САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім атауы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Еліміздің тарландары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.Т3.Оқу — еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Тыңдалған мәтін мазмұнын түсінеді, күрделі сөздерді анықтайды. Тыңдалым дағдыларын дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Күрделі сөздердің мағынасын түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескрипторлар |
· Ақпараттарды сәйкестендіреді · Күрделі сөздерді ажыратады · Мәтін үзіндісі бойынша түсінгенін айтады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер |
Лексикалық минимум: Қараой, ақырап, қарақұйрық, бала кез, ат шаптыру, өріс,үңгір Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар: менің ойымша, біріншіден, қорытындылай келе т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ашықтық. Өзгелердің пікірін құрметтейді. Пікір алмасуда өзара сыйластық танытады, құрмет көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
тарих |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ дағдылары |
Онлайн сөздік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Тарихи тұлғалар тағылымы. Т.Әлімқұлов «Қараой» әңгімесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
5мин |
Қызығушылығын ояту
Шашылған сөздердің сыңарларын тауып, күрделі сөз құрастырыңыздар.
(Қараторғай, ақсақал, ауыл-аймақ, бозбала, итмұрын)
Оқу мақсаттары, бағалау критерийлері және дескрипторларман таныстыру. |
Слайд 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7мин
10 мин
2мин
10 мин
3 мин
|
Мағынаны тану Тыңдалымалды тапсырма топтық жұқмыс ОқушыларғаТ.Әлімқұлов «Қараой» әңгімесі туралы түсінік беріледі. «Сөздік гол» Тақтадан сөздер мен сөз тіркестері көрсетіледі. Оқушылар мұғалімнің көмегімен мағынасын түсінеді. Күрделі сөздерді ажыратады. Қараой — Қарақұйрық – Бала кез – Ат шаптыру — Өріс – Үңгір —
Тыңдалым тапсырмасы Оқушылар мәтінді 2 рет тыңдап, мәтіндегі ақпараттарды сәйкестендіреді( 02.05 дейін тыңдалады)
Жауаптары: 1- B, 2-E, 3-A, 4-D, 5- C
бағалау. Оқушылар өзара бір-бірін бағалайды
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ж ұптық жұмыс Оқушылар жұпта талқылайды. Естерінде қалған күрделі сөздерді жазып шығады. Мәтінмен жұмыс. Бірлік пен ынтымақ елі Сөздік жұмысы: Ұлт өкілдері- представители нацональностей, байырғы- коренной …, тұлға- личность қайырымды- благородный,доброжелательный қонақжай- гостеприимный ынтымақты (тату, тату-тәтті)- … . Жазылым: Жаттығу жұмысы. Берілген сөздерден танысып шығып, түбірлес сөздерді теріп жазыңдар: Ұлт , өмір, тату, өміршең ,көмектесіп, ұлтжанды, өмірлік, көмек, бір,өмірбаян, татуласу, бірлескен, ұлтшыл,көмекші,татуластырушы,бірлік, ұлт, татулық-ұлт, тату,өмір,бір көмек Грамматикалық тақырып: Күрделі сөздердің емлесі Күрделі сөздер — біріккен сөздер қос сөздер қысқарған сөздер тіркескен сөздер Жеке жұмыс
Сызбаны толықтыру. «Дұрыс па,бұрыс па?»
Қорытындылай келе, …. Оқушылар ортаға шығып, жауаптарын әңгімелейді. Топтар сағат тілімен «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша өзара бағалайды. «Қайран халқым» сөзіне синквейн құрастырады Мұғалімнің кері байланысы
|
Слайд 2-3
Слайд 4
http://adebiportal.kz/kz/authors/view/1332
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин
|
Рефлексия
«Пікірлер тізбегі»
Үйге тапсырма:«Қараой» әңгімесін оқу |
Слайд 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке оқушыларға көмек көрсетіледі.Оқушыларды қолдап, мадақтап отыру ескеріледі. Оқушыларға тапсырма орындауда таңдау жасау мүмкіндігі беріледі. Қабілеті жоғары оқушыларғажоғары деңгейлі сұрақтар ұсынылады. |
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||