САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: Лозовое орта мектебі |
||||||||
Күні: 16.11.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Бектемирова К.Ж. |
||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
Бөлім атауы: |
Бөлім: Достық пен татулық — таптырмас бақыт. |
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Отбасы-Отанның тірегі |
||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.О4. Мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау 8.ТБ1. Етістіктің шартты рай, бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Ұлттар достастығы туралы мәтіндерді оқиды, салыстырады. |
||||||||
Бағалау критерийлері |
Мәтіндерді түсінеді, ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратып салыстырады. |
||||||||
Дескрипторлар |
· Мәтіндерді оқып, түсінеді · Ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратып салыстырады · Етістіктің райларын ажырата алады · Кестені толтырады · Қорытынды жасайды |
||||||||
Дифференциация |
Оқушылардың барлығымәтіндер мазмұнын түсінеді, салыстыра алады Кейбір оқушылар тілдік ерекшеліктерін анықтауда қиналса, мұғалім бағыт береді Жекелеген оқушылар мәтін талдауда аналитикалық қабілеттерін көрсетеді |
||||||||
Құндылықтар |
Ұлтаралық татулық, өзара құрмет, жаһандық азаматтық |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, өнер, ҚӘҚ |
||||||||
АКТ дағдылары |
Презентация |
||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Жаңа өнертабыстар |
||||||||
Тілдік міндеттер |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отан,отбасы, Мемлекет Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Келесі көріністе сіздер ………………………….. тамашалайсыздар. Назарларыңызға ұсынылған қойылымда ………………… куәгері боласыздарТалдауға арналған сұрақтар: Не себебті ……деп ойлайсыз ишара |
||||||||
Жоспар |
|||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||
Сабақтың басы
1 мин
|
Адасқан әріптерден сабақтың кілтті сөздерін тауып, тақырыпты болжап көр.
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Жұпта тақырыпқа ену үшін мақалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді: · Уақыт тас екеш тасты да тоздырады. · Елу жылда ел жаңа. · Адамды заманы билейді. · Уақыт керуеніне бөгет жоқ. · Жасы бір құрдас емес, заманы бір құрдас. · Заманына қарай заңы, тоғайына қарай аңы. · Уақыттың бос өткені — өмірдің бос кеткені. · Жан жарасына уақыт емші.
Берілген мақалдың астарлы мағынасы қандай деп ойлайсыз? Мақалдың мәніне өмірден мысал келтіре аласыз ба? Қандай? Сіз осы мақалдың мәнімен келісесіз бе, келіспейсіз бе? Неге? Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысад |
№1 слайд |
|||||||
2 мин
Сабақтың ортасы
2 мин
25 минут
7 мин
3 мин |
Оқу мақсаты және бағалау критерийлерін бірлесіп құрастыру «Отбасы», «отау», «отағасы», «отау иесі» деген ұғымдарды қалай түсінесіз? Отбасы негізі неде деп ойлайсыз? Отбасы: -Ата-ана -бала -туған-туыс -сыйластық, -сүйіспеншілік орнаған орта.т.с.с.(кластер құру) Отау- Отағасы — отбасының асыраушысы, отбасы мүшелерінің тірегі, қамқоршысы. Отбасы — сыйластық , жарастық орнаған орта, кішкентай Отан. « Отан – отбасынан басталады» дегендей отанды сүю- отбасынан басталатыны рас! Себебі, отбасы – бала тәрбиесінің ең алғашқы ұжымы.Адамның жеке басының қалыптасуы отбасынан басталады.Оның ер жетіп өсуі, бойындағы алғашқы адамгершілік белгілер отбасында қалыптасады, сондықтан да туған үйдің жылуы – оның көкірегінде көп жылдар бойы сақталып, мәңгі есінде жүреді. Отбасы – табиғат сыйлаған кереметтердің бірі. Жеке адамның бойындағы ар-ұятын , ақыл-ойын ,адамгершілігін , мәдениеттілігін тәрбиелеуде отбасы – алғашқы қадам.
Топтық жұмыс Тапсырма (тақтаға «ДОСТЫҚМЕН ОТАН сөзін ортаға жазып қою)
Дос қандай болу керек? Асссоциация әдісі бойынша жауаптарын жазады. Осы сөздер қай сөз табына жатады? Қандай сұраққа жауап береді? Жұптық жұмыс тапсырма. 1-тапсырма. Бірнеше сөз тіркесін және бір сөйлем құрап жазу. (адал дос -сөз тіркесі. Адал дос әрдайым қасыңда болады.- сөйлем ) 2- тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Сөздікпен жұмыс.
Дана- . ақыл беру -. Синквейн стратегиясы. Оқылымалды сұрақтар: · Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады? · Олардың арасында қандай қарым-қатынас орнаған? · Осыған орай мемлекетімізде қандай жаңа мереке пайда болды?
Мақалдарды толықтырыңыз: «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
1. Достық –…………………………………кілті (татулық) 2. Татулық — табылмас …………….. (бақыт) 3. Тату болсаң досыңмен, Оқушыларға екі мәтін ұсынылады: 1-мәтін. Бір нанды бөлісе білген қазақ халқына мың алғыс 2-мәтін. Қазақстаным – құт мекенім! (мәтіндер төменде берілген) 1- Жеке жұмыс. . Конвертте тапсырмалар жазылған. Содан кейін жауап үлгісі бойынша бір-бірінің тапсырмасын тексереді. Қазір мен ақал мәтелдердің басын оқимын , ал сендер жалғасын табуларын керек. 1. Отанды сүю – Отбасынан басталады. 2.Ел елдің бәрі жақсы, өз елің бәрінен жақсы. 3. Отансыз адам – ормансыз бұл- бұл. 4. Жері байдың – елі бай. .Мәтінмен жұмыс керек сөздерді орнына қой. Біз Қазақстанда тұрамыз. Қазақстан біздің ——— . Ол —- мемлекет. Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы ——-.Республикамыздың бас қаласы ——. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі——. Қазақстан – өзінің салт дәстүрі, мемлекеттік —- бар ел. Қазақстанда 130 дан астам ұлттық өкілдері ——. Керекті сөздер: Отанымыз, тәуелсіз, астана, Назарбаев, рәміздері, қазақ тілі, тұрады. . Отан сөзі жазылып тұрады мақал – мәтел білеміз. Сұрақ-жауап жүргізу. Диалог құрастыру:: 1.-Қазақстан қандай мемлекет? 2.-Қазақстанның рәміздері? 3.Қазақстанның тұнғыш президенті кім? -1.-Қазақстанның бас қаласы? -2. Қазақстанның тұңғыш ғарышкері кім? -2.Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы қай жылы айналымға енді?
Ой қорыту :· Біз Қазақстан туралы не білеміз? · Бүгінгі сабақта нені білдік? · Сенің туған жеріңде қандай ұлт өкілдері тұрады? · Сендер бір- бірлеріңмен қандай қарым-қатынастасыңдар? · Сондықтан да Қазақстан біздің ортақ үйіміз. · Қазақстан , туған жер туралы кім тақпақ ,өлең біледі? «Мемлекет» сөзін септе. Атау с …………….. Ілік с ………………. Барыс с ……………. Табыс с …………….. Жатыс с ……………. Шығыс с ………….. Көмектес с …………..
Қорытынды: Кейіпкерлер пікіріне сүйеніп, Қазақ халқы/туралы синквейн
|
№2 слайд
үлестірме материал, кесте |
|||||||
Сабақтың соңы мин
|
Отан» кластер жасау 1. Отан деген не? 2. Қандай адам бақытты? 3. Қазақстан Республикасының кімдердің Отаны?
ОТАН
(МК) + Мен ……………. үйрендім. -Маған ………….. қиын. Кері байланыс «Бір +, бір — » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады. Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:
Кері байланыс: +,-, қызықты Үйге тапсырма:бірлік, достық, татулық туралы мақалдар жаттау
|
|
|||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту.
|
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих, өнер, ҚӘҚ |
|||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
Оқушылардың барлығымәтіндер мазмұнын түсінеді, салыстыра алады Кейбір оқушылар тілдік ерекшеліктерін анықтауда қиналса, мұғалім бағыт береді Жекелеген оқушылар мәтін талдауда аналитикалық қабілеттерін көрсетеді. |
|||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Оқушылардың барлығы мәтіндерді түсінеді, салыстыра алады. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Кесте тез әрі дұрыс толтыру үшін етістік райларын, жасалу жолын қайталап алу керек. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||||