Ұзақ мерзімді жоспар бөлім 1 |
Мектеп: №77 Тұран жалпы орта мектебі |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Маъмуржан Қаратаев |
|||||||
Сынып 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||
Сабақ тақырыбы: |
11-12- сабақтар «Рухани жаңғыру»- тарих пен инновацияның сабақтастығы. |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.1-тірек сөздер,автордың көзқарасы арқылы негізгі ойды анықтау; 8.3.4.1- мәтін түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау. |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||
Мәтіннің түрлерін анықтайды. |
||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||||
Мәтінді талдайды. |
||||||||
|
||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||
Негізгі ойды анықтайды. |
||||||||
|
||||||||
Бағалау критерийлері |
• Мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты таба алады, қоғамдағы рухани өзгерулер жайлы айтады, мәтінді талдайды. |
|||||||
Тілдік мақсаттар: |
• Пәнге тән лексика мен терминология: көне жазба, белгісізді тану,рухани жаңғыру, бабаларсөзі. |
|||||||
|
||||||||
|
||||||||
Диолог пен жазуға арналған пайдалы тіркестер: Рухани жаңғыру, бүгінгі ғылым мен білім. |
|
|||||||
|
||||||||
|
||||||||
|
||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
|
||||||||
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмірбойы білім алу
|
||||||||
Алдыңғы білім |
Ғажайып планета туралы айтады,сипаттайды. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін анықтай алады. |
|||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы
Сабақ ортасы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру.Мен «көңіл-күйді анықтау» тренингінің басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратамын. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипаттайтын сурет(смайлик) салады
.Қызығушылықты ояту. Топтарға бөлу. «Ашықхат қиындылары» тәсілінің негізінде оқушыларға ашықхат қиындылары таратады. Оқушылар ашықхат қиындыларын құрастырып, бүтіндей сурет құрайды, сол арқылы топтарға бөлінеді. 1-топ-«Рухани жаңғыру» 2-топ-«Тарих пен инновация» Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактив тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Дескриптор: -жаңа сөздер үйренеді; -сөздік жұмысын жүргізеді. Өткен тақырыпты пысықтау.» Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақ қояды, тірек сөздердің көмегімен жаңа сабақты көтерілетін мәселені болжайды. -Ғажайып планета жайлы не айтасыңдар? -«Рухани жаңғыру» дегенімізді қалай түсінесіңдер? -Қазіргі инновациялық жаңашылдықтар туралы не айтасыңдар? Дескриптор: -оқушы өткен тақырып бойынша білімдерін шыңдайды; -білімін толықтырып, сын тұрғысынан ойлай алады; -сұраққа толық жауап береді. ҚБ: «Бас бармақ» тәсілі арқылы әр топ бір-бірінің жауаптарын бағалайды. Түсіндім Түсінбедім «Не қиын, не оңай ?» әдісі бойынша түсініктерін т олықтырады. «Қызық суреттер» тәсілі. Суретке қарап, үйірме жұмысы туралы диалог құрады, ақынның ойын өз сөзімен айтады (1,2-тапсырмалар). Дескриптор: —топтар ақын ойын дәйектеп айтады; -диалог,полилогке түсіп, өз ойын жеткізе алады. «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалау. Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, білімін толықтырады. Жаңа сабақ. Мәтінмен жұмыс. Оқу мақсаттарына сай тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтайды, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжайды сұрақ қояды. Әр топ мәтіндегі тірек сөздерді анықтайды, сызбаға түсіреді.(4,5,6,7- тапсырмалар). Дескриптор: -негізгі ойды анықтайды; -сұрақ қоя біледі; -сөздердің мағынасын түсіндіреді; -шынайы дәйектер келтіреді. ҚБ: Мұғалім көңіл күй смайликтері арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, білімін толықтырады.
Мәтінсоңы жұмыс.9- тапсырма. «Болжау» әдісі арқылы, жағдаяттық тапсырманы орындатады.оқушылар мектепте ашылатын «Шығарма талдау» үйірмесінде қандай туындыларды талдағылары келетінін айтады. Дескриптор: -үйірменің басты мақсатын анықтайды; -өзара пікір алмасады; -болжалдық сан есімдерді пайдаланады. ҚБ : топбасшылар бір-бірінің жұмысын түрлі түсті желім қағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс. «Аяқталмаған ой» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жұпта туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен, біз «….» деп ойладық. Кейін мынадай мәселе пайда болды:… . Мәселені шешу үшін … жасадық. Бұдан біз … көрдік. Демек, бұл … екенін білдіреді. Сонымен, біз «…» деген қорытындыға келдік. |
|
||||||
Бағалау Сабақтың соңы |
«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жаңа тақырып бойынша берілген ақпаратты талдатады. Пікір. Оқыған мәтін бойынша пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел.Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Дескриптор: — ақпаратты талдайды; — айтылған мәселені күнделікті өмірмен байланыстырады; — өз ойын қорытады. — ҚБ: бір-бірінің жұмысын түрлі түсті желім қағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс: Тапсырманы орындау барысында қандай қиндықтар болды?
Үйге тапсырма : 8- тапсырма шарты,қалай орындау керектігі айтылады, түсіндіріледі. |
|
||||||
Қосымша ақпарат: желі матералдары, журналдар |
||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма? Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
||||||||
|
||||||||
|