселелердің бірі.

Деңгейі төмен оқушыларға постер құрастыру барысында қажетті сөздерді қиынды түрде беремін.

Деңгейі орташа оқушылар  постер құру барысында, тіркескен сөздерге сұрақ қою.

Деңгейі жоғары оқушыларға қосымша ақпаратты қолдана отырып, қорғайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейі төмен оқушыларға ағылшын аударма сөздігін беріп, оқытамын.

Деңгейі орташа оқушылар аудармасын сәйкестендіріп, сөз тіркестерін құрайды.

Деңгейі жоғары оқушылар аудармасын сәйкестендіріп, үш тілде сөйлем құрайды.

 

 

 

 

Деңгейі төмен оқушыларға сөйлемдер жазылған таратпа қағаз беремін, сол бойынша байланыстырады.

Деңгейі орташа оқушылар естерінде қалған ақпарат бойынша жазады.

Деңгейі жоғары оқушылар тапсырмаларды орындай отырып, сұрақтар құрастырады.

 

 

 

Деңгейі төмен оқушыларға сөйлемдер жазылған таратпа қағаз беремін.

Деңгейі орташа оқушыларға сұрақ қоя отырып көмек беремін.

Деңгейі жоғары оқушылар тапсырманы өздері орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейі төмен оқушыларға үлестірме қағаздар таратамын немесе сөздіктен өздері іздеп табады.

Деңгейі орташа оқушыларға сұрақ қоя отырып көмек беремін.

Деңгейі жоғары оқушылар тапсырманы өздері орындайды және тағы мағыналас сөздер болса қосымша айтады.

 

 

Деңгейі төмен оқушыларға жетекші сөйлемдер бере отырып, постер құрастыртамын.

Деңгейі орташа оқушыларға сұрақ қоя отырып, салыстыртамын және постер құрады.

Деңгейі жоғары оқушылар өз ойын толығымен жеткізе отырып, салыстырады және постер құрап қорғайды.

ҚБ «Бас бармақ»

 

 

Топтардың өзара бағалауы

Жұмыс барысында топтағы қарым – қатынас топтарының орындалуына қалай әсер етті?

Топтағы қарым – қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек асты?

Жұмыс барысында қарым – қатынас жасаудың қай стилі басым болды?

Топтағы орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ «Шапалақ»

 

Топ жетешісінің бағалау парағына сүйене отыра беретін кері байланысы

 

 

 

 

 

Өзін – өзі бағалау

Оқушылар өз жұмыстарының жауаптарын модель жауаппен салыстыра отыра, бағалайды. Оқушылардың кері байланысы

 

 

 

 

 

 

 

Топ жетешісінің бағалау парағына сүйене отыра беретін кері байланысы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Модель жауаптың негізінде өзін – өзі бағалау

Мұғалімнің өзара байланысы

 

 

 

 

 

ҚБ «Шапалақ»

 

Мұғалімнің кері байланысы

Сабақ соңы

3 минут

Рефлексия

«

 

.

Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы

Жалпы бағасы

 

           

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *