Пән: дүниетану |
Күні: 18.01.2020 ж |
Мұғалім: Нарбаева Л |
|
|||||||||
Сынып: 3 «И» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5 – бөлім. Өнер |
|
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Менің отбасымның құндылықтары |
|
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.1.3.Өз отбасының құндылықтарын айқындау |
|
||||||||||
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: -«туған үй», «отбасы» түсініктерінің мағынасын ашады -Туғандарына, жақындарына қамқорлық танытуға тырысады Оқушылардың басым бөлігі: —отбасының құндылықтарына құрметпен қарайды -Отбасының құндылықтарының сақтаудың қажеттіліктерін түсінеді Кейбір оқушылар: —өзотбасының өткен өмірін «көре» біледі, |
|
||||||||||
Бағалау критерийлері |
Білу:«туған үй», «отбасы» түсініктерінің мағынасын ашады Түсіну: отбасының құндылықтарына құрметпен қарайды Қолдану: өз отбасының өткен өмірін «көре» біледі |
|
||||||||||
Тілдік мақсат: |
Термин сөздермен жұмыс:мемлекет, отбасы, құндылықтар, естеліктер Отбасы- семья- family Рухаи құндылық- духовные ценности- spiritual values Айтылым: оқушылар тақырып бойынша бір -бірімен пікір алмасады. Тыңдалым:оқушылар жаңа тақырып мәтінді тыңдайды. Оқылым: мәтінмен жұмыс жасайды. Жазылым: Отбасында қандай қазақы салт – дәстүр сақталған? Олар туралы шағын әңгіме құрастыр |
|
||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын білім берумен тәрбиелеуде іске асыру тетіктеріне білім беру құндылықтарын, патриотизм және азаматтық жауапкершілікті, ашықтық,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу |
|
||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Әдебиеттік оқу, қазақ тілі, музыка |
|
||||||||||
АКТ қолданудағдылары |
Ноутбукпенжұмыс |
|
||||||||||
Бастапқы білім: |
Алдыңғы тоқсандағы отбасы туралы алған білімдері |
|
||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||
Жоспарлан ған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||
Сабақтың басы 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол ұжымның бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта,
|
«Көрші» тренинг
|
|
|||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут
Білу
түсіну |
Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы Топқа бөлу. Қағазға «Ата», «Әже», «Немере» деген сөздер жазылған қағаз қиындылары арқылы Өткен сабақты қорытындылау Топтық жұмыс. Отбасы мүшелерінің туыстық атауларын мағынасымен сәйкестендір Ата анамның әкесі Әже қыздың баласы Жиен әкемнің әкесі Бөле менен үлкен қыз Әпке анамның анасы Аға қыздың балалары Нағашы ата әкемнің әкесі Нағашы апа менен үлкен ұл Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Ой қозғау. v «Отбасы»сөзін естігенде сенің ойыңа не келеді? Отбасы- туған, жақын адамдарымен өмір сүретін орта. (2 сыныпта өткен отбасы мүшелерінің атауларын ағылшын, орыс тілдерінде айтқызу) v Материалдық және рухани құндылықтарға не жатады? Материалдық құндылықтарға — азық – түлік, киім – кешек, өмір сүруге қажетті заттар. Рухани – сыйласу, сүйіспеншілік, жанашырлық, достық т.б v Қалай ойлайсың, адамдарға олардың қайсысы қымбат? v Сен үшін қайсысы қымбаттырақ -отбасының материалдық құндылықтары ма әлде рухани құндылықтары ма ?
Тыңдалым: Ноутбуктан «Адамдардың рухани құндылықтары» туралы мәтін тыңдату. Тыңдаған мәтінге сүйене отырып келесі тапсырманы орындату Топтық жұмыс . Топқа «Отбасы құндылықтары» сөзі жазылған парақшалар таратылады. Ұсынылған сөздердің арасынан отбасының берекесін арттыратын құндылықты таңда. Өз қалауыңды түсіндір. Топқа жауаптарын тыңдай келе, марапаттай отырып, «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы топтарды бір — біріне тілек айтқызу арқылы марапаттап жұлдыздар бергізу.
2.Отбасы ұрпақтан ұрпаққа берілетін өзіндік дәстүрлерімен ерекшеленеді. Өз отбасыңның дәстүрлерімен бөліс.
|
топқа бөлуге сөздер жазылған қағаздар топтық жұмыс
Ойқозғау
айтылым
тыңдалым
топтық жұмыс топтық жұмысқа арналған парақша |
|
|||||||||
Қолдану
|
|
Қағазға жазылған сөздер |
|
|||||||||
Сергіту сәті 2 минут |
«Әрқашан күн сөнбесін» әнін хормен үш тілді (қазақша, орысша, ағылшынша) айта отырып, қимылдарын жасату |
|
|
|||||||||
Жинақтау |
Жеке жұмыс.«Мен хикаяшымын» Әр отбасының ұрпақтан ұрпаққа жалғасатын өзіндік салты мен дәстүрі бар. Өз отбасыңдағы дәстүрлерімен бөліс. Топтық жұмыс. Суретке мұқият қараңдар. Бұл отбасы туралы не айта аласыңдар. — Бұл отбасында қанша адам бар? — Отбасында қандай қазақы салт – дәстүр сақталған? Олар туралы шағын әңгіме құрастыр (дәптерлеріне әңгіме құрату – 5 – 7 минут)
Жұптық жұмыс. Есіңе сақта. Мәтінді оқып, бұл баптарға тағы қандай сөйлемдер қосар едіңдер?
|
жеке жұмыс
топтық жұмыс топқа арналған суреттер жұптық жұмыс |
|
|||||||||
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Смайликтер |
|
|||||||||
1 минут |
Үйге тапсырма: 46 – 47 бет оқу, 47 – беттегі тапсырма |
күнделік |
|
|||||||||
Дифференциация – жеке, жұппен жұмыстар жүргізу арқылы ойлау, есте сақтау дағдыларын жетілдіру |
Бағалау: Білу:«туған үй», «отбасы» түсініктерінің мағынасын ашады Түсіну: отбасының құндылықтарына құрметпен қарайды Қолдану: өз отбасының өткен өмірін «көре» біледі |
Құндылықтарды, патриотизм және азаматтық жауапкершілікті, ашықтық, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу |
|
|||||||||