Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Көбею» |
Мектеп: №35 А.Оразбаева атындағы жалпы орта мектебі. |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Пармбетова. |
||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.2.Мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін анықтау,салыстыру. |
||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну.қолдану |
||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы:Мүктер мен қырықжапырықтардың ерекшелігін білу. Оқушылардың көбісі:Мүктер мен қырықжапырырақтардың көбею түрлерін ажырату. Оқушылардың кейбіреулері:. Мүктер мен қырықжапырақтардың жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру.
|
||
Бағалау критерийі |
Мүктер мен қырықжапырықтардың ерекшелігін біледі. Суретті пайдаланып,мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік цикліндегі гаметофит және спорафитті ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіреді. |
||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология .бриология .ризоид .спора .сфагнум .папоротник . сорустар .гаметофит .спорафит .гамета Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы. Қырықжапырақтәрізділер өткізгіш ұлпалары жақсы жетілген ……………………өсімдік. Мүктердің тірек және ………… ұлпалары нашар дамыған. Мүктер мен қырықжапырақтәрізділердің көбеюіндегі айырмашылықтары……………………..
|
||
Құндылықтарға бау баулу
|
«Мәңгілік ел құндылығы»жалпы әлемдік және аймақтық мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздегі жаһандық қатысуы Мектеп құндылығы:ынтымақтастық,сыйластық,еңбек және шығармашылық
|
||
Пәнаралық байланыс |
География-мүктер және қырықжапырақтардың географиялық таралуы. Ағылшын тілі-тілдік дағдыларды дамыту.
|
||
Алдыңғы білім
|
7.2.1.2. «Көбею.Өсу.Даму»бөлімінде жынысты және жыныссыз көбею және оның ерекшелігі туралы түсініктері қалыптасқан. 8.1.1.1. Мүктер мен қырықжапырақтың ерекшелігі туралы түсінік қалыптасқан.
|
||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
(С) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.Сынып тазалығына көңіл бөлу. Күлекештер арқылы топқа бөлу.
1-топ.
2-топ.
1-топ Мүктер. 2-топ Қырықжапырақтар. (С) Үй тапсырмасын Оқушылар «Сыртқы және ішкі шеңбер»әдісі арқылы оқушылар екі шеңбер құрып, сағат тілімен айнала бір-біріне өткен тақырыпты пысықтап алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
(С) Жаңа тақырыпты ашу үшін сыныпқа бейнебаян көрсету арқылы сол тақырып бойынша талқылау жүргізу.
Айтылым,тыңдалым.
(Т) Қосымша ақпарат.
Жоғары сатыдағы өсімдіктер табиғатта,адаммен жан-жануарлар тіршілігінде,халықшаруашылығында,медицинада өте маңызды рөл атқарады.Тіршілік циклінде гаметофиті басым өсімдіктерге ылғалдылығы жеткілікті экологиялық жағдайларда тіршілік ететін,қарапайым морфологиялық-анатомиялық құрылыстағы өсімдіктер жатады.анатомиясыда қарапайым құрылыста,сосудтары,сосуд-талшықты шоқтарыда байқалмайды.Тіршілік циклінде гаметофит фазасы басым.Ол мүктің өзі.жыныс мүшелері антеридий және архегоний гаметофитте пайда болады.Ұрықтану нәтижесінде пайда болған зиготадан мүктің спорофитті-спорангий өсіп жетіледі.Спорангий қауашақтан,ұзынша сағақтан және табаннан тұрып,гаметофитке бекіп,соның есебінен қоректеніп дамиды.Қауашақ ішіндегі спорангийде пайда болған споралар пісіп жетілгеннен кейін сыртқа шашылып,таралып қолайлы орталыққа түссе гаметофитке өсіп жетіледі. 1-тапсырма. (ТЖ) Оқулықпен жұмыс. 1-топ.Гаметофит және спорофит. Оқулық 205-206 бет. 2-топ.Мүктердің тіршілік циклі. 206-207бет. Постер стратегиясы бойынша әр топ тақтаға шығып жынысты және жыныссыз көбеюдің ерекшеліктерін түсіндіреді.
Қалыптастырушы бағалау. Жұлдызша арқылы бағалау.
2-тапсырма. Суретті пайдаланып,қырықжапырақтардың спорофитті және гаметофитті ұрпақтарын түсіндіру
Спорофитті ұрпақ:…………………… Гаметофитті ұрпақ…………………. Қалыптастырушы бағалау. Мақтау,мадақтау сөздер арқылы бағалау.
3-тапсырма. Кестені толтыру.
Қалыптастырушы бағалау. Күлекештер арқылы бағалау.
|
https://www.youtube.com/watch?v=rUkgwutlINM
Оқулық.Соловьева,Б.Т Ибраимова 8-сынып,Атамұра. Плакат.
Үлестірме тапсырмалар.
Үлестірме тапсырмалар.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
(С)Сабақты бекіту. «Алты терезе»әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін қорытындылайды. 1.Спора арқылы көбейетін жоғары сатылы өсімдіктің тобына қандай өсімдіктер жатады? 2.Жасыл мүктің құрылысы қандай? 3.Спорангийлердің жиынтығы қалай аталады? 4.Жоғары сатыдағы өсімдіктердің төменгі сатыдағы өсімдіктерден айырмашылығы қалай? 5.Ағзалардың көбею түрлерін сипаттаңдар. 6.Бүршіктену және бөлшектену дегеніміз не?
(Ж). Үйге тапсырма: «Сұрақтар әлемі»әдісі.Тақырып бойынша сұрақтар дайындап келеді. Ашық сұрақтар. Жабық сұрақтар. ………………………….. … ……………………………………….
Тақырып соңындағы тапсырмаларды орындап келу. Кері байланыс. (Ж) Оқушы өз сабақ барысында іс-әрекетіне төмендегі сөйлемдерді аяқтау арқылы рефлексия жасайды. Мен есте сақтадым……………………. Мен қиналдым…………………………… Мен белсенді жұмыс жасадым…………………. Мен қызықты ой жеткізе алдым………………………. Мен мұқият болдым………………………………… Мен топта жолдастарыма көмек бере алдым…………..
|
А4 қағазы
Стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Жауапкершілік,ұйымшылдық, сыйластық сияқты тәрбиелік құндылықтарды топпен және т.б жұмыс барысында сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Мүктер мен қырықжапырықтардың ерекшелігін біледі. Көпшілік оқушылар: Мүктер мен қырықжапырырақтардың көбею түрлерін ажырату. Кейбір оқушылар: Мүктер мен қырықжапырақтардың жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру.
|
Оқулықпен жұмыс (фактілер мен нақты материалдар негізінде ) Суреттік тапсырмалар Кестемен жұмыс. Кері байланыс |
Іс-әрекет кезінде техникалық қауіпсіздікті сақтау,топтық жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап,құрметпен қарау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |