Тест тапсырмалары

Күні: Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Тест тапсырмалары
Сабақтың мақсаты:
а) оқушылардың қазақ тілі пәнінен алған білімдерін тиянақтау;
ә) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін,жерін,Отанын сүюге тәрбиелеу;
б) оқушылардың білімін бақылау арқылы сауатты жазуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, т.б
Сабақтың көрнекілігі: тест парақшалары т.б
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:

1. Жіњішке сµзді табыњыз.
A) Ењбек. B) Әсемпаз. C) ¤сімтал. D) Балгер. E) Ж±мысшы.
2. Туынды сын есімді табыңыз.
A) Нашар. B) Ақ. C) Аспалы. D) Абырой. E) Аласа.
3. Сан есiмдi табыңыз.
A) Елтаңба. B) Екi мың төрт. C) Кiшкене. D) Ешқашан. E) Бара жатырмыз.
4. Жалпылау есiмдiгiн белгілеңіз.
A) Ешқандай, дәнеме. B) Бiраз, кiмде-кiм. C) Өзi, өзiмiз. D) Бiздер, олар. E) Барлық, күллi.
5. Есімшеніњ ж±рнаѓын анықтањыз.
A) -ѓалы. B) -ып. C) -й. D) -р. E) -а.
6. Тәуелдік жалғаудың 2-жағында, сыпайы түрде тұрған сөзді
табыңыз.
A) Дәптеріңіз. B) Жолдасы. C) Апайың D) Уақыт. E) Ауылданбыз.
7. Күрделі сөзді табыңыз.
A) Ақмола. B) Күркілдек. C) Парасат D) Бақташылық. E) Толқымалы.
8. Әлде сор, әлде бағы әуреледі.
— Шылау мағынасын ажыратыңыз.
A) Талғаулықты. B) Ыңғайластық. C) Шартты. D) Қарсылықты. E) Кезектес.
9. Толық мағыналы ең кемі 2 сөз, бірі екіншісіне бағына байланысатын, қатынас негізінен зат, құбылыс жайында түсінік алушылыққа тән қатарды көрсетіңіз.
A) Дыбыс B) Сөз C) Сөйлем D) Буын E) Сөз тіркесі
10. Бірыңғай, бір сұраққа жауап беретін қатарды аңықтаңыз.
A) Әсерлі,әуез,сұңғақ. B) Қашық,шалғай,алыс. C) Мың,өзі,алды. D) Шапшаң,қараңғы,ойна. E) Үй,көру,бүгін.
11. Төл сөздің автор сөзінен соң орналасып тұрған түрін көрсетіңіз.
A) -«Япырай, мықты екенсіз, ақсақал,» — деді Байжан. B) -«Бәрекелді, мына ауыл алтыбақан құрып жатыр екен,» — деді Ербол.
C) «Емтихан оңай болмайды», — деді ұстаз. D) Абай: «Ғылым таппай мақтанба,» — деген. E) М.Горький былай деген екен: «Кітап — білім бұлағы».
12. Одағай сөз қатысып тұрған сөйлемді табыңыз.
A) Балам, амансың ба? B) Өзі осында келіп пе, сірә? C) Ой, әттеген-ай, айырылып қалдым-ау! D) Меніңше, жаңағы оты көрінген завод.
E) Ұялма, қалқам, бір сайра, біз де алалық үлгіні.
13. Сөйлем соңынан нүктенің қойылу себебі, дұрысын белгілеңіз.
Шаңқай түс.
A) Хабарлай айтылған жалаң сөйлем. B) Хабарлай айтылған атаулы сөйлем. C) Хабарлай айтылған толымды сөйлем. D) Бұйрықты сөйлем.
E) Хабарлай айтылған жайылма сөйлем.

Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Қайталау

 

Күні: Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Тест тапсырмалары
Сабақтың мақсаты:
а) оқушылардың қазақ тілі пәнінен алған білімдерін тиянақтау;
ә) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін, жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу;
б) оқушылардың білімін бақылау арқылы сауатты жазуға дағдыландыру;
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, т.б
Сабақтың көрнекілігі: тест парақшалары т.б
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
1. Қай дауысты дыбыс әрі жуан, әрі ашық, әрі еріндік болатынын белгілеңіз.
A) и. B) о. C) ы. D) а. E) у.
2. Тек ашық буыннан қ±рылѓан сµзді кµрсетіңіз.
A) Бақытты. B) Оқулық. C) Атты. D) ¤рнек. E) Балада.
3. “ Сұлу” сөзi қай сөз табы екенін көрсетіңіз.
A) Зат есiм. B) Шылау. C) Сан есiм. D) Етiстiк. E) Сын есiм.
4. Өздік есімдігі қатысқан тіркесті табыңыз.
A) Өз үйі. ) Кешкі мезгіл. C) Аспалы шам. D) Тұсаулы ат. E) Тастақ жер.
5. Кµсемшені табыњыз.
A) Кеткен. B) Кетер. C) Кетпек. D) Кет. E) Кеткелі.
6. Сөздер жұбының біріншісі екіншісінің мағынасына қарама-қайшы сөздер.
A) Историзм. B) Көнерген сөздер. C) Синоним. D) Антоним. E) Омоним.
7. «Туынды сөз» тіл білімінің қай саласына жататынын табыңыз.
A) Фонетика. B) Морфология. C) Синтаксис. D) Пунктуация. E) Лексика.
8. Барыс септігіндегі тұрған сөзді табыңыз.
A) Космосты шарлау. B) Ауылдың маңы. C) Аспанға ұшу. D) Тау беткейі. E) Жүрекпен сезіну.
9. Пысықтауыш қызметінде тұрған сан есімді табыңыз.
A) Сабақ сегіз жарымда басталады. B) Шексіз жазық басталды. C) Оларға екі рет жәрдемақы берілді.
D) Ертең жарыс басталады. E) Бүгін үш үйірменің жұмысы болмайды.
10. Сөздердің қосымша арқылы байланысын көрсетіңіз.
A) Ащы тер. B) Аш көздену. C) Қаныш-ғалым. D) Әз тұту. E) Қызметін істе.
11. Ыңғайлас салалас сөйлемді көрсетіңіз.
A) Досан мектепке кетті. B) Пойыз ырғалып келіп, вокзалға тоқтайды .C) Сиырдың тұқымы да жақсы екен, бабы да келіскен екен.
D) Клубта кейде кино болады, кейде қызықты баяндамалар тыңдалады. E) Досан мектептен келді.
12. Мәтін ішінде кездесетін төл сөздің басы мен аяғында қойылатын тыныс белгісін табыңыз.
A) Сызықша. B) Көп нүкте. C) Қос нүкте. D) Тырнақша. E) Үтір.
13. Жекіру одағайын табыңыз.
A) Еһе. B) Әлде. C) Жә. D) Жуық. E) Соң.
14. Сұрау белгісі қойылмайтын орынды табыңыз.
A) Бұл кім өзі. B) Балалар пойызы осы ғой, ә. C) Мен қазір кітап оқимын, сіз ше. D) Абай Оспанды мерт бола ма деп қорықты.
E) Балтабектің үйін білесіз бе.


Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.

Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.

Үйге тапсырма: Қайталау

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *