Сөз мәдениеті

Тақырыбы:

 

Сөз  мәдениеті

Күні, айы:2.04.19.

Мұғалімнің аты-жөні:

5-сынып

Сабақ 5-6

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:                                               

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.5.1  — пікірталасқа  қатысушылар берілген тақырып бойынша  өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру.

Сабақтың мақсаты

сөйлеу мәдениеті туралы алған білімдерін жетілдіру,  оқу — танымдық бағдарлы құзыреттілігін арттыру мақсатында      ситуациялық  сұрақ, дидактикалық ойындарды оқушыларға ұсыну,  мәтінді дұрыс                      оқып, әдемі жаза білуге үйрету.

Сабақ мақсаттары

(Бағалау критерийі)

Оқушылар орындай алады:

Барлық оқушылар орындай алады: бейнебаяндағы  тақырыптағы көтерілген мәселені түсінеді, өз ойын білдіреді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:бірлескен әрекетте мәтнді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: офоргафиялық нормаға сай  қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады.

 

 

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

 

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егде кісі, бозбала, сұр шекпен, өңір –жаға, жиек; жалаңбас, әзірше, қауым. ( егдежасамыскәрікексеқартқартамысқартаң мосқалБозбала — он үш жас пен кәмелет жасы аралығындағы жас жігіт; сұр шекпен –қара сұр шекпен; жалаңбас-басында бас киімі жоқ; әзірше- қазірше; қауым-ел; )

 

 

Алдыңғы оқу

«Ыстық орындық»Үш тілді білу –үлкен өнер тақырыбында сұрақтар құрастыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау.

Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу.

1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді.

Оқушылар қайда отыр?

Олар не істеп отыр?

Кітапханаға не үшін келді?

Мектепте кітапхана бар ма?

Сен соңғы рет қашан кітап алдың?

Ол қандай кітап еді?

Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады.

 

 

Аудио музыка

 

Сабақтың ортасы

 

Сөйлеу мәдиенеті деп — қазақ тілін дұрыс және орынды қолдану. Ата — анаң, мұғалім,  құрбыларынмен сөйлескенде сөзді дұрыс, орынды қолдану керек. Өз ана тілінде де басқа тілде де дұрыс сөйлесу адамның қаншалықты мәдиенетті екенін көрсететінін жадымыздан шығармайық.
Әдеби тіл — дұрыс сөйлеудің үлгісі. Енді есімізге түсірсек мына суреттерге назар аударайық.
Ситуациялық жағдаяттар
1 — жағдаят. Көлікте орын жоқ, бір қария мінді, ол кезде сен отырғансың. Не істейсің? (Мен орнымнан тұрып, «Ата мына жерге отырыңыз» — деп, орнымды ұсынамын. )
2 — жағдаят. Көшеде бір әже ауыр сөмке көтеріп келе жатыр екен. Сен аулада ойнап жүргенсің. Не істейсің? ( «Әже маған беріңіз, сізге көмектесейін»- деп ауыр сөмкесін алып, үйіне апарып саламын.)
3 — жағдаят. Жақын досың ауырып жатыр. Сен не істейсің?(Досымның үйіне барып оның жақсы көретін кітабын апарып үйіне жағдайын білуге барам.)

 

Сабақтың соңы

30-35 минут

Бағалау критерийі:офоргафиялық нормаға сай  қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады.

Жұптық жұмыс:«Амандасу мен қоштасу мәдениеттіліктің белгісі» тақырыбына түсіндірме сөз жазу тапсырылады.

Дескриптор:

 түсіндірме сөз жазудың ерекшелігін айқындайды;

-жазбада қолданылатын тілдік құралдарды қолданады;

-офоргафиялық нормаға сай жазады;

-жариялайды.

 Ұжымдық жұмыс: «Попкорн» әдісі бойынша оқушылар Амандасу, қоштасу туралы түйгендерін айтады.

Б.б.б. әдісі арқылы кестені толтыру.

Сабақты қортындылау:

1)    Ауызекі сөйлеу тілі және жазба тіл дегенді қалай түсінесің?

2)    Ауызекі сөйлеудің өзіндік  ерекшеліктерін айтыңыз.

3)    Тыңдай білу әдебіне не жатады?

4.     Үндемей, сөйлеушінің сөзін бөлмей тыңдаудың ерекшелігі неде?

5.     Сөйлеушінің сөзіне араласып, өзара ой алмаса тыңдау, оның өзіндік мәні туралы айтыңыз?

6.  Сөйлеу әдебіне не жатады?

7.      Жүйелі, мәнді сөйлеудің негізгі сапалары қандай?

VІІ  Оқушыларды  мадақтай  отырып  бағалау.

 

Білемін

Білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Қорытындылау

 

1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1:

2:

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері:

Дескриптор:

1.Мәтін құрылымын сақтай отырып,  соған сәйкес жоспар құрады.

 

 

      Мәтіннен негізгі сөйлемдер мен сөз тіркестерін табады,  тапсырмаларға сәйкес жоспар құрады.

2. Мәтіндегі сөздерді орынды қолданады

 

      Мәтіннен синонимдер мен антонимдерді табады ажыратады;

      Сөздерді қатыстырып диалог құрайды.

3.Мәтіндегі сөздердің тиімді қолдануын түсіндіреді.

 

      Сәлемдесу түрлерін орынды қолданады;

      Қолдануды дәлелдерімен түсіндіреді.

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *