Мектеп: Күні: Пәні: әдебиет Сыныбы: 5 |
Алматы облысы Жамбыл ауданы «Сағындық Оспанов атындағы орта мектеп» КММ Мұғалім: Дуйсембаева Гулайым Аскаровна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Б.Соқпақбаев «Ағаттықтың азабы» |
||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Оқушыларың көпшілігі орындай алады: Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: кейіпкер сөздеріндегі қарама-қарсы суреттеулердің арақатынасын анықтайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: шығармадағы көтерілген мәселеге анализ жасай отырып, өмірдегі шындыққа өзіндік көзқарасын қалыптастырады. |
||||||||
Тілдік мақсат :пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:титықтап, дәйектеме, композиция, сюжет, т.б. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша.., мкнің пікірімше…, менің көзқарасым бойынша |
||||||||
Бағалау критерийлері: |
· Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра алады, қарама-қарсы суреттеулерді таба алады; · Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра алады. |
||||||||
Коммуникативтік дағдылар |
Анализ және интерпритация |
||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
||||||||
Құндылықтарға баулу
|
— Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; — Ынтымақтастық, жауапкершілік; — Ұлттық және адами құндылықтарға құрмет |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану |
||||||||
Алдыңғы оқу |
Б.Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. «Менің атым Қожа» шығармасының мазмұнын түсінеді |
||||||||
Жоспар |
|||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар |
|||||||
Басталуы 1 минут
Үй тапсырмасын сұрау: 5 минут
|
1. Қызығушылықты ояту 2. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру 3. Үй тапсырмасын тексеру 1-тапсырма «Мынау кім?» әдісі бойынша шығармадағы басты кейіпкерлерді еске түсіру 8. Жолама. Мама деуші болма маған (Анасы ) Дескриптор: 1.Шығарма мазмұнын түсінеді. 2. Мәтін мазмұнына тұжырым жасай алады 3.Шығармадағы оқиғалар тізбегін суретпен сәйкестендіре алады Осы аталған кейіпкерлерге тоқтала келе, бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру ҚБ жеттім талпындым
|
Слайд №1
|
|||||||
Ортасы 3 минут
5 минут
5 минут
7 минут |
2-тапсырма Интербелсенді тақтадан «Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету. «Сұрақтар бұрқасыны» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу 1.Повесть сендерге ұнады ма? 2.Қандай әсер алдыңдар? 3.Қожа қандай кейіпкер? 4.Өздеріңде осындай Қожаның басында болған сәттер кездесті ме? 5.Егер сен Қожаның орнында болсаң не істер едің? 6.Сен Қожаның бойынан қандай қасиеттерін алар едің? Дескриптор: — Бейнефильмдегі оқиғаға қысқаша сипаттама бере отырып, сұрақтарға жауап бере алады ҚБ 3-тапсырма (Ұ) (Дәптермен жұмыс) Қос диаграмманы толтыру арқылы кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме беру Ортақ : сабақ үлгерімдері жақсы, Жанармен жақын дос болғысы келеді, бір мектептен білім алып, үлкендерді құрметтей біледі
Дескриптор: Әңгімедегі кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме бере алады ҚБ жеттім талпындым 4- тапсырма. «Т кестесі» әдісі Әңгімедегі әр себептің мағынасын ашып, қарама-қарсы суреттеулерді табады. “Қожаның сотқар болуына “Қожаның әдепті жолға түсуіне не себеп болды ? ” не себеп болды?
3. Анасын қызғануы 3. Майқанованың педагогикалық кеңестен 4 Жантас сияқтыларды жек шығып бара жатып айтқан сөздері көруі 4. Әжесін сыйлауы Дескриптор: Әңгімедегі әр себептің қарама-қарсы суреттеулерін таба алады ҚБ 5- тапсырма. Саралау тапсырмасы «Крест-нөл» әдісі
Дескриптор: Берілген тапсырмалар бойынша өз деңгейлеріне байланысты тапсырмалар орындай алады ҚБ |
Бейне-фильм
Слайд
Слайд
Үлестірмелі қағаздар |
|||||||
Соңы. 4 минут
|
Рефлексия: «Табыс баспалдағы» әдісі Үйге тапсырма: 3-тапсырма, 105-бет Хикаятта берілген «Менің атым… » бөлімі бойынша өз есіміңнің мағынасын баяндап жазыңдар |
Бағалау |
|||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Оқушылардың оқуға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін сабақта әр түрлі тапсырмалар, әдістер арқылы сараланған тапсырмалар беріледі. |
Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау жүзеге асады. «Бас бармақ», «Көңіл күй таразысы», «Қошемет» |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||