Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
«Мәңгілік елдің нұрлы жолы!»
|
Мектеп:
|
|
|||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
|
|||||||||||||||||||||||
Сынып: |
8 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Биікттікке қабілеттілік |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) |
8.4.5.1 — тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану Орфография және пунктуация |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
. Жаңа сөздерді, сөз тіркестерді диалогта қолданады, қазақ тіліне тән дыбыстары бар сөздерді анық айтады,қатесіз жазады
|
|||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийі |
Тыныс белгілірді сөйлем ішінде қалай қойылатынын біледі; Тыныс белгілерді орынды қолданады; |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу Ынтымақтастық Азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ дағдысынқолдану |
Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||
Өмірменбайланыс |
|
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс |
Тарих, қоғам |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғыбілім |
|
|||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланғанкезеңдері |
Жоспарланғаніс-әрекеттер
|
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту. Сабақтың басында оқушылар сыныпта ұйымдастырылған «Суреттер галереясын» аралайды.Бұл галереяда әр саладағы табысқа қол жеткізген қазақстандықтардың фотосуреттері ілінген.Оқушылар галереяны 5 минут ішінде аралап жүріп өз ойларын түртіп жазады. Галереяны аралап болған соң, түстер бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Мағынанытанукезеңі. Кіріспе тапсырма. Жеке жұмыс. Мұғалім мәтіннен күрделі сөздерді сұрыптап, сөздік диктант өткізеді. Оқушылар тыңдалған сөздерді кестенің тиісті бағанасына түсіреді.
Диктанттан кейін жауап кілттері арқылы бағалау жұмысы ұйымдастырылады. Мәтін Еліміздің болашақ көшбасшылары – бүгінгі студенттер мен мектеп оқушылары «Қазақстанның іргетасына қаланған әрбіркірпішін» білуге тиіс. Мен мемлекетіміздің қалыптасу кезеңдерінде халыққа тіпті деетене емес шешімдердің өздері – күштеу әдістерімен, ерік-жігердібарынша шоғырландыру, аса зор өмірлік күш-қуат жұмсау арқылы жүзеге асырылғанын айта келіп, олардың мемлекетіміздің қалыптасуының әрбір кезеңдерінде қабылданған шешімдердің ауқымын,жауапкершілік салмағын сезінгендерін қалар едім.
Негізгі тапсырма. Жұптық жұмыс. Сұрақтар арқылы қайталайды.
ü Орфографиялық дегеніміз не? ü Пунктуациялық ережелерді атап беріңіз? ü Қандай сөздер дефис арқылы жазылады? Тапсырма 1. Жеке жұмыс. Мәтінмен мұқият танысып, пунктуациялық қателіктерге түзету жасаныз (тыныс белгілерді қою). Мәтіннің қате нұсқасы. Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді) Мен ұзақ мерзімді стратегия жасау туралы шешімді 1995 жылдың аяғында қабылдадым. Қазақстан тәуелсіздігінің бесінші жылы басталған. Сол уақытта біз жүзеге асырған реформалар экономиканы тұрақтандыруға үміт ұялатты. Тұңғыш рет тәуелсіз Қазақстан тарихында 1996 жылдың басына қарай экономика айтарлықтай болмаса да ақиқатқа негізделген ішкі жалпы өнім 0,5 пайызөскенін көрсетті. Келесі 30 40 жыл ішінде өндіруге мүмкіндік беретін мұнай қорының көлемі сондайақ Каспий теңізінің қазақстандық бассейнінде шетелдік инвесторлар белсенділігі мұнайдантүсетін кірістің жылдан-жылға елеулі түрде өсетінін білдірді. «Өртті сөндіру» кезеңі аяқталды, енді бізде сәл кідіріп еліміздің он, жиырма және отыз жылдан кейін қандай болатынын көз алдымызғаелестетерлік уақыт пайда болды. 1996 жылы сәуірде менің төрағалық етуіммен Жоғары экономикалық кеңес құрылды. Жоғары экономикалық кеңестің негізгі мақсаты стратегиялық сипаттағы әлеуметтік экономикалық проблемаларды шешу жөнінде ұсыныстар әзірлеу, реформалардың барысын сараптау және оларды жүзеге асыру бойынша түбегейлі жаңаұсыныстар енгізу болды. Кеңесті құру нарықтық экономиканың институциялық негізін қалаудағы принципті қадам болды. Жоғары экономикалық кеңестің құрамына көрнекті ғалымдар жоғарыөкілетті мемлекеттік қызметшілер мен түрлі саладағы сараптамашылар кірді.
Мәтіннің дұрыс нұсқасы. Н.Ә.Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді) Мен ұзақ мерзімді стратегия жасау туралы шешімді 1995 жылдың аяғында қабылдадым. Қазақстан тәуелсіздігінің бесінші жылы басталған. Сол уақытта біз жүзеге асырған реформалар экономиканы тұрақтандыруға үміт ұялатты. Тұңғыш рет тәуелсіз Қазақстан тарихында 1996 жылдың басына қарай экономика айтарлықтай болмаса да, ақиқатқа негізделген ішкі жалпы өнім 0,5 пайызөскенін көрсетті. Келесі 30-40 жыл ішінде өндіруге мүмкіндік беретін мұнай қорының көлемі, сондай-ақ Каспий теңізінің қазақстандық бассейнінде шетелдік инвесторлар белсенділігі мұнайдантүсетін кірістің жылдан-жылға елеулі түрде өсетінін білдірді. «Өртті сөндіру» кезеңі аяқталды, енді бізде сәл кідіріп, еліміздің он, жиырма және отыз жылдан кейін қандай болатынын көз алдымызғаелестетерлік уақыт пайда болды. 1996 жылы сәуірде менің төрағалық етуіммен Жоғары экономикалық кеңес құрылды. Жоғары экономикалық кеңестің негізгі мақсаты стратегиялық сипаттағы әлеуметтік-экономикалық проблемаларды шешу жөнінде ұсыныстар әзірлеу, реформалардың барысын сараптау жєне оларды жүзеге асыру бойынша түбегейлі жаңаұсыныстар енгізу болды. Кеңесті құру нарықтық экономиканың институциялық негізін қалаудағы принципті қадам болды. Жоғары экономикалық кеңестің құрамына көрнекті ғалымдар, жоғарыөкілетті мемлекеттік қызметшілер мен түрлі саладағы сараптамашылар кірді.
Бағалау критерийлері: ü Тыныс белгілірді сөйлем ішінде қалай қойылатынын біледі; ü Тыныс белгілерді орынды қолданады;
Қорытынды тапсырма Орфографиялық норманы сақтай отыра,әр саладағы табысқа қол жеткізген қазақстандықтартуралы ойыңызды жазыңыз.(5-6 сөйлем) ´ Бағалау (1 мин) ´ «Бас бармақ» әдісімен оқушылар өздерінің сабақта жасаған жұмыстарын бағалау критерийлерін негізге алып бағалайды.
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы
|
Рефлексия |
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||
Үйжұмысы |
|
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтасаралаутапсырмаларыболдыма? Қалайшақолдаукөрсетеаламын? Қабілеттіоқушылардыоқытудаалдымақандайміндеттерқоямын? |
Оқушылардыңматериалдықаншалықтыигергенінқалайбағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия
Сабақ/ оқытумақсаттарышыншылма? БарлықоқушыларОМжеттіме? Егержоқболса, неге? Сабақтағысаралаудұрысөттіме? Сабақтағыкезеңдерсақталдыма? Жоспардантыснежасалды? Неге? |
|
|||||||||||||||||||||||||
Жалпыбағалау
Қандайекіаспектжақсыөтті? (оқытуменбілімберутуралыойланыңыз) 1:
2:
Сабақтыжақсартуғанесебепболатынеді? (оқытуменбілімберутуралыойланыңыз) 1:
2:
Сабақбарысындасыныптыңжетістігітуралынеойладым/ жекеоқушылардыңқиындығы, келесісабақтарданегеназараударуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||