Пән: қазақ тілі мен әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Күні: |
Класс: 8 |
Оқушы саны: |
||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Қазақстанның айтыс өнері мен сөз мәдениеті
|
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазіргі айтыс шебері |
|||||
Бастапқы білім |
«Мәңгілік елдің нұрлы жолы» |
|||||
Оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 — тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау; |
|||||
Сабақтың мақсаттары |
Тұрақты тіркестердің мағынасын түсінеді, оларды қолданып, ауызша мәтіндер құрауға үйренеді. |
|||||
Бағалаукритерийлері |
ü Тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды түсінеді; ü Көкемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтін құрайды; |
|||||
Дескрипторлары |
Суреттерге сүйеніп ойын ортаға салады; Тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжайды; Мәтін мазмұнын түсінеді; Мәтіннен көркемдегіш құралдарды анықтайды; Көркемдегіш құралдарды қатыстыра отырып ауызша мәтін құрайды. |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
Айтылым барысындағы қажетті тіркестерді қолдану: айтыс өнері, ақтаңгер ақын, сөзбен түйреу, ұтымды жауап т.б. |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік жәнеүздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту тыңдалым, айтылым тапсырмалары негізінде жүзеге асады; |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
||||
Өнер, география |
Сабақтың барлық кезеңдерінде |
|||||
Дифференциация |
-Шығарма мәтінімен жұмыс жүргізуде оқушылардың жеке ерекшеліктері ескеріледі: — Оқушыларға тапсырманы мүмкіндіктеріне қарай таңдап орындауға ықпал ету; — Айтылым барысында оқушыларға жеке көмек көрсету; -Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп немесе таңдауға мүмкіндік бере отырып ұсыну. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс,ғаламтор материалдарын қолдану. |
|||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Белсенді әрекет түрлерінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. Сынып бөлмесінде қауіпсіздік ережелерін есте ұстау; |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы 5 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі. Суретке мұқият қарап, сабақ тақырыбын болжап көріңдер Бұдан кейін оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=xVNwhBJE3lg&list=RDxVNwhBJE3lg&t=2 Сүйінбай мен Қатағанның айтысы.
|
||||
Сабақтың ортасы 5 минут
7 минут
8 минут
10 минут
|
Мағынаны тану кезеңі. Айтылым алдындағы 1-тапсырма Мәтінді тыңдамас бұрын берілген сөздерді қатыстырып, мазмұнын болжап көріңіздер. Айтылым алдындағы 2- тапсырма Мәтінді 2- қайтара мұқият тыңдаңыздар. Мәтіннен тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды анықтаңыздар.
Айтылым тапсырмасы
ü Мәтіннен түсінгендеріңізді топта айтыңыздар. ü Өз болжамдарыңызбен салыстырыңыздар. ü Мәтіннен терген тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарыңызбен бөлісіп, бір-біріңізді толықтырыңыздар.
Айтылымнан кейінгі тапсырма Мәтіннен анықтаған тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарыңызды қатыстыра отырып, «Сүйінбай мен Қатағанның айтысы» туралы ауызша мәтіндер құрастырып айтыңыздар.
Мәтін құрауда мына сұрақтарға сүйенуге болады:
ü Айтыс қайда өтті? ü Қатаған Сүйінбайды қалай тілдеді? ü Сүйінбайдың жауабы қандай болды? ü Сіздің пікіріңізше, кімнің жауабы ұтымды болды? |
|
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Қорытынды пікір» Не туралы тыңдадық? Не туралы айттық? Не түйдік? |
|
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрыс қойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткізді ме?Жеткізбесе,неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталды ма? Сабақжоспарынанқандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
||||||