Аңшылық және құсбегілік

Бөлім:

.

Мектеп:

 

 

Күні:

 

Мұғалімніңаты-жөні:

 

Сынып:

8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Аңшылық пен құсбегілік

Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

 

8.6.5.1. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну.

8.6.1.4.Септеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

 Қазақстан мемлекеті туралы білімдерін кеңейтеді, интеллектуалдық ой — өрісін, білім деңгейін көтереді

Оқушылардың басым бөлігі:

сөйлеу мәдениетін дамытады, өз ойларын еркін жеткізе білуге, пікір таластыра білуге дағдыланады.

.Кейбір оқушылар:

әдеби  тіл   туралы түсінік беру, ауызша  және  жазбаша  тілдің  айырмашылығын  ұғынады.

 

Бағалаукритерийі

 

Бағалаукритерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Оқушы

А7. Сенімді және еркін жауап беру.

 

№ 1

 

Оқушылар жұпта сұхбат құрастырады.

 

1

 

Тілдікмақсаттар

Сабақ барысындағы сөздермен танысу.

Құндылықтар

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік

АКТ дағдысынқолдану

Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды  демонстрациялауға қолданылады.

Өмірменбайланыс

 

Пәнаралықбайланыс

Әдебиет пен тарих

Алдыңғыбілім

 

Сабақбарысы

Жоспарланғанкезеңдері

Жоспарланғаніс-әрекеттер

 

Дереккөздер

Сабақтың басы

3 минут

 

 

 

 

 

Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.

Қызығушылықты ояту:

Оқушылар өздерін кемеде отырғандай елестетіп, көз алдарына не елестегені, қандай сезім болғанын әңгімелейді.  (толқын, шағала дыбысы)

Оқушыларға қойылатын сұрақтар:

Мақал-мәтелдердің мағынасын ашыңыздар. Бүгінгі мақалдардың бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы барын анықтаңыздар.

 

Еңбегі аздың өнбегі аз.

 

Еңбегі жанғанның тоқтысы егіз туады.

 

Еңбегі көптің өнбегі көп.

Еңбегімен ер сыйлы,

Өнбегімен жер сыйлы.

 

Еңбегіне қарай — құрмет,

Жасына қарай — ізет.

 

Еңбегінен ел таныр.

 

Еңбегің болмаса елге өкпелеме,

Ықтасының болмаса желге өкпелеме.

 

Сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлері таныстырылады.

 Сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты, бағалау критерийлері хабарланады.

 Сурете  бойынша  тақырыпты ашу және мақсатын түсіндіру

 

 

 

Сабақтың ортасы

32минут

 

 

 

Қазақстан дегенде сендердің ойларыңа қандай сөздер түседі. (Кластер құрастыру)

  Ұлттық байлық

 

 

 


Құсбегілік ұлттық спорттың ерекше дамыған түрі. Көп елде кездеспейтін құсбегілік, кездессе мардымсыз дамыған құсбегілік өнері қазақ даласында ғасырлар бойы қалыптасқан. Құс салып аң аулау осыдан 7 ғасыр бұрын қанат жайған.
Құсбегілік туралы қысқаша сипаттама берілгеннен кейін оқушылар кезек – кезек тақтаға шығып, өзі білетін құс суретін көрсетіп ол жайлы әңгімелеп береді.
Біздің елімізде бүркіттің 7 түрі мекендейді. Олардың арасындағы ең бір ғажабы – қыран бүркіті. Ол қасқырды да алатын өте күшті, ірі денелі алып құс. Бүркіт биік таулар шыңдары мен жар тастарын мекендейді. Кейде ормандарда да кездеседі. Бүркіт өте сақ, адам көзіне шалдыға бермейді. Қанат құлашы 2 метрге дейін жетеді.

Айтылым тапсырмасы. Жұптық жұмыс.Мәтіндегі ақпаратқа негізделіп, сұхбат құрыңыздар.

 

Тапсырма.  

           Сұрақтарға жауап беру. (Қоржыннан сан жазылған асықты алады да, сол сан бойынша киіз үйдің керегесіндегі сұраққа ауызша жауап береді. 

Қазіргі заманда адамға жақсы өмір сүру үшін не қажет деп ойлайсыңдар? 

(оқушы жауабынан кейін)  


          Достық              Байлық             Ақша  

      

 Денсаулық               Адамға  қажет                Мейірімділік  

                                                                               Білім  

            Машина               Үй           Сүйіспеншілік     

 

 

 

 

Топқа сұрақтар (мұғалім) 

1-топқа   — Сүйіспеншіліктің қандай артықшылығы бар? 

2-топқа   — Адамды сыйлап, жақсы көрсең, басқа да қасиеттер өзінен-өзі  

                   келетінін отбасында кім білді? 

3-топқа    — Баланың анасы неліктен көзіне жас алды? 

4-топқа    — Отбасы мүшелері бақытты ма? 

.

 Бекіту

Мақал – мәтелдер жарысы.

 «Кім жылдам?» сайысы. Буынға бөліп, буын түрлерін анықтау қажет.

1 — топқа:

табыс, өрік, оймақ, жапырақ, әнұран, табақ, үй;

2 — топқа:

ата, қамал, жүйрік, от, белбеу, дұрыс, аманат;

8 – кезең. «Тапқырлық» деп аталады. Берілген мақалдағы жасырын сөзді тауып, мақалды жалғастыру.

1. Тіл тас жарады, тас жармаса… (бас жарады).

2. Бал тамған тілден… (у тамған).

3. Тауды, тасты жел бұзар, адамзатты… (сөз бұзар)

4. Жақсы сөз -… (жарым ырыс)

5. Сөз тапқанға… (қолқа жоқ)

6. Шебердің қолы ортақ, шешеннің… (тілі ортақ)

7. Жақсы байқап сөйлер, жаман… (шайқап сөйлер)

8. Бас кеспек болса да,… (тіл кеспек жоқ)

9. Дәлелсіз сөз… (желмен тең)

10. Тіл қылыштан… (өткір).

 

 

 

http://massaget.kz/forum/viewtopic.php?f=211&t=20418

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

Рефлексия

 

 

 

Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Оқушы 

А5. Сенімді және еркін жауап беру.

 

№ 1

 

Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырып, сұхбат құрастырады.

 

1

 

 

Сабақта саралау тапсырмалары болды  ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы  саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?

 

 

 

 

 

 

 

Жалпыбағалау

 

 

Қандайекіаспектжақсыөтті? (оқыту мен білім беру туралыойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуға не себепболатынеді? (оқыту мен білім беру туралыойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптыңжетістігітуралы не ойладым/ жекеоқушылардыңқиындығы, келесісабақтарда неге назараударуқажет?

 

 

 

 

 

 

 

Один комментарий к “Аңшылық және құсбегілік”

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *