Бөлім атауы: Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті a Сабақтың тақырыбы: Д.Исабеков «Әпке» пьесасы |
Мектеп: |
||||||
Пән: қазақ тілі Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 10 Т2 |
Қатысқаны: 20 |
Қатыспағаны: 0 |
|||||
Оқу мақсаты |
Тыңдалым.10.1.4.1 драмалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау |
||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Үзіндіде көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындайды Оқушылардың көбісі: Мәселенің маңыздылығын болжай алады Оқушылардың кейбіреуі: Мәселенің өзектілігін сараптай алады |
||||||
Жетістік критерийлері
|
Өз ойын өзекті тақырыптармен байланыстыруда оқшау сөздерді тиімді қолданады; Тақырыпқа қатысты дәлелдерді ұсынады; Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбетін талдайды. |
||||||
Тілдік мақсаттар |
Қыстырма, қаратпа сөздерді тиімді қолданады |
||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу, ашықтық, құрмет, азаматтық патриотизм, ынтымақтастық |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
экономика, тарих, құқық |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
таныстырылым |
||||||
Алдыңғы білім
|
қайталау |
||||||
Жоспар |
|||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
Сабақтың басы
5 минут
10 минут
|
Қызығушылықты ояту кезеңі Оқушылар бейнебаянды көріп, тыңдайды. Көргендері бойынша бір-бірімен пікір алмасады. Зерттеу сұрақтары: Қазақ киносы мен театрында қандай мәселелер көтерілуде? Сіздің ойыңызша,қандай мәселелер көтерілуі тиіс? Тамашалаған қойылымда көрініс тапқан мәселе не? Құндылық туралы қандай ой қозғалады? Қазір қоғамға қандай құндылықтар жетіспейді? Оқушылар сұрақтарға «Төрт сөйлем» әдісімен жауап береді. «Төрт сөйлем» әдісі 1. Пікір.Оқылған материал бойынша өзіндік маңызы зор пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Бұл пікірдің маңыздылығын бір сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады. Дескриптор: Сұрақтарға жауап беру барысында қаратпа мен қыстырманы орынды қолданады. Оқушылар тірек сөздер арқылы топқа бөлінеді. 1) «Мәдениет» тобы 2) «Өркениет» тобы 3) «Рух» тобы 4) «Құндылық» тобы |
https://www.youtube.com/watch?v=qbhvn_tq0X8 6 минут |
|||||
15 минут
7,8 минут
2,3 минут |
І.Мағынаны тану кезеңі. Топтықтапсырманы қалпақ түсіне сай орындайды. 1-топ тапсырмасы: «Мәдениет» тобы «Ақ қалпақ» тапсырмасы бойынша жұмыс жасайды.Ана монологінде көтерілген мәдениеттілік бейнесін табады, символдық бейнемен(ақ ораламал) мәтін мазмұнын жеткізеді. 1-оқушы: монологтегі мәдениеттілік мәселесін суретпен жеткізеді. 2- оқушы: монолог идеясын 2 мақал — мәтелмен жеткізеді. 3-оқушы: монолог тақырыбы көрініс табатын өз шығармашылығындағы 2 шумақ өлең жолын ұсынады. 4,5 –оқушы мәдениеттілік мәселесі туралы ана мен адамзат арасындағы диалогтік көрініспен жеткізеді. 2-топ тапсырмасы: «Өркениет» тобы «Сары қалпақ» тапсырмасы бойынша жұмыс жасайды. Ана монологінде көтерілген өркениет мәселесінің тиімділігін, қажеттілігін сендіре айтады. 1 – оқушы: Өркениет мәселесін көрерменге жеткізуде технологияны қолданудың тиімділігін кестемен жеткізеді, (кестені құруда қазіргі кино мен театрда аудиторияны қызықтыру барысындағы технологиялардың маңызын ұсынады) 2- оқушы: қазіргі қазақ кино және театрында өркениет мәселесі қаншалықты жиі көтеріліп жатыр? (2010-2017 жылдар аралығында өркениет мәселесінің көрсеткішін графикпен жеткізеді 3-оқушы: өркениет мәселесінің көрермен үшін тиімділігін бес жолды өлең арқылы жеткізеді. 4,5- оқушы: Ана монологінен соң. Өркениет мәселесі туралы тілші мен көрермен арасындағы диалог 3-топ тапсырмасы: «Рух» тобы «Қара қалпақ» тапсырмасы бойынша жұмыс жасайды. Оқушылар монологтегі рух мәселесінің қазіргі кино мен театрдағы жайы, көірініс табуы турасында сыни пікір айтады, кемшіліктерді, қарама-қайшылықтарды анықтайды. 1 – оқушы:қазіргі театр мен кино әлемінде монологтегі рух мәселесіне қарама- қайшы ойды табады, неліктен кино және театр әлемінде рух мәселесіне кереғар құбылыстардың көрініс тапқанын түсіндіреді 2 — оқушы: 1-оқушының ойын дамытып, театр мен кино әлеміндегі қарама-қайшы құбылыстың көрермен үшін зиянды тұсын жеткізеді. 3 – оқушы: кереғар құбылыстардың көрермен үшін пайдасын жеткізеді. 4,5- оқушы: М. Шаханов секілді тұлғалардың шығармаларындағы рух мәселесін мысалға келтіру үшін цитаталар ұсынып, ойын қорытындылайды. 4-топ тапсырмасы: «Көк қалпақ» киген оқушы монологқа сараптама жасап, автор позициясы мен кейіпкердің көтерген мәселесін қорытындылайды. 1-оқушы:Ш. Айтматовтың позициясын бағалайды(қаншалықты дұрыс?) 2-оқушы:мәтіндегі көтерілген мәселенің болашағына болжам жасайды, идеясы ұқсас кино және қойылымдарды мысал ретінде береді. 3- оқушы:құндылықтарды сақтайтын қоғамдағы шаралар туралы креативті, жаңа идеялар, жаңа қойылымдар туралы айтады. 4,5- оқушы:тілші мен көрерменнің қазіргі кино мен театр әлеміндегі құндылық мәселесі туралы сұхбатын әзірлейді. Жұмыстарын қорғайды. Бірін- бірі бағалайды. өз ойын өзекті тақырыптармен байланыстыруда оқшау сөздерді тиімді қолданады тақырыпқа қатысты дәлелдерді ұсынады қазақ киносы мен театрының қазіргі келбетін талдайды Кері байланыс. Екі жұлдыз, бір ұсыныс. |
||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
|||||||
Сабақбойыншарефлексия
|
|
||||||
|
|||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |