Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі

Бөлім:

3-тарау. Ұлттық таным және мерекелер.

Мектеп: 

 

Күні:

2сабақ

 

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі.

Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

 

Т5. Негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

10.1.5.1  мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау;

Бағалау критерийі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø   мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтайды.

1

 

2

 

3

 

4

 

5

Жаңа сөздердің мағынасын ашып, мысалдар келтіреді.

Бейнематериалды тыңдап, негізгі ойды анықтайды;

Топ мүшелері белгіленген рөль бойынша  тапсырма орындайды;

Жұптаса отырып, кесте бойынша жұмыс жасайды.

«Ән әлеміндегі Әмірхан» ойтолғау жазады.

Тілдік мақсаттар

Шүлеңгер – мырза, жомарт

Қиуа – тосын

Құндылықтар

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтыққа тәрбиелеу

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

Жүсіпбек Аймауытов кезінде аудармашы ретінде де  белгілі. Ол А.С. Пушкиннің, Н.В. Гогольдің, А. Дюманың, Дж.Лондонның, Г. Мопассанның, В. Шекспирдің, К. Берковичтің, С. Чуйковтың шығармаларын аударған.

 

АКТ дағдысын қолдану

Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.

Өмірмен байланыс

Кешегі және бүгінгі өмірмен сабақтастыру

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, тарих, өнер

Алдыңғы білім

 

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

 

Дереккөздер

 

Сабақтың басы

5 минут

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық жағымды  ахуал  қалыптастыру

«Айна» тренинг

Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады (немесе партада отырып та болады).  Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды. Бір минуттан кейін оқушылар рөлдерімен алмасады.

Осы  тренинг ұйымдастыру арқылы  сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

 

Ой шақыру

«Шашыранды сөз» ойыны.  Берілген шашыранды  сөздерден  қанатты сөздерді құрастырып, сабақтың мазмұнын болжайды.

(Ән – халық үні, оның шындығы, оның ойы мен сезімі)

Дұрыс нұсқасы:

1. Ән-  халық үні, оның шындығы, оның  ойы мен сезімі.

Ж.Жабаев

 

(Егер  бала кезден, музыкакны сүймесем, мен еш уақытта, өнер жолына, түспес едім.)

Дұрыс нұсқасы:

2. Егер бала кезден музыканы  сүймесем, мен ешуақытта өнер жолына түспес едім.

С.Т. Коненков

 

(Маған, бүкіл қазақ даласы, ән салып, тұрғандай көрінеді.)

Дұрыс нұсқасы:

3. Маған бүкіл қазақ даласы ән салып тұрғандай көрінеді.

Г.Н. Потанин

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты  таныстырылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Сабақтың ортасы

                    30   минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану кезеңі

«Әнші» әңгімесі нақты оқиғаға, өмірде болған тарихи адамның төңірегінде құрылған. Әңгіме оқиғасы өтетін Жетішатыр қаласы – Семей, ал әнші Әмірқанның прототипі – қазақтың жезтаңдай әншісі, әйгілі Әміре Қашаубаев еді.

 

Тыңдалымалды  тапсырмасы:

«Дефиниция» әдісі бойынша жаңа сөздерді меңгерту(сөздер және сол сөздерге жазылған анықтаманы сәйкестендіру)

 

Шүлеңгер 

Қиуа 

·         мырза, жомарт

·         тосын

 

Кері  байланыс. «Шапалақ» әдісі арқылы жүргізіледі.

 

Тыңдалым  тапсырмасы:

Оқушылар  назарына «Әнші» әңгімесі  тыңдатылады.

Сынып оқушылары ұлттық аспаптарға сәйкес топтарға  топтастырылады.

                                                            

 

 Домбыра                   Жетіген                Қобыз

 

ТЖ

Әр топ оқушыларына төмендегідей рөл ұсынылады:

Баяндаушы – шығарманың мазмұнын өз сөзімен қысқаша айтып береді

Сұрақ қоюшы – шығарма мазмұнындағы кейіпкерге  қатысты 3 ашық сұрақ дайындайды

Белгілеуші – шығармадағы кейіпкер бейнесіне қатысты  тірек сөздерді теріп жазады

Байланыстырушы – шығарма мазмұнын қазіргі өмірмен сабақтастырады.

Бағалаушы –көрші топ оқушыларын бағалайды

Оқушылар рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды.

Топтар бір-бірін тыңдайды. (әр топтың алдында болуы тиіс)

Кері байланыс:«1 жұлдыз, 1 тілек»  топтар бірін-бірі бағалайды.

 

ЖЖ

Қалам бойынша сынып оқушылары жұптасып, кесте бойынша  жұмыс жасайды:

Тыңдалымнан кейінгі  тапсырма

1-тапсырма:Кестемен жұмыс

Тапсырма:

Оқушы жауабы:

Шығарманың авторы:

 

Шығарманың  аты:

 

Шығарманың түрі:

 

Шығарманың идеясы:

 

Шығарма кейіпкерлері:

 

Шығарманың тәрбиелік мәні:

 

Кері байланыс. Көңіл -күйді  білдіру.

Ж

2-тапсырма:

«Ән  әлеміндегі  Әмірқан» ойтолғау жазу

 

Кері байланыс. «Мадақ сөздер» арқылы жүргізіледі.

 

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

Жүсіпбек Аймауытов кезінде аудармашы ретінде де  белгілі. Ол А.С. Пушкиннің, Н.В. Гогольдің, А. Дюманың, Дж.Лондонның, Г. Мопассанның, В. Шекспирдің, К. Берковичтің, С. Чуйковтың шығармаларын аударған.

Бағалау критерийі

 

 

Ø   мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтайды.

1

 

2

 

 

3

 

4

 

5

Жаңа сөздердің мағынасын ашып, мысалдар келтіреді.

Бейнематериалды тыңдап, негізгі ойды анықтайды;

Топ мүшелері белгіленген рөль бойынша  тапсырма орындайды;

Жұптаса отырып, кесте бойынша жұмыс жасайды.

«Ән әлеміндегі Әмірхан» ойтолғау жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

үлестірме материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия. «Бағдаршам»  әдісі

Қызыл түс – түсінген жоқпын;

Сары түс – әлі де практика қажет / сұрақтар бар;

Жасыл түс – барлығы түсінікті

 

Бағалау

Бағалау критерийлері бойынша

Үй тапсырмасы

 Ж.Аймауытовтың «Әнші» шығармасын қайталап оқып шығу,  жаңа сөздерді жаттау.

Слайд

Сабақта саралау тапсырмалары болды  ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? 

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы  саралау дұрыс өтті ме? 

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *