Бөлім |
Мұғалімнің аты-жөні: Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 Сабақ |
Қатысқаноқушылар саны: |
Қатыспағаноқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:
|
Достық пен татулық таптырмас бақыт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
8.2.5.1- мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 8.4.3.1-фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану; 8.3.4.1-эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу.(дискуссивті эссе); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: Өз достарын атап, досының мінез-құлқын айта алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сурет бойынша сөйлемдер құрастыра алады, гигиеналық талаптарға сай жаза алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Достары туралы шағын шығарма жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Достық » модулі бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерде пайдалана білуді жетілдіреді Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; ауызша |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік құзіреттілік |
Достық дәнегі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
1-тоқсанда өткен білімді қайталау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. Тірек сөздер бойынша топқа бөліну. Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әріп қиындыларда бақыт,қуаныш,шаттық деген сөздер болу керек. Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут — Оқушылардан өзі туралы ойларын ортаға салып баяндап бероедіу. а) Өзің туралы не білесіңдер? ә) Серуенге алып шығу.(мектебімізде спорт алаңы, спорт залы) Сергіту сәті: б) Денені шынықтыру денсаулыққа пайдалы екеніне тоқталу. Ерте тұрып ертеңгілік жаттығу жасау керек екенін айтып, дағдыға айналдыру. |
1-топ: бақыт 2-топ: қуаныш 3-топ: шаттық
Тренинг жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім 10 минут
|
Тыңдалым. Өткен тақырыпқа тоқталу. Дос туралы мақал-мәтелдерді тыңдау, аудару, түсіну. Диалогпен танысу. Тыңдалым Талдауу. Достық – бұл өмірдегі ешнәрсемен бағаланбайтын құндылық. 1. Досымның аты кім? п болады және жер бетінде өзін жалғыз сезінбейді.
|
Оқулық. Кеспе мәтіндер.
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 10 минут
|
Жазылым 3.Сызба негізінде бірнеше сөйлем құрап, көшіріп жазу. Ережені қайталау. Септік жалғауларын еске түсіру. Айтылым Әңгімені оқып, төмендегі тақырыптардың бірін таңдап, ат қою. Өзіміздің білетін жақсы-жаман қасиеттер жөнінде айту.
Жақсы қасиет жаман қасиет Грамматикалық тапсырма «Достық», «Достығымыз» сөздерін септеу. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Ортақ тапсырма: «Пкірлер» парағы әдісі «Достық дәнегі» деген тақырыпта ойтолғау жазу. Топтық жұмыс. 1 топ 1.Достық сөзімен сөйлем құрастырып жазыңдар. 2. «Дос» сөзін тәуелде сөздер құрастыру 2 топ 1.Сыйластық сөзімен сөйлем құрастырып жазыңдар. 2. Дос» сөзін мақал құрастыруе. 3. Үлгі бойынша айт:Досым Алматыда тұрады. (қала сөздерің қолданып айту). 3 топ 1.Туыстық сөзімен сөйлем құрастырып жазыңдар. 23. Өз досың туралы әңгімеле. «Броундық қозғалыс» Оқушылар сыныпты шарлап, талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап, басқалармен пікірлеседі. Бұл тәсілді қолданғанда оқушыларға партаға отыруға болмайтынын ескерту керек. Сұрақ — жауап 1. Сенде досың бар ма? 2. Дос қандай болады? 3. Адал достың өмірі қандай? 4. Амал достың өмірі қандай? 5. Біздің Қазақстан қандай мемлекет? 6. Достықпен не істеу керек? Қабырғаға ілінген тапсырмаларды таңдау бойынша оқушылар топтарға бөлінеді. Әр топ өз тапсырмасын орындап, жауап береді. Тапсырмаларын басқа топтармен алмасады. 1-тапсырма. Ертеректе ел ішінде Әйтімбет деген сөзге шешен кісі болыпты. Бір отырыста Әйтімбет шешенге замандастары: «Достық нешеу?» – деп сұрақ қояды. Сонда Әйтімбет тұрып: 1.Мәтін бойынша 3 сұрақ құрастыру. 2-тапсырма. Жаман дос — көлеңке: басыңды күн шалса — қашып құтыла алмайсың, басыңды бұлт алса — іздеп таба алмайсың.(Абай) Т.Айбергеновтың «Бір тойым бар» өлеңінен үзінді оқу. Бәйге берем жығылған палуанға да, Адалдығы сезіліп тұрар болса. Қыз қуатын жігітке ат беремін, Жанам дегенжүреккеотберемін. Мен әйтеуір бар жиған-тергенімді Бір тамаша той қылып өткеремін. Біздің үйді сол күні бетке ал қауым, Нысанаға ап қуаныш тоқталмауын. Мен сөйтіп бар шаңнан бір сілкінемін, Мен сөйтіп рақаттанып бір күлемін. 1.Автордың көңіл күйі қандай? 2.Достарына не тілейді? ҚБ. Топтар бірін бірі бағалайды. |
«Пкірлер» парағы әдісі, сұрақтар жазылған парақшалар,қалам.
Оқулықтағы мәтінді оқып алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 2 минут |
«Қызыл гүлім-ай» биі |
Би билейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут |
Тапсырма. Екі бағанға сапалық және қатыстық сын есімдерге байланысты сөздерді бөліп жазу. Сапалық Қатыстық Мықты ақылды Адал өнерлі Алтын мейірімді Жақсы сенімді
Жаман желді Ашық таңғы Қызыл жаңбырлы Үлкен салмақты Биік әдепті
4. Видеобейнемен жұмыс. «Екі дос» ертегісін көрген соң, оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар: 1-топ. Дос табу оңай ма? 2- топ. Адамға дос не үшін керек? 3-топ. Дос деген кім?
|
Карточкада жазылған терминдер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау
5 минут
Кері байланыс 3 минут |
Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.
Рефлексия парағы
|
Бағалау парақшасы
Қағаз қиындылары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жақсы жоспарланған.
жақсы