Жанды және жансыз табиғат

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: І Жанды  табиғат         

Күні :       

Педагогтің аты-жөні: .

Сынып: 3

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:  Жанды және жансыз табиғат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

3.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну

3.​2.​4.​1 жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:  баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі: баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді, берілген сөздерді дұрыс жіктейді.

Оқушылардың кейбірі:  баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді, берілген сөздерді дұрыс жіктейді,жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндайды,

Құндылықтарды дарыту:

Тарих,мәдениет және тілдің ортақтығы бөлімі-оқушылардың бойына қазақ халқының тілін,салт-дәстүрін,мәдениетін дарыту.

                             Сабақтың барысы

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың тақырыбы мен  мақсатымен таныстыру.

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.

 

Қолпаштау

 

Суреттер

 

1.Сөздікпен жұмыс. Жанды-живая

Жансыз-неживая

Өсімдік-растение

Өседі-растет

Жаңа сөздермен таныстырады,  оқушыларға қайталатады.

 

2. Тыңдалым

1-тапсырма. Мәтінді тыңда. Сұрақтарға жауап бер.

Әлібек атасымен баққа барды. Олар ағаштарға, гүлдерге  су құйды.

Атасы Әлібекке:

— Табиғатты қорғау керек, -деді.

-Ата, табиғат деген не?- деп сұрады Әлібек.

— Балам,табиғат – бізді қоршаған орта. Біз суды, тамақты, қажет заттарды осы табиғаттан аламыз. Табиғат жанды және жансыз болады,-деді атасы.

-Ата, мен түсінбедім,-деп таңқалды Әлібек.

-Жанды табиғат су ішеді, қоректенеді. Олар: жануарлар, өсімдіктер, жәндіктер, балықтар. Адам да табиғаттың бір бөлшегі-деп түсіндірді атасы.

 

3.2-тапсырма

Тірек сөздерді пайдаланып, тыңдаған мәтіннің мазмұнын әңгімеле.

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

4. 3 – тапсырма. Мәтінді оқып, әр сөйлемге сұрақ құрастыру.

Үлгі:  Табиғат қандай болады?Қандай табиғат өзгереді?

 

 

 

 

 

 

5.5–тапсырма.  Кестеден мағыналары қарама- қарсы сөздерді тап

 

 

 

 

 

 

6.6-тапсырма. Суретке қара. Қайсысы жанды, қайсысы жансыз табиғатқа жатады? Кесте бойынша жаз.

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым,айтылым.

Мәтінді мұқият 2 рет тыңдайды. Берілген сұрақтарға жауап береді.

-Әлібек кіммен сөйлесті?

-Олар не туралы сөйлесті?

-«Табиғат» деген не?

-Табиғат қандай болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым.Айтылым

Тірек сөздер:

Әлібек, ата, сөйлесті, табиғат, жанды, қоршаған орта, жансыз

 

 

Сергіту сәтін орындайды.

 

Оқылым. Айтылым.

Табиғат жанды және жансыз болады. Жанды табиғатқа адамдар, жануарлар, құстар, өсімдіктер жатады. Жансыз табиғатқа су, тас, тау, Күн, Ай жатады. Жанды табиғат өседі, өзгереді. Ал жансыз табиғат өзгермейді.

 

Айтылым.Жазылым.

Кестеден мағыналары қарама- қарсы сөздерді тауып, жазады.

Мысалы: жанды-жансыз…

 

 

 

Жазылым. Айтылым.

 

Жанды табиғат

Жансыз табиғат

құс     

күн

«Бас бармақ»

         

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

мәтінді тыңдап, сұрақтарға дұрыс жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзара бағалау

Дескриптор:

Тыңдаған мәтіннің мазмұнын айтады.

Тірек сөздерді дұрыс қолданады.

Сөйлем құрылымын сақтайды.

 

 

 

 

 

Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»

 

Дескриптор:

— оқылым мәтіннің мазмұны бойынша  сұрақтарды дұрыс құрастырады.

 

Дескриптор:               -кестеден мағыналары қарама- қарсы сөздерді тауып.

-Сауатты жазады.

    «Бас бармақ»

  

Оқулық 8 бет

сөздік

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

  8 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 9 бет

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын беру :9 б. 4-тапсырма (жазбаша), сандықшаны әңгімелеу

 

 

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

Қызыл- мүлдем түсінбедім

Сары— жартылай түсіндім

Жасыл-толық түсінікті

Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді

 

 

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

 

Один комментарий к “Жанды және жансыз табиғат”

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *