САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті (оқыту қазақ тілінде емес) |
Мектеп: |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Адам санасын озгерту |
|||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.5.1.2 — еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: еліктеу сөздердің лексика-грамматикалық сипатын таниды. адамның әлеммен үйлесімі,адам өмірінің мәні туралы түсінік беру. Оқушылардың кейбіреуі:еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
|||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Тірек сөздер:таңба, ақырзаман, зұлымдық, құрсақ, эмбрион, дақ т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің байқауымша,… Менің ойымша,… Мен … ойлаймын. |
|||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау. |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||
Ұйымдастыру Қызығушылықты оятуhttps://www.bilimland.kz/kk/content/structure/1379-1_sozder_dybystar_zhane_elikteuish_sozder# «Сөздер, дыбыстар және еліктеуіш сөздер» тақырыбында берілген тапсырмалар арқылы еліктеу сөздердің мағыналық түрлерін анықтау, ережелерін еске түсіру. -Еліктеу сөздер қалай жасалады? -Еліктеу сөздердің қандай түрлері бар? -Еліктеуіш сөздер қалай пайда болады? -Бейнелеуіш сөздер қалай пайда болады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. |
https://www.bilimland.kz/kk/content/structure/1379-1_sozder_dybystar_zhane_elikteuish_sozder# s |
|||||||
Топтық жұмыс 1- топ тапсырмасы Бейнебаянға сүйене отырып,үндеу жазу 2- тапсырма Бейнебаянға сүйене отырып,эссе жазу (Әр топ бір-бірінің жұмысын бас бармақ арқылы бағалайды)
Жұмбақты шешіп,сұрақтарға жауап беру. Жұмбақ Алты арқар,жеті қаз,төрт бөдене. Кейде толы,кейде орта-бір тегене. Тұнық пенен лайдың арасынан Бір аққу шыға келді құсқа төре.
· Аспан әлемінің құпиясын танып білу сендерді қызықтыра ма? · Жұмбақта табиғат пен адамзат өмірінің байланысы қалай көрсетілген? · Аспан жұлдыздары туралы аңыз,ертегі білесіңдер ме?
Дескрипторлар: -мәтін үзіндісін оқиды; — кейбір сөздердің мағынасын анықтайды; — -еліктеу сөздерді жазба жұмысында орынды қолдана алады. Жұптар бір-бірінің жауаптарын бағалайды. 2..Өз сөйлемдеріңізді түпнұсқамен салыстырыңыз, айырмашылықтарын көрсетіңіз. /сөйлемдерді өз сөзіңізбен қайта жазыңыз/ А.Енді ол тауардың өзіндік құнын арзандатып, экономикалық өсімге қол жеткізуге тиімді жағдай жасай алмайды. Ә. Тоқырау жаһандық энергетикалық тоқырау нышандары алғаш рет ХХ ғасырдың 70-жылдарында орын ала бастады.
Б. Көп ұзамай мұнай бағасы тұрақтап, энергетикалық даму қайтадан қарқын алды. В.Осы бір оқиға арзан да мол мұнай дәуірінің аяқталып келе жатқандығын аңғартты.
Дескрипторлар Ø Сөздердің мағынасын ажыратады. Ø Мәтіннен сөздердің синонимдерін табады. Ø Айырмашылықтарын табады. Ø Ерекшеліктерін салыстырады.
|
|
|||||||
Ой-толғаныс Рефлексия«Көңіл-күй себеті»
Оқушыларға түрлі смайликтер таратылады. Өзіне ұнаған смайликтің артындағы пікірді аяқтап, себетке салады. Тапсырма қиын болды, сондықтан………………………………………………… Тапсырма мен үшін жеңіл болды, себебі………………………………………………………… Тапсырма түсінікті болды, бірақ мен …………………………………………………………………… Сабақ аяқталды. |
|
|||||||
Қосымша ақпарат |
|
|||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|
|||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
|
|||||
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||
|
|
|||||||
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
|||||||