Қаңлылардың қоғамдық құрылысы

Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

5.3. Үйсіндер мен қаңлылар

Педагогтің аты-жөні

Жаксылыкова К.Б.

Күні:

04.03.21ж

Сынып:5

Қатысушылар саны:20

Қатыспағандар саны:-

Сабақтың тақырыбы

Қаңлылардың қоғамдық құрылысы.

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;

 

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей аладыҚаңлылардың қоғамдық құрылысын анықтайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады: Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сәйкестендіреді

Кейбір оқушылар істей алады: Қаңлылардағы әлеуметтік топтарды қазіргі өмірмен байланыстырады

Күтілетін нәтиже

1.Қаңлылардың әлеуметтік топ ерекшеліктерін түсінеді және сәйкестендіре  алады                                                                                                                           2.Әлеуметтік топтардың қоғамдағы рөлін қазіргі өмірмен салыстыра алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

Оқушылармен амандасып, түгендеу, психологиялық жағымды ахуал тудыру.                                                  Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақты қағып ал» әдісі

1.Қандай тайпалық қоғамдарды білесің? /сақ,сармат,үйсін, қаңлы/

2.«Қаңлы» кімнің аты?    /Қаңқа,патшаның аты/

3.Үнді-еуропалық тілде «қаңлы» сөзі қандай мағына білдіреді? /су, өзен,өзеннің ағысы/

4.Түркі тілінде қаңлы сөзі-    «қан, кең,жазықтық, кеңістік»

5.Қаңлылар туралы жазған  тарихшы  кім?            /Қытай тарихшысы Сыма Цянь/

6.Қаңлылардың өмір сүрген мерзімі /б.з.б.ІІІ ғ – б.з.Vғ./

7.Қаңлылар қай жерлерді мекен етті? /Талас,Шу,Сырдарияның төменгі ағысында/

8.Қандай көрші елдермен шегаралас болды?/Қытай, үйсін/

9.Қаңлылардың астанасы /Битянь қаласы/

10.Олардың негізгі шаруашылығы/малшаруашылығы/

Ой шақыру.Интербелсенді тақтадан сурет көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

— Суретте кімдер бейнеленген?  

— Сурет бойынша не айтуға болады?

 — Бұл суреттегі адамдардың бір -бірінен ерекшелігі бар ма?

 

       Ендеше бүгінгі сабағымыз «Қаңлылардың қоғамдық құрылысы »туралы болмақ. *Сабақ тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру.

 

 

 

 

Кезекпен сұрақтарға жауап береді

 

 

  Бал қою

арқылы өзін- өзі бағалайды

 

 

 

 

 

Оқушылар бейнемен танысып,   сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

Мадақтау

Әр дұрыс жауап 1 балл

 

 

 

Мұғалім презента-циясы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қаңлылардың әлеуметтік топтарына байланысты суреттер топтамасы

 

 

 

Жаңа сабақ

3 минут

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

І- тапсырма:1. Видео көрсетілім «Қаңлылырдың қоғамдық құрылысы», 2-Мәтінмен танысу

 

ІІ- тапсырма «Сәйкестендіру»  Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтардың қызметін сипаттаңыз.

Әлеуметтік топтар

Атқарған қызметтері

1.Хан

А.Елді биледі

2.Уәзір

Б.Ел басқаруға көмектесті

3. Кіші хандар

В. Иеліктерді басқарды

4.Көсемдер

Г. Ру, тайпаларды басқарды

5.Құлдар

Д.   Қолға түскен тұтқындар ұсақ мал бағу,қолөнер,егін егу,үй жұмыстарын атқарды

1-             2-           3-

4-            5-        

 

Дескриптор

-Қаңлы қоғамындағы ханның қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы уәзірдің қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы кіші хандардың  қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы екөсемдердің  қызметін сәйкестендіреді

-Қаңлы қоғамындағы құлдардың қызметін сәйкестендіреді

 

ІІІ- тапсырма: Қатармен жұмыс «Бес сұрақ» әдісі

Неліктен қаңлы қоғамы әлеумет-тік топтарға бөлінді?

неге

жауап

1.Неге елді хан биледі?

Хандық билік атадан балаға мұрагерлікке берілді

2.Неге уәзірлер ел басқаруға көмектесті?

Уәзірлер ханның орынбасары болды

3. Неге кіші хандар иеліктерді басқарды?

Ел 5 иелікке бөлінді,әр иелікті кіші хандар басқарды

4. Неге көсемдер ру, тайпаларды басқарды?

Кіші хандарға бағынатын ру,тайпаларды басқарды

5.Неге құлдар ұсақ мал бағу,қолөнер,егін егу,үй жұмыстарын атқарды?

Құлдық кең өріс алған жоқ, жайылымдық жерді ұжым болып пайдаланды.

 

ІV- тапсырма: Қатармен жұмыс. «БалГабл» әдісі  Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетің басқару жүйесін салыстырады. Қаңлы мемлекеті мен қазіргі мемлекетінің басқару жүйесінде қандай ұқсастықтар мен ерекшеліктер бар?                                              Қаңлы мемлекеті                                           Қазіргі мемлекет

Оқушылар видео көріп, мәтінмен танысады

 

 

 

Қаңлы қоғамындағы әлеуметтік топтардың қызметін сәйкестендіре-ді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз ойларымен деректерді пайдаланып, мәселелі сұрақ әзірлеп сол мәселеге байланысты бес сұрақ құрастырып оған жауап жазады.

 

 

 

 

Диаграммаға әр мемлекеттің 3 ерекшелігі мен 3 ұқсастықтарын жазады

 

 

 

 

 

«Дайын жауап» үлгісі

Әр дұрыс жауап 1 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін өзі бағалау.Әр дұрыс жауап 1 балл

Ақпараттық мәтін

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Диаграмма

8 минут

 

Кері байланыс

 

Рефлексия

 

 

  Қорытындылау

 

 «Кезбе микрафон» әдісі

 

 

«Өз жетістігіңді бағала »

 

 

 

Білемін

Білдім

 

 

 

Оқушылар балдары бойынша өз деңгейлерін  бағалайды

 

Үйге

Қаңлылардың қоғамдық құрылысы туралы қосымша ақпарат оқу

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *