Айт — құтты мереке *2

Бөлімі:

3-тарау. Ұлттық таным және мерекелер. Жүсіпбек Аймауытов «Әнші» әңгімесі.

Мектеп: 

 

Күні:

11-сабақ

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Сынып:

10 Т2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Айт — құтты мереке

 

.

Сабақтың мақсаты

10.4.3.1 Шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу.

Бағалау дескрипторы

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Оқушы 

Шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын түсінеді, тиімді қолданып жазады.

1

 

2

 

 

 

3

Пікірлерін толық жеткізеді.

Көркемдегіш құралдар түрлерін біледі;

Жазылымда көркемдегіш құралдарды тиімді қолданады.

Эссе талабын сақтайды.

Өз ойларын дәлелдеп, қорытынды жасайды.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Қажетті сөз тіркестер: көркем, әсем, сұлу, таза, өткір тіл, тілге шешен, айшықтау, құбылту, эпитет, метафора, теңеу, символ т.б.

Менің ойымша…, өз көзқарасым…, менің байқауымша…, келісемін, себебі… т.б.

Құндылықтар

Өмір бойы білім алу:  Зерттеу-еңбектердің ерекшелігін талдай отырып, құндылығын түсіну.

Ынтымақтастық: Топта, жеке жұмыс жасау, бір-бірін қолдау, өзгенің пікірін бағалау.

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік.

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

1930-1953 жылдар аралығында 40 миллионнан астам кеңес азаматтары репрессияға ұшыраған. Қазақстан аумағында орналасқан лагерлерге корейлер, поляктар, Еділ немістері, Қырым татарлары, Кавказ халықтары және басқа да ұлт өкілдері қоныс аударған. … Сол жылы 44 алашордашы тұтқындалып, оның ішінде Ж.Аймауытов та болды.

Ұлтқа бөлінбей әлем бойынша адамзаттың бірдей өмір сұру құқықтары жөнінде түсініктері қалыптасады, сонымен қатар, Ж.Аймауытов сияқты тұлғалардың әр елде бар болғаны жайында ой толғайды.

АКТ дағдысын қолдану

Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды  демонстрациялауға қолданылады.

Өмірмен байланыс

Жүсіпбек Аймауытовтың аса дарынды адам болғанын, оның эстетикалық, көркемдік көзқарастары қоғам белсенділігі мен ішкі қарама-қарсы күрестің нәтижесінде қалыптасқаны жайында білімдері кеңейеді.

Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет, тіл, өнер.

Алдыңғы білім

10.4.1.1 Публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу.

                                   Сабақ барысы

Жоспарланған

кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 минут

 

 

Қызығушылықты ояту.

Ж.Аймауытовтың қанатты сөздерін оқып, ой толғайды.

1.Сөз – ойдың айнасы. Ойсыз сөз – сөз болмайды. Ой жетілу мен тіл жетілу қатар жүреді.
2.Мектеп –кеме, бiлiм – теңiз. Барар жерге тез жетемiз.
3.Ана тілі – жүректің терең сырларын, басынан кешкен дәуірлерін, қысқасы, жанның барлық толқындарын ұрпақтан-ұрпаққа жеткізіп сақтап отыратын қазына.
4.Бiр әрiп үйреткенге 40 жыл сәлем бер.

Сабақ мақсаты мен күтілетін нәтиже айқындалады.

https://massaget.kz/mangilik_el/tup_tamyir/asyil_soz/42993/

 

 

Слайд

 

 

 

Сабақтың ортасы

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

Мағынаны тану кезеңі. Сынып жұмысы.

Ой шақыру. «Ойланыңыз, бөлісіңіз».

Тіл кестесі, сөз кестесі, көркем сөз, нақыл сөз, көркемдегіш құралдардеген ұғымдарға анықтама беріңіздер.

 Мұғалімнің кері байланысы.

 

 

Жазылым тапсырмасы. Жұптық жұмыс.

Оқушылар берілген тақырыптың бірін таңдап эссе жазады. Сөз көлемі — 220-250 сөз.

1.ЖүсіпбекАймауытов – өмір көріністерін суреттеудің тамаша шебері.

2. «Әнші» әңгімесіндегі тарихи тұлға.

Талқылау. Жұптық бағалау.

Бағалау критерийі:

1.  Көркемдегіш құралдардың түрлерін біледі;

2.Жазылымда көркемдегіш құралдарды тиімді қолданады.

3.Эссе талабын сақтайды.

А,А+ көркемдегіш құралдарды тиімді қолданады.

 

Жазылымнан кейінгі тапсырма. Жеке жұмыс.

«INSERT» әдісі арқылы көркемдегіш құралдардың түрлері бойынша кестені толтырады. («Әнші» әңмесі желісін қолдануға болады)

Көркемдегіш құралдар мысал келтіріңіз

v білемін

 

+

жаңалық

 

білмеймін

 

?

білгім келеді

 

Теңеу

 

 

 

 

Эпитет

 

 

 

 

Метафора

 

 

 

 

 

 

 

 

Өз-өзін бағалау.

Мұғалімнің кері байланысы.

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://alashainasy.kz/proza/juspbek-aymauyitov-ansh-56981/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия «Екі жақты күнделік»

(Жалпы сабаққа рефлексия жасалады)

Не білдім? Не білгім келеді?

Үй жұмысы. Ж.Аймауытов шығармаларынан көркемдегіш құралдарды теріп жазу.

Слайд

Сабақта саралау тапсырмалары болды  ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? 

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы  саралау дұрыс өтті ме? 

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

 

 

 

 

 

 

Жалпыбағалау

Қандайекіаспектжақсыөтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

 

Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:

2:

 

Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *