Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІІ Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||||||||||||||||||||
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Азға қанағат ет |
||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салтжырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау 3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру. 3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулысөздердіауызша/ жазбаша тілде қолдану |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салтжырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтайды.
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5 минут) |
Үй тапсырмасын тексеру; Өткен сабақ бойынша сұрақтар: 1. Сен еріншексің бе? 2. Еріншектік қандай қасиет? 3.Сенің бойыңда жаман қасиет бар ма? |
Қолпаштау
|
Сурет |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
|
1.Сөздікпен жұмыс. Таға-подкова Ұста-кузнец Апар-отнеси Ереже-правило
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.
2. Оқылым.Айтылым Оқы, қайтала, дұрыс айт.
Мұғалім мәтінді оқымас бұрын оқушыларды авторымен таныстырады Ыбырай Алтынсарин — балалар әдебиетінің атасы. Балаларға арналған әңгімелері өте көп. Бүгін біз «Әке мен бала» атты әңгімесімен танысамыз. Ы.Алтынсарин Қостанай облысында дүниеге келгенағартушы, ұстаз, жазушы. Алғаш мектеп ашқан, әліппе жазған.
3.Оқылым. 2-тапсырма Бір адам жолда ескі тағаны көріп: — Балам, анаутағаны, алшы! — дейді. — Әке, ескі таға ғой, пайдасы жоқ, — деп, бала тағаны алмайды. Әкесітағаныөзі алады. Әкесі ескі тағаны ұсталарғаүштиынғасатады. Шиесатыпалады. Әкесінің қолынан бір шие жерге түседі. Бала шиені жерден алып, жейді. Ол жерге түскен шиені он рет алып жейді. Әкесі баласына: — Көрдің бе: «Пайдасы жоқ!» — деп, тағаны алмадың. Шиені он рет алдың. Есіңде болсын: аз жұмысты қиынсынсаң — көп жұмысқа тап боласың, азға қанағат ете алмасаң — көптен құр қаласың, — деді.
Сергіту сәті
4. 5 – тапсырма. Диаграмманы толтыр
|
Тыңдалым,айтылым.
Оқылым. Айтылым. Темір таға, ұста дүкені, ереже сақтау, апарып беру Грамматикалық қоржын. Мен апар+а+мын, біз апар+а+мыз Сен апар+а+сың, сендер апар+а+сың+дар Сіз апар+а+сыз, Сіздер апар+а+сыз+дар Ол апар+а+ды, Олар апар+а+ды
Оқылым,айтылым. Оқушылар мәтінді рөлге бөліп оқып, сұрақтарға жауап береді. 1. Әкесі жолдан не тауып алды? 2. Бала тағаны алды ма? 3. Әкесі тағаны кімге сатты? 4. Әкесі не сатып алды? 5. Бала шиені қалай жеді? 6. Әкесі баласына не деді?
Оқиғаның желісі бойынша суреттерді ретімен қояды, тірек сөздер арқылы әңгімелейді. Тірек сөздер: ескі таға, пайдасы жоқ, тағаны алмайды, үш тиынға сатады, шие жерге түседі, алып жейді, аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боласың, азға қанағат ету. Оқушылар оқиды, ақпараттын дұрыстығын тексереді, дұрыс емес ақпараттың себебін түсіндіреді.
Сергіту сәтін орындайды.
|
«Бас бармақ»
Дескриптор: — тыңдалған, оқыған мәтіннің мазмұны бойынша, сұрақтарға жауап береді..
Өзара бағалау
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
|
Оқулық 55 бет сөздік слайд
Оқулық 56 бет
Оқулық 56 бет
сурет
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру :57 б. 6-тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі Қызыл- мүлдем түсінбедім Сары— жартылай түсіндім Жасыл-толық түсінікті |
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді |
|||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||||||||