Ұлттық экологиялық мәдениет

Қадыр Мырзалиев «Аралым» өлеңі

Сабақ: №

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10Т2

Катысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

1-тарау.  Ұлттық экологиялық мәдениет

Қадыр Мырзалиев «Аралым» өлеңі

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.1.4.1  поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;

Сабақ мақсаттары:

Поэзиялық шығарманы тыңдайды;
шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындайды;.

Бағалау критерийлері:

Шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені анықтай алады.
Шығарма  мазмұнын түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар :

Ұлттық экология, экологиялық мәдениет, экология, ұлттық экологиялық мәдениет, ядролық сынақ, ядролық жарылыс, антиядролық қозғалыс, халықаралық сипат, Невада – Семей қозғалысы;

Осыған дейін меңгерілген білім :

«Аралым» өлеңі

Дифференциация :

Оқушылардың барлығы:  тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады.

Оқушылардың көбісі: фразалар мен дәйексөзерді анықтай алады.

Оқушылардың кейбірі: мәтіндегі дәйексөздер мен фразаларды талқылайды.

Пәнаралық байланыс:

Оқушылар сабақ барысында география, экология саласына қатысты ақпараттарды пайдаланады

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Презентация, бейнематериал

Дереккөздер:

https://www.youtube.com/watch?v=ufYMcn2zW80

Арал теңізін қалпына келтіру

Сабақтың барысы:

Уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

5 минут

 

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды  https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ арқылы 3 топқа бөлу. Мұғалім сайтқа оқушылардың тізімін енгізеді. Әр топта 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.

·              Оқушылар назарын сабаққа аудару.

 

Миға шабуыл  «Үш сурет, бір ой»

Оқушылар берілген суреттер арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. 3 суретті салыстырып, пікір білдіреді.

·              Мұғалім оқушыларға суреттерді ұсынады.  

·              Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

 

 

Мағынаны тану

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 






12 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма.Тыңдалымалды тапсырма ТЖ
1. Арай теңізінің қазіргі ахуалы қандай?

2. Арал теңізінің құрып кетуіне қандай факторлар әсер етуі мүмкін?

3. Арал теңізіне қатысты қандай деректерді білесіңдер?

Оқушылар берілген сұрақтарды топта талқылайды.

 

Тыңдалым тапсырмасы ЖЖ          
Қадыр Мырза Әлінің «Аралым» өлеңін тыңдап, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындайды

(Тыңдалым екі рет тыңдатылады. Өлеңді мұғалім мәнерлеп оқып береді)

Мәселе неде?

Мәселе туралы не ойлаймын?

Менің жұбым ол туралы не ойлайды?

Біздің ойларымызда ортақ не бар?

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Поэзиялық шығарманы тыңдап, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындайды

Шығармада көтерілген мәселені анықтайды

Деректерді өз пікіріне сай  дәлелді қолдана  алады.

Мәселеге қатысты пікір білдіреді

 

Ортақ пікірді анықтайды

Қалыптастырушы бағалау

 

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма ТЖ

Оқушылар Арал теңізі туралы бейнематериал тамашалап, деректерді қолдана отырып,«Арал теңізінің экологиялық жағдайы және оны қалпына келтіру шаралары» тақырыбында инфографика құрастырады.

 

Қалыптастырушы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ufYMcn2zW80

 

Арал теңізін қалпына келтіру

 

 

 

Ойтолғаныс

4 минут

 

 

 

 

1 минут

Рефлексия

Оқушылар сурет бойынша рефлексия жасайды. Егер сұрақтары болса, сұрақ белгісін таңдап, сұраұтарын қояды. Барлығы түсінікті болса, леп белгісін таңдайды.

Үй тапсырмасы:Арал теңізінің тарихы туралы деректер жинақтау.

 

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: 

 

 Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді:  

Оқушылардың белсенділігі: 

Кездескен кедергілер мен оны еңсеру жолдары:   

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *