Жабайы аңдар

«Андрей Сумин атындағы орта мектебі» КММ

шағын орталығының ұйымдастырылған

оқу – іс әрекетінің технологиялық картасы

 

Білім аймағы: Таным

Бөлімі: Жаратылыстану

Тақырыбы: Жабайы аңдар

Мақсаты: Балаларға жабайы аңдар туралы түсінік беру. Олардың өмір сүру ортасын, қоректенуін, балаларын бір- бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету. Сұрақ жауап арқылы балалардың ой – өрісін, танымын, зейінін дамыту.

Әдіс – тәсілдер: түсіндіру, сұрақ – жауап,  әңгімелеу, қайталау, ойын әдісі, көрнекілік әдіс,  теріп алу стратегиясы,  ыстық орындық, СТО технологиясының элементтері

Көрнекілік: жабайы аңдар: аю, қасқыр, түлкі, қоян, кірпі, тиіннің суреттері; үй жануарлары: мысық, ит, қой,  ешкі, шошқаның суреттері; орман мен үйдің ламинаты, презентация, теледидар.

Оқу іс-әрекетінің барысы:

Қос тілдік компонент (Билингвальный компонент):

Жабайы аңдар – дикие животные — animals

Кіріспе:                 

Ұйымдастыру кезеңі

Балалардың көңіл – күйлерін көтеріп, ұйымдастырылған оқу іс- әрекетін бастау үшін балаларды орындарынан тұрғызып шаттық шеңберіне жинау:

 

Карточкалармен іс – әрекеттер жасау.

 

Біз қандаймыз, қандаймыз?

Шұғылалы таңдаймыз.

Күлімдеген күндейміз.

Еш уайымды білмейміз.

 

Здравствуй день, здравствуй друг!

Здравствуй песен щедрый круг!

Здравствуй мир, здравствуй век!

Здраствуй добрый человек!

 

Кәне балалар барлық қонақтармен амандасайық!

Сәлеметсіздер ме?! Здравствуйте?! Hello!

Жақсы балалар, сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қалай? Ендеше орнымызға отырайық.

 

Тәсілдер  кезендері

Этапы деятельности

Тәрбиешінің  іс – әрекеті

Действия воспитателя

Балалардың іс- әрекеті

Действия детей

Мотивациялық — қозғаушы

Мотивационно – побудительный

Қонаққа «Бауырсақ» ертегісінің кейіпкері Бауырсақ келеді. Ол өзінің орманға серуендеп шыққанын және жабайы аңдардың кесірінен (олардың тапсырмаларын орындай алмай) үйіне қайта алмай отырғанын айтып көмек сұрайды. Біз оған көмектесейік пе? Ендеше мына бір әнді тыңдап көрейік. Ал енді тапсырмаларға көшейік

Балалар жанашырлық танытады.

 

 

 

 

Иә, көмектесейік. Балалар жабайы аңдар туралы видео көреді.

Іздену ұйымдастырушы

Организационно – поисковый

 

1.Кірпінің тапсырмасы:

«У кого кто?»

 

 

2.Тиіннің тапсырмасы:

«Кто где живет?

 

3.Қоянның тапсырмасы:

«Кто что ест?»

Дана – Ярослава

Богдан – Дмитрий

Қызғалдақ – Владислав

Қарақат – Ерен

 

 

4.Түлкінің тапсырмасы:

«Минутка творчества»

 

Физминутка

 

 

 

5.Қасқырдың тапсырмасы:

«Найди свое место!»

 

1 топ: Дана, Қызғалдақ,

Владислав, Дмитрий

 

2 топ: Богдан, Қарақат

Ярослава, Ерен

 

6.Аюдың тапсырмасы:

«Горячий стул»

 

 

 

 

 

Балалар жабайы аңдардың балаларын атайды

 

Тұратын мекенін айтады

 

Жануарлардың қорегін тауып, жұппен жұмыс жасайды

 

 

 

 

 

Балалар тақпақтарын айтып береді

 

Балалар видеомен сергіту сәтін орындайды

 

Балалар топпен жануарларды дала және үй жануарына бөліп қажетті жеріне орналастырады

 

 

 

 

Балалар жеке – жеке шығып ыстық орындықта отырып тәрбиешінің сұрақтарына жауап береді

 

 

 

Рефлевсивті — коррекциялаушы

Рефлексивно – корригирующий

Жақсы балалар.

— Сонымен қонаққа не келді?

— Біз не туралы айттық?

— Біз Бауырсаққа көмектесе алдық па?

— Сабақ сендерге ұнады ма?

Балалар, бүгін сендер сабаққа өте жақсы қатыстыңдар.Барлықтарың өте тамаша жұмыс істеп, өз ойларыңды жеткізе алдыңдар. Сол үшін бір – бірімізге қол шапалақтап, барлығымен Бауырсақпен қоштасайық.

Сау болыңыз! До свидания! Good bye!

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

Күтілетін нәтиже (Ожидаемый результат):

Білуге тиіс (Знать): — жабайы аңдар түралы түсініктерді білулері тиіс; Әдеттену керек (Иметь): -жануарлардың тірі болатындығы және оларға ауа, жылу, су, қоректің  керек екедігі;

Қолынаң келуі тиіс (Уметь): — өмір сүру ортасына қарай үй жануаралары мен дала жануарларын ажырата білулері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дана: Я хитрая лисица,

Живу в густом лесу.

Мышей, птенцов и зайцев,

Уж очень я люблю.

А если до деревни,

Тихонько доберусь.

То берегитесь куры,

И вкусный, жирный гусь.

 

Богдан: Я медведь живу в лесу,

Зимой в берлоге крепко сплю.

А когда придет весна,

Просыпаюсь я от сна.

И брожу в густом лесу,

Друзей лесных своих ищу.

 

Владислав: Я сердитый, серый волк,

Я в зайчатах знаю толк.

На тропе моей лесной,

Не ищи ты встреч со мной.

Если только догоню,

В раз тебя я проглачу.

 

Ярослава: У меня пушистый хвост,

Ну а глазки зорки.

Я живу в дупле большом,

На высокой елке.

 

Дана: Заяц, он живет в лесу,

Боится встретить он лису.

Быстро бегает по горкам,

И грызет кору у елки.

Чтобы скрыться от лисы,

Шубку он меняет.

Зимой белая она,

Весной серая бывает.

 

Богдан: На спине моей иголки,

Я живу под пнем у елки.

Хоть я маленький зверек,

Но в иголках моих толк.

Даже волка и лису,

Обмануть могу в лесу.

 

 

 

 

 

 

 

         Мен бүгінгі жаратылыстану сабағынан жабайы аңдар тақырыбында орыс тобымен ашық сабақ өткіздім.

Қойылған мақсат: Балаларға жабайы аңдар туралы түсінік беру. Олардың өмір сүру ортасын, қоректенуін, балаларын бір- бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету. Сұрақ жауап арқылы балалардың ой – өрісін, танымын, зейінін дамыту, жұптық, топтық жұмыстар арқылы баларды достық қарым – қатынасқа, ұжымға тәрбиелеу.

Мұнда қолданылған әдіс – тәсілдер: көрсету, түсіндіру, сұрақ – жауап,  ойын әдісі, көрнекілік әдіс,  теріп алу стратегиясы, ыстық орындық, СТО технологиясының элементтері және диалогтік оқыту әдісін қолдандым. Бауырсақтың қонаққа келуі балаларға мотивация туғызды. Оған көмектесіп, тапсырмаларды орындау барысында дидактикалық ойындар ойнатылды. Олар балалардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін көрсетті. Сабақта жеке, жұптық, топтық жұмыстар жүргізілді.  Барлық тапсырмалар балалардың жас ерекшелігіне сай жасалды. Балалар тақырыпты толықтай түсінді, мен өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *