Сабақ: № |
Мектеп: |
|||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
Сынып: 10Т2 |
Катысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
1-тарау. Ұлттық экологиялық мәдениет Қадыр Мырзалиев «Аралым» өлеңі
Арал теңізінің жай – күйі
|
|||||||||||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
|||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.1.4.1 поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау; |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Поэзиялық шығарманы тыңдау; Шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау; |
|||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені анықтай алады. |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар : |
Ұлттық экология, экологиялық мәдениет, экология, ұлттық экологиялық мәдениет, ядролық сынақ, ядролық жарылыс, антиядролық қозғалыс, халықаралық сипат, Невада – Семей қозғалысы; |
|||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім : |
Арал теңізінің экологиялық ахуалы |
|||||||||||
Дифференциация : |
Оқушылардың барлығы: тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады. Оқушылардың көбісі: фразалар мен дәйексөзерді анықтай алады. Оқушылардың кейбірі: мәтіндегі дәйексөздер мен фразаларды талқылайды. |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Оқушылар сабақ барысында география, экология саласына қатысты ақпараттарды пайдаланады |
|||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Презентация, бейнематериал |
|||||||||||
Дереккөздер: |
https://www.youtube.com/watch?v=Tz0L-yOYoek Арал теңізі |
|||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
Уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||
Қызығушылықты ояту |
||||||||||||
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар фигуралар түрі бойынша 3 топқа бөлінеді. · Оқушылар назарын сабаққа аудару. · Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
|
|
||||||||||
Мағынаны тану |
||||||||||||
5 минут
15 минут
10 минут
|
1-тапсырма.Тыңдалымалды тапсырма М. Шахановтың «Арал қасіреті» атты өлеңі арқылы тақырыпқа болжам жасатылады. Өлең қай өлке туралы? Қандай тақырып қозғалып тұр? Ақын қай сәттерді сағынады? Кемелер жүздірген шағылтып желкенін айға, Тау толқын төсінде тербелген ерке күн қайда? Қайда сол дәуренің тағдырдан күш-қуат сезген, Шағала көктемнің дүркіреп ұшты ма көзден?
2-тапсырма Тыңдалым тапсырмасы Арал теңізі туралы бейнежазбаны тамашалайды. Көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындайды 1. Мәселе 2. Мәселенің себептері 3. Мәселенің салдары 4. Шешу жолы 3-тапсырма Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Оқушылар «Аралым» өлеңін тыңдап, тақырып бойынша 4 сөйлем жазады.
«ПОПС формуласы»арқылы ойын нақты білдіреді. Фактілер, мысалдар келтіре отырып қорытынды шығарады.
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар жұпта бір-бірін дескрипторға сай бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=Tz0L-yOYoek Арал теңізі
|
||||||||||
Ойтолғаныс |
||||||||||||
5 минут
2 минут |
Рефлексия Бүгін сабақ мақсатына жеттім бе? Қажетті білімді толық меңгердім бе? Қай дағдыларды қалыптастырдым? Келесі сабақта мынаған көңіл бөлуім керек.
Берілген сурет пен сөздерді қолданып, бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіне рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасы:«Экологиямызды сақтайық» тақырыбында үндеу хат жазу. |
|
||||||||||
Қосымша мәліметтер |
||||||||||||
Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: Оқушылардың белсенділігі: Кездескен кедергілер мен оны еңсеру жолдары:
|