Экологиялық апатқа ұшыраған өзен көлдер

САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті (оқыту қазақ тілінде емес)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:  8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Экологиялық апатқа ұшырағын өзен- көлдер

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.3.3.5 құрлықсуларыныңэкологиялықпроблемаларынжіктеп, шешужолдарынұсынады (жергіліктікомпоненттіқосымшақамтунегізінде)

8.3.3.6 су апаттарыныңалдыналушараларынұсынады (жергіліктікомпоненттіқосымшақамтунегізінде)

Сабақтың мақсаттары

Арал теңізінің экологиялық жағдайы туралы ой қозғай отырып күшейткіш үстеулерді ауызша/жазбаша жұмыстарда орынды  қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Бағалау критерийі

Күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда

орынды  қолдана алады.

Күшейткіш үстеулердің қандай сөз табымен тіркесетінін

 біледі.

Тілдік мақсаттар

Тірек сөздер: балық тулаған, балықшы ауыл, әлем қасіреті, әлемдік экологиялық апат, көк теңіз т.б.

Оқушылар ішкі су түрлерін аңықтау үшін  топпен жұмыс істейді (айтылым, оқылым, жазылым дағдылары)

Жер асты суы,канал,градиент,су ағыны,жылдық ағыс, өзен алабы, өзен режимі, су тасқыны, өзен аңғары, алқап, құрал, адамның әсері

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Пайдалы сөзорамдар келесілерді кіріктіре алады:

Бұл мәліметтер жаңылдыру мүмкін, себебі…

Бұл мәліметтер …екендігін айғақтайды

Өзгерістер кеңістікте де, уақыттада жүріп жатады, өйткені…

байланысты жалпы көрсеткіш аясында түрлі вариациялар бар

Құндылықтарды

дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. 

Оқушылар коллаборативті ортаны  құрып,  топтық және жұптық жұмыстаруақытында бір-бірін құрметтеу.

 

Жаһандық азаматтық

Сабақтың тақырыбына сәйкес  дүние жүзі аймақтарындағы  құрлық суларының экологиялық жағдайына әсер ететін факторларды талдайды

Осыған дейін меңгерілген білім

Кәсіп – бақыттың шырағы, Еңбек – ырыстың бұлағы.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс

іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

5 минут

Жаттығу-тренинг

Cабақ тақырыбы мен мақсатын, бағалау критерийлерін таныстыру.

Қызығушылықты ояту

Николай Анастасьевтің пікіріне назар аударайық:

Теңіз тартылып жатыр. Кезінде балық тулаған тордың мыңсан көзінде бүгінде қысыр жел ойнайды. Кезінде ел сыңсыған жағалау құба белдер бүгінде құлазып жатыр.

Әбдіжәміл дилогиясы тірілткен өмір сиқы осындай. Қаны сорғалаған сор­маңдай тақырып. Жаралы жан азабы. Осынау алақандай балықшы ауыл тағ­дырының сыртында бұлаңдап әлем қасіреті бой көрсеткендей. Әлемдік эко­ло­­гиялық апат бой көрсеткендей.

Сұрақ: Жазушы Ә.Нұрпейісов суреттеген өмір шындығы қандай?

«Қаны сорғалаған сормаңдай тақырып» деген тіркестің мағынасын қалай түсінуге болады?

 

Сабақтың ортасы

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         5 минут

 

 

 

 

 

 

«Әлемдік экологиялық апат» деген сөзге кластер құрыңдар.

 

 

 

Әлемдікэкологиялықапат

 

 

 

 

 

 


Теңіз суының тартылуы

 


Фауна мен флораның жойылуы

сөздік қорын молайту. 
қасиетті іс — доброе дело 

көзін ашу — здесь: чистить 

ойын балалары — здесь: маленькие дети 

ересек — взрослые 

тіршілік — жизнь 

таптау — топтать 

өсу — расти 

тыйым салу — запрещать 

түсіну — понимать 

Топпен  жұмыс: /2+3 мин/

і) Құрлық суларының экологиясы туралы не білеміз?

Білімімізді жандандыру арқылы сыныппен талқылау

Кері байланыс: өзара тексеру арқылы лайк басу.

Топтық жұмыс

іі) Судың ластануы мен апаттарына қатысты қандай ұғымдарды білеміз?

  1. Суреттерді ұғым атауы және мағынасымен сәйкестендіріңіздер.

Дескриптор

Су апаттары және құрлық суының ластануына қатысты ұғымдарды біле алады

Дайындық уақыты: 2 мин

Пікір алмасу уақыты: 3 мин

Кері байланыс: өзара тексеру арқылы дұрыс бұрыстығын тексеру.

Топтық жұмыс

ііі)  Құрлық суының экологиялық мәселелерін талдай аламыз ба?

Мәтін арқылы берілген мәселені анықтап, құрлық суының экологиялық мәселесін POERTY ANALYSIS арқылы талдаңыз.

Карта арқылы берілген аймақты көрсетіңіз.

Дескриптор

Экологиялық мәселені анықтайды

Экологиялық мәселенің пайда болу аймағын картадан көрсетеді.

Мәселенің себебін мысал бойынша сипаттайды

Мәселенің шешу жолдарын талдайды

 

Жазылым тапсырмасы:

Күшейткіш үстеулер көбінесе сапалық сын есіммен, кейбірі етістікпен тіркесетіні белгілі.

Күшейткіш үстеулерді кірістіріп, мәтінді қайта жазып шық. Олардың емлесіне назар аудар.

 

«Маң даладағы төбе-төбе ақшағыл (?) қалың құмның ортасындағы көз тартарлық көгілдір айнадай көсіліп жатқан осынау көк теңіз жаратқанның (нағыз) шеберлігінің бір көрінісі дерсің. Кейбір ғалымдардың айтуынша, ол (?) мөлдірлігі жөнінен дүниежүзінде тек Эгей теңізінен кейін ғана тұр екен. Кейде осынау жер бетіндегі бүкіл адам атаулы өзінің ата-бабасынан қалған, небір (?) баға жетпес барынан айрылған, сөйте тұра өздері туып-өскен жерін тастап кете алмай отырған менің (?) байғұс жерлестерімді көрсе ғой деген де ойға кетесің».

Күшейткіш үстеулер:

ең , тым, өте, аса, орасан, т.б.

Бағалау, кері байланыс.

Дескрипторлар:

1.күшейткіш үстеулерді ауызекі сөйлеуде қолдана алады;

2.күшейткіш үстеулерді жазба жұмысында қолдана алады;

3.күшейткіш үстеулердің емлесін біледі.

Жеке жұмыс /3+5+5/

  1. Су апатын тудырған құрлық суын атаңыз.
  2. Су апатының себебін анықтаңыз.
  3. Су апатының халық тұрмысына кері әсеріне 3 аргумент келтіріңіз.
  4. Су апатының кері әсерінің алдын алу жолдарын ұсыныңыз.

Дескриптор

Су апаттарының халық тұрмысына тигізетін кері әсерін анықтап, шешу жолдарын ұсынады

Картамен жұмыс

 

 

 

Ә.Нұрпейісов «Қан мен тер» романы (үзінді)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.aktobegazeti.kz/?p=28465

Сабақтың соңы

 

 

   5 минут

 

 

              3 минут

Рефлексия

«Менің сөзім»

Сыныптан бір оқушы тұрып сабақта не болғанын қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабақ бойынша рефлексия жасайды.

Сабақты қорытындылау.

 

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? 

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

 

 

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

                 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *