Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
«Мәңгілік елдің нұрлы жолы!» |
Мектеп:
|
|
|||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
|
|||||||||||||||
Сынып: |
8 |
Қатысқандарсаны:
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Рухани жаңғырту |
|||||||||||||||||
Сабақтаіскеаcтыноқумақсаты (оқубағдараламасынансілтеме) |
8.8.2.1 Шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фраза-лардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну 8.8.2.1 Оқыған/ аудио/бейнематериалдың маз-мұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу. |
|||||||||||||||||
Мақсаты |
Елбасымыз Н.Ә. Назарбаевтың 2017 жыл 12 сәуірдегі «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласындағы қоғамды рухани жаңғыртудың басымдықты идеяларын аналар арасында арасында кеңінен насихаттау, |
|||||||||||||||||
Бағалаукритерийі |
Түрлі жанрдағы көркем мәтіндерді түсінеді; Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолданады. |
|||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады, ойын анық та жүйелі жеткізе алады.
|
|||||||||||||||||
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу Ынтымақтастық Азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||
Жаһандықазаматтыққатәрбиелеу |
Қазақстан 120-дан астамелмендипломатиялыққатынастарорнатты. Шетелдерде 40-тан астамдипломатиялықжәнеконсулдықөкілдіктерашылды. Ал Алматы мен Астанада 50-ден астамшетелдікелшілік пен миссия, халықаралықжәнеұлтаралықұйымдардыңондағанөкілдігіжұмысістейді. |
|||||||||||||||||
АКТ дағдысынқолдану |
Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады. |
|||||||||||||||||
Өмірменбайланыс |
Отанғадегенсүйіспеншілігінарттыру, жан-жақтыазаматболуғатәрбиелеу. |
|||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс |
қоғам |
|||||||||||||||||
Алдыңғыбілім |
, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау. |
|||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||
Жоспарланғанкезеңдері |
Жоспарланғаніс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
|
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Қызығушылықты ояту. «Қателеспей қайтала». Мұғалім оқушылардан: «Қазір мен айтқан қысқа сөздерді қайталай аласыз ба?» Барлығы қайталай алатынына сенімді. «Бүгін жаңбыр жауды,» — дейді мұғалім. Барлығы фразаларды сенімді қайталайды. «Ертең ауа – райы жақсы болады» — дейді ол. Тағы да қате жоқ. «Міне, сіздер шатастыңыздар,» — дейді мұғалім қуанышты түрде… Балалар «неге?» деп түсінбейді. Мұғалім түсіндіреді: «міне, сіздер шатастыңыздар» — бұл менің үшінші фразам. Ешкім қайталаған жоқ.
Топқа бөлу. Суретті сөйлету. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Күтілетін нәтижелер белгіленеді. |
Слайд
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5минут
3 минут
5минут
4 минут
7 минут
7 минут
3 минут
12 минут
10 минут
3 минут |
Мағынаны тану кезеңі. «Ой шақыру» Жаңа сөздермен жұмыс.
Тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген үзіндіні оқып, қазақ халқының бойында бар жақсы қасиеттерді іріктейді. Өзге топтарға түсіндіреді.
1-топ: Жайлауында жүрген жігіт бағып қой, Дос келді деп, жасап жатыр анық той. Алғашқы рет көріп тұрсың сен оны, Нағыз қазақ осы, міне, танып қой.
Сәйгүлікті құйрық-жалы таралған, Сүйетұғын қазақ осы, қараңдар. Қазақ осы күй шығарып, ән салып, Көкпар тартып, қыз қууға жаралған.
2-топ: Қазақ осы — айтатұғын желге сыр, О, ағайын, халықемесолкесір. Қазақ осы — аңғал-саңғалжабусыз, Қазақ осы — ағыл-тегіл, көл-көсір.
Қазақ осы — дала дейтін, күндейтін, Қазақ осы — «Өнералды — тіл» дейтін. Қазақ осы — қарасың ба, ақсың ба, Қоңырсың ба, жатырқаудыбілмейтін.
3-топ: Қазақ осы — көргенінен танбайтын, Той-думансыз оты түзу жанбайтын. Қазақ осы — алудай-ақ алатын, Ал беруденалдынажансалмайтын.
Қазақ осы — ашықжарқынқабағы, Қонақкелсешабылыпбірқалады. Байқа да тұр, саған да олкетерде, Атмінгізіп, жібекшапанжабады.
А,А+ Қазақ осы — құда бол депқинайтын, Құдаларынқұдайындайсыйлайтын. Қазақ осы — дүние мен малыңды, Оңды-солдышашуүшінжинайтын.
Талқылау. Кері байланыс. Топтық бағалау.
«Рухани жаңғыру — дәуір талабына сай жаңғыру» «Рухани жаңғыру — әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу» «Рухани жаңғыру – табысты ел болуымыздың кепілі» «Рухани жаңғыру – ұлттық сана-сезімнің көкжиегін кеңейту Тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген тапсырма бойынша таныстырылым дайындау.
1-топ:Шетелдік қонақтарға Қазақстанның территориясы мен жер байлықтарын таныстыру(постер); саясаты,Елбасы,мерекелері туралы айтып,таныстыру(постер);
А, А+ Келгеншеқонақұялады, · Қыздартобы -Келгесінүйиесіұялады.
Талқылау.
Кері байланыс. Топтық бағалау.
Жаһандық азаматтылық. Қазақстан 120-дан астамелмендипломатиялыққатынастарорнатты. Шетелдерде 40-тан астамдипломатиялықжәнеконсулдықөкілдіктерашылды. АлАлматыменАстанада 50-ден астамшетелдікелшілікпенмиссия, халықаралықжәнеұлтаралықұйымдардыңондағанөкілдігіжұмысістейді.
|
Слайд
https://referattar.kazaksha.info/%D0%B1%D2%B1%D0%B9%D1%80%D1%8B%D2%9B-%D1%80%D0%B0%D0%B9
Слайд
Үлестірмелі қағаз
Үлестірмелі қағаз
Үлестірмелі қағаз
Слайд
Слайд
https://massaget.kz/layfstayl/bilim/ol-kim-bl-ne/18975/
Слайд https://kk.wikipedia.org/wiki8
Слайд
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы 3 минут |
Рефлексия «Табыс сатысы» әдісі арқылы әр оқушы берілген сөйлемдерді стикерге аяқтап жазып, сатының тұсына іледі. Сатының суреті, сатының; 1 — ші баспалдағы *Мен………….. БІЛЕМІН*, 2 — ші баспалдағы *Мен……………… ТҮСІНЕМІН*, 3 — ші баспалдағы *Мен…………. ЖАСАЙ АЛАМЫН* |
Слайд
|
||||||||||||||||
Сабақтасаралаутапсырмаларыболдыма? Қалайшақолдаукөрсетеаламын? Қабілеттіоқушылардыоқытудаалдымақандайміндеттерқоямын? |
Оқушылардыңматериалдықаншалықтыигергенінқалайбағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия
Сабақ/ оқытумақсаттарышыншылма? БарлықоқушыларОМжеттіме? Егержоқболса, неге? Сабақтағысаралаудұрысөттіме? Сабақтағыкезеңдерсақталдыма? Жоспардантыснежасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||||
Жалпыбағалау
Қандайекіаспектжақсыөтті? (оқытуменбілімберутуралыойланыңыз) 1:
2:
Сабақтыжақсартуғанесебепболатынеді? (оқытуменбілімберутуралыойланыңыз) 1:
2:
Сабақбарысындасыныптыңжетістігітуралынеойладым/ жекеоқушылардыңқиындығы, келесісабақтарданегеназараударуқажет? |
||||||||||||||||||