Жердегі тіршілік

 Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:           Адам. Жер. Ғалам

Күні: 05.04 .2018

Сынып: 6

Мектеп: О.Жандосов атындағы  орта мектеп – интернат кмм

 

Мұғалімнің аты-жөні: Телеубаева Куляш Диханбаевна

 

Қатысқандар:                Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Жердегі тіршілік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.2.4.1    Жердегі өмірдің  пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы біледі:      Жердегі тіршіліктің пайда болуын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Жердің қасиетін, жердегі өмірдің пайда болуы туралы ғылыми болжамдар арқылы салыстырады.

Кейбір оқушылар:  Ғылыми болжамдар арқылы жердегі өмірдің пайда болуын сипаттайды.

Оқу дағдылары:

Білу, түсіну, қолдану, талдау

 

Бағалау критерийі

1.     Жердегі өмірдің пайда болуы туралы айтады.

2.     Жердегі  өмірдің пайда болуын ғылыми болжамдар арқылы салыстыра алады.

3.     Жердегі өмірдің пайда болуын сипаттайды.

 

Тілдік мақсаттар

 

Тыңдалым:  Тіршілік табиғат құбылыстарының бірі. ХХ – ғасырдың екінші жартысында тіршіліктің пайда болуы жайында  120 теория мен болжам ұсынылды.

Айтылым:   Қоғам мен табиғаттың өзара әрекеттесуі туралы айта отырып, қандай қиындықтар туындайтынын салыстыру.     1. Табиғат ресурстарын тиімсіз пайдалану

2. Қоршаған ортаны ластау

3. Айналамыздағы адамдардың қолайлы өмір сүруіне қаншалықты жағдай жасалатыны.

Жазылым:   Термин сөздермен жұмы. «Креационизм»- лат —  creatioжаралу. Тіршілікті Жаратушы- Құдай. Панспермия – prandismia тіршілік ғарыштан әкелінген. «Абиогенез» тіршіліктің шығу тегі жансыз табиғаттан. « Биогенез» тіршілік тек тірі дүниеден өрбиді.

Құндылықтарға баулу

 

 

 «Мәңгілік ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуді іске асыру Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті басшылыққа алу және ынтымақтастыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім

 

6,2.3.1.  Жер қабықтарының өзара байланыс тәсілдерін түсіндіру.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы  жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер.

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын орнату

«ХА» жаттығуы

 дем шығару

 

        Алдынғы білімдерін тексеру.

 

« Жеміс себеті» әдісі арқылы алдынғы білімдерін тексеру. Әр жемістің артындағы сұрақтарға жауап береді

 

Үй тапсырмасын сұрау. Әр түрлі  жемістерде жапсырылған сұрақтарға жауап беру.

1.Жер шарындағы ең ірі табиғат кешендеріне нелер жатады?

2.Географиялық қабық дегеніміз не, қалай түзіледі?

3.Сфералар бір- бірімен қалай әрекеттеседі.

4.Тіршілік көзіне нелер жатады?

5.Географиялық  зоналылық заңын ашқан табиғат зерттеушісі кім?

6.Жер шарында қанша белдеу бар олардың айырмашылығықандай?

7.Табиғат компоненттер арасында тепе- теңдік қалай сақталады?

8.Табиғатта қандай мүмкіндіктер бар.

 

ҚБ  « Шапалақ»  әдісі

 

 

Оқушыларды түстерге байланысты топқа бөлу  арқылы  постер қорғау.

 

 

 

1 топ  Жер- қызыл

2 топ Табиғат-  жасыл

3 топ  Адам — сары

 

 

 

 

 

                              

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

Сабақтың ортасы

 

Білу, түсіну

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану, талдау

     7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

5 мин

   Тақырыпты ашу

  

« Ой қозғау» әдісі  арқылы жердегі тіршіліктің  пайла болуы туралы   бейнебаян көрсету.

 

 

 

—         Не көрдіңдер?

—         Алғашқы тіршілік иелері қалай пайда болған?

   № 1  тапсырма   ТЖ

 

Оқулықтағы мәтінді оқып, танысып  жер бетінде тіршіліктің пайда болуы туралы мәтіндегі табиғаттың күрделі құбылыстары мен шығу тегі туралы болжамдарды постер құру арқылы сынып алдына шығып қорғайды. 

 

   1 топ Табиғаттың күрделі құбылыстары.

2. топ. Жердегі тіршіліктің өздігінен жаралуы.

3. топ – Адам мен табиғаттың байланыс.

     

Критерий

Дискриптор

Табиғаттың күрделі құбылыстары -на анықтама береді.

 

Тіршіліктің шығу тегі туралы болжамдарды айтады

ҚБ  «Басбармақ » әдісі арқылы бағалау

 

                 

 

 № 2 тапсырма  ЖЖ      Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы негізгі болжамды жаз.

 

 Болжам

Болжамның негізгі идеясы

Креационизм

 

Өздігінен жаратылу болжамы

 

Панспермия

 

Абиогенез

 

 

Критерий

Дискриптор

Жере тіршіліктің пайда болуы туралы негізгі болжамның негізгі идеясын анықтайды.

 

Болжамның негізгі идеяларына анықтама береді, салыстырады, ажырата алады.

 ҚБ   « Смайлктер»  

 

№  3 тапсырма.  (Ж ) 

«Кластер құру» әдісі арқылы жер бетінде

тіршіліктің пайда болу болжамына кластер құады.

 

 


                     

 

Жер бетінде тіршіліктің пайда болу болжамы

 

Бол -жайды

 

 

 

 

 

 

 

 


                                 

Критерий

Дискриптор

Тіршіліктің пайда болуы туралы болжамдарды  ретімен қойып шығады.

Тіршілік туралы болжамды ретімен орнына қоя біледі

ҚБ  «Бағдаршам»                 

 

 

 

https://youtu.belbo4dMz08_LW

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

                    

Соңы

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

«Иә- жоқ» әдісі арқылы кестеде көрсетілген  ғылыми болжамдарды белгілейді

 

 

иә

жоқ

Тіршілік табиғат құбылыстарының бірі

+

 

Тіршілік Х1Х ғасырдың екінші жартысында пайда болуы туралы болжам ұсынылды

 

+

Креационизм біртұтас күш- жаратушы, құдай жаратқан деп есептейді.

+

 

Панспермия тіршіліктің пайда болуын түсіндіреді,

 

+

А.И.Опарин 1924 жылы  жер бетінде тіршіліктің пайда болу еңбегін жариялады.

+

 

 Қоғамсыз адам өмір сүре алады.

 

+

 

Рефлекция

 

 

 

 

Үйге тапсырма . 18 суреттегі  Ұсынылған қажеттіліктерді қандай сатыға бөлуге болатынын жазып келу.

 

 

 

 

ін

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *