Рационал сандарды бөлу

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: №22 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні: 18.09.2020

Мұғалімнің аты-жөні:Темирболатова Фариза Тайыровна

Сынып: 6

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Рационал сандарды бөлу (2-сабақ)

 

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаты

—          Рационал сандардың бөлу ережесін түсіну, шығару алгоритмін орындау;

—          Рационал сандарды бөлуге берілген өрнектің мәнін табу;

—          Рационал сандарды бөлуге мысалдар құрастыру және шығару.

Бағалау критерийі

—          Рационал сандарды бөлуді түсінеді, шығару алгоритмін орындайды;

—          Оқушылар рационал санды  бөлу ережесін есептерді  шығаруда қолданады;

—          Рационал сандарды бөлуге берілген өрнектің мәнін табады;

—          Рационал сандарды бөлуге  мысалдар құрастырып, шығарады.

Тілдік мақсаттар

 

 Тілдік емес пәндер үшін: Оқушылар қажетті ережелер мен терминдерді қолданып, тұжырымдар жасайды, талдайды.

Пәнге тән лексика мен терминология: жай бөлшек, ондық бөлшек, аралас сан, рационал сан.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

—          Таңбалары әр түрлі  рационал сандарды бөлу үшін…………..

—          Таңбалары бірдей рационал сандарды бөлу үшін……………..

—           Шыққан санның алдына «- » таңбасы қойылады……………….

Құндылықтарға баулу

 

 

 «Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының  құндылықтарына сай, «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы. Ынтымақтастықта жұмыс істеуге, бірін-бірі құрметтеуге, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

 Физика,информатика

Алдыңғы білім

 

Координаталық сәуле туралы ұғым.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 1. Ұйымдастыру сәті.  (2 мин)

-Оқушылармен амандасу

-Оқушыларды түгелдеу

-Сабаққа назарын аудару

Тренинг: “Ыстық лебіз” оқушылар  бір-біріне жылы лебіз білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

2. Үй тапсырмасын тексеру. (3 минут)

Бүкіл топ орындайтын жұмыс.

Саралау тәсілі «Диалог және қолдау көрсету» (Мұғалім оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады. Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады). 

Белсенді оқыту әдісі «Зымыран сұрақтар»

Сұрақтарға тез, дұрыс жауап беру керек. Әр дұрыс жауапқа бір жұлдызша алады.

— Сандардың жазылуындағы «-» белгісі нені білдіреді?

— Таңбалары бірдей рационал сандардың көбейтіндісі неге тең?

— Екі санның қосындысы теріс сан ба, әлде оң сан ба?

—  Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?

— Көбейткіштердің біреу нөлге тең болса, көбейтінді неге тең?

Дескриптор:

— оқушылар теріс санның «-» таңбасы арқылы жазылатынын біледі;

-теріс сандар шамаларды өлшеу нәтижесін жазу кезінде қолданылатынын біледі;

— кез келген ондық бөлшекке қарама-қарсы ондық бөлшек болатынын біледі;

— теріс санға қарама-қарсы сан оң сан болатынын біледі;

— қарама-қарсы төрттаңбалы санға мысал келтіру біледі;

ҚБ «Мадақтама» .Өте жақсы,жарайсыңдар.


Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну

 Бірнеше геометриялық фигураларды араластырып оқушыларға таратып береді.(неше топқа бөлсем сонша геометриялық фигуралардын бірнешеуден аламын) Бірдей фигураларды алған оқушылар топтасады.

3. Топтық жұмыс.  Кестемен жұмыс (5 мин)

Саралау тәсілі: топтау

Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту.

Белсенді оқыту әдісі:  «Келісемін-келіспеймін»

Ойлау дағдыларының деңгейі:   Білу және түсіну

 

Келісемін

Келіспеймін

Қорытынды

-42 : 3 = -15 теңдігі тура.

 

+

 

-68 : (-34) = 2 теңдігі тура.

+

 

 

-132 : 33 = -6 теңдігі тура.

 

+

 

Дескриптор: 

—          рационал сандарды бөлу ережесін біледі

—          қарама-қарсы сандарды ажыратады

ҚБ: «Желкенді  кеме»

Оқушылардың әрқайсысына желкенді кеме салынған сурет үлестірме беріледі. Оқушылар есепті түсініп шығаруына байланысты кеменің желкенін үш түске бояйды.Есепті жақсы түсініп орындаса жасыл түске, қиындықтар кездессе–сары түске, қиындық туғызсса-қызыл түске бояйды.

 

 

 

 

«Математика» 6-сынып 1 бөлім,

А.Е.Әбілқасымов, Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова, Алматы «Мектеп» Жоба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Математика» 6-сынып 1 бөлім,

А.Е.Әбілқасымов, Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова, Алматы «Мектеп» Жоба

 

 

 

Интербелсенді тақта, слайд

 

Сабақтың ортасы

 

  1. Жеке жұмыс. (8 мин)
  2. Саралау тәсілі: Дереккөздер

Белсенді оқыту әдісі: «Бір қалам, бір қағаз» (Оқушылар дәптерге жеке орындайды).

Ойлау дағдыларының деңгейі: Түсіну,қолдану

№595 Өрнектің мәнін табыңдар:

            [-12]

              [-14]

Дескриптор: — рационал сандарды бөлу ережесін біледі.

                       — рационал сандарды бөлуді орындайды.

                       — дұрыс жауапты жазады

ҚБ: Мұғалімнің бағалауы «Менен саған бір жұлдыз» әдісі.

(Егер оқушының жұмысының бәрі дұрыс болса, мұғалім бір жұлдыз сыйлайды).

3.Жеке жұмыс: Сараланған деңгейлік тапсырмалар. (10 мин)

Саралау тәсілі «Тапсырма» (Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар)

Белсенді оқыту әдісі:  «Әр адам әрқайсысын оқытады» (Белгілі бір тапсырма жазылған қағаз парағы әр оқушыға таратылады. Тапсырманы орындаған соң оқушылар сынып ішінде жүріп, өздерінің тұжырымдарын басқа оқушылармен бөліседі. Оның мақсаты өзінің фактісін барынша көп адамға түсіндіру болып табылады.  Оқушылар мысал келтіре отырып, өз түсініктемелерін толықтыра алады. Егер қисыны келсе, олар өз тұжырымдарын басқа оқушылардың тұжырымдарымен байланыстыруға тиіс. Фактілермен алмасуға арналған уақыт аяқтағаннан кейін, оқушылар тапсырманы орындау барысында алынған ақпаратты жүйелеу үшін шағын топтарда жұмыс істейді).

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну,қолдану

Жоғары деңгей дағдылары (перфокарталық жұмыстың кестесімен жауабы тексеріледі)

А деңгейі:

1. Бөлуді орындаңдар: 

2. Өрнектің мәнін тап:

3. Егер x=1,7 болса, онда (-5,1) : х өрнегінің мәнін тап.

А — тапсырмасын тексеру картасы

 

А:

Оқушы     жауабы

Дұрыс жауабы

Дескриптор

Дұрыс орындалған тапсырма

«+», «-»

1.

 

 

Рационал сандарды бөлуді орындайды.

 

2.

 

 

 

Аралас сандарды бөледі.

 

3

 

 

Берілген х-тің мәнін қою арқылы өрнектің мәнін табады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В деңгейі:

1.Өрнектің мәнін тап:

2. Өрнектің мәніне қарама-қарсы санды тап:

3. Берілген санды әртүрлі екі санның бөліндісі түрінде жаз: -9

 

В- тапсырмасын тексеру картасы

В:

Оқушы     жауабы

Дұрыс жауабы

Дескриптор

Дұрыс орындалған тапсырма

«+», «-»

1.

 

-40

-Рационал сандарды бөлу ережесін пайдаланып өрнектің мәнін есептейді.

 

2.

 

10,1

-Рационал сандарды бөлу ережесін біледі;

-қарама-қарсы сандарды ажыратады.

 

3

 

27 : (-3);

3,6 : (-0,4);

(-4,5) : 0,5;

-5,4 : 0,6;

81 : (-9); т.б.

 

Берілген бүтін санды әртүрлі екі таңбалы санның бөліндісі түрінде жазады.

 

С деңгейі:

№581 Есептеңдер:

 ;

C- тапсырмасын тексеру картасы

C:

Оқушы     жауабы

Дұрыс жауабы

Дескриптор

Дұрыс орындалған тапсырма

«+», «-»

1.

 

 

-2

-Бөлшектің қасиеттері орындалады;

-Модуль қасиеттерін орындайды;

-Рационал сандарды көбейтеді, бөледі.

 

2.

 

 

-теңдеу шешу алгоритмін біледі;

-белгісізді анықтайды;

-сандарды бөліп, теңдеудің шешуін табады.

 

ҚБ:  «Бағдаршам»
Қызыл-түсінбедім
Сары-әліде практика керек
Жасыл-түсіндім

 

Топтық жұмыс. Шығармашылық тапсырма.  (4 мин)

Зерттеуге негізделген оқу тәсілі. Ашық зерттеу

Белсенді оқыту әдісі «Кір жайғыш»

Тапсырмаға нұсқау.Топтарға өз ойларынан рационал сандарды бөлуге бір мысал ойлап құрастыру тапсырылады. Тапсырманы әзірлеп болған топ «қол шапалақтау» арқылы әзір екендіктерін білдіреді. Әрбір топ құрастырған мысалдарын А4  ақ қағазына жазып кір жайғышқа жаяды.

 

Дескриптор: — рационал сандарды бөлуге мысал келтіреді;

                     — әр топ құрастырған мысалдарын кір жайғышқа жаяды..

            

Бағалау түрі: өзара бағалау

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

           
       
       

 

 

 

 


«Дидактикалық материалдар» 6-сынып 15 бет, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова, Я.С.Белошистов

Жоба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Әдістемелік нұсқау» 6-сынып, А.Е.Әбілқасымов, Т.П.Кучер, Алматы «Мектеп»Жоба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Infourok.kz сайты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

  Жұппен жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: (5 мин)

Оқу мақсаты:6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау;

Бағалау критерийі      Білім алушы

  -Рационал сандарды бөлуге берілген өрнектің                    

   мәнін табады

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

1-тапсырма.

Амалды орындаңыз:

а)                                             [-3,5]

в)                                       []

Дескриптор: Білім алушы

— амалдардың орындалу ретін анықтайды;

— таңбалары бірдей рационал сандарды бөледі;

— таңбалары әр түрлі рационал сандарды бөледі;

— өрнектердің мәнін табады.

ҚБ:  «Лүпіл» әдісі

Үйге тапсырма: Рационал сандарды бөлу ережесі. №583 (А деңгейі), №586 ( В деңгейі) , №588 (С деңгейі)

Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі (3 мин)

 

Үлестірме материалы

6-күн, 1-сабақ

Графикалық органайзерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


 Топтау, саралау, деңгейлік тапсырмалар, декреккөздер

«Мадақтама»,«Меннен саған бір жұлдыз»,«Лүпіл әдісі»,«Екі жұлдыз бір тілек»,«Бағдаршам»,

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *