Алматы қаласы ,Алатау ауданы
«№185 Жалпы білім беретін мектептің»коммуналдық
Мемлекеттік мекемесінің биология пәнінің мұғалімі
Мухаметкаримова Жазира Алмуханбетовна
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 А: Тірі ағзалардың қоректенуі |
Мектеп:
|
||||
Күні:
|
Мұғалімнің аты жөні: |
||||
Сыныбы:
|
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы:
|
Жапырақтың ішкі құрылысы мен қызметі |
||||
Оқу мақсаттары
|
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау,құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау. |
||||
Сабақтың мақсаты
|
Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру. Оқушылар барлығы: жапырақтың ішкі құрылысын сипаттай отырып, атқаратын қызметтерінде біледі. Оқушыларың көп бөлігі: Жапырақтың негізгі құрылымы мен қызметін байланыстыра алады. Кейбір оқушылар : Жапырақтың негізгі құрылымы мен қызметін байланыстыра алады және зерттеу жұмысын өз ұсынысын енгізе алады.
|
||||
Бағалау критерийлері
|
Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттай отырып,атқаратын қызметтерін біледі,ішкі құрылысын сипаттайды,анықтайды,ішкі құрылысын ажырата алады
1.Жапырақтың ішкі құрылымдарын анықтайды және сипаттайды; 2.Жапырақтың ішкі құрылысын ажырата алады; 3.Құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіреді, қорытынды жасайды. |
||||
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы оқу.Ашықтық.Топпен жұмыс жасау арқылы өзіне және айналасындағыларға құрмет көрсету.Ынтымақтастық. «Мәңгілік ел»жалпы ұлттық идеясының индустрияландыру құндылығы бойынша табиғатты қорғау. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология :қоректену;крахмал,нәруыз,қант, май,фотосинтез,хлоропласт,мезофилл,борпылдақ паренхима,бағаналы паренхима,эпидермис,шаңдаққабат/кутикула,лептесік,флоэма және ксилема,өткізгіш ұлпа,жасушааралық,тірек ұлпасы,өткізгіш шоқ(жүйке) |
||||
Пәнаралық байланыстар
|
Физика,химия. |
||||
Алдыңғы білім
|
6.6.1.1.Тірі ағзалардың басты қасиеттерінің бірі қоректену екенін білулері керек,фотосинтездің күн энергиясын пайдаланып,бейорганикалық заттардан органикалық заттарды түзетін үдеріс екенін түсінеді.
|
||||
Сабақ барысы: |
|||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 5 минут Оқыту мен оқу жаңа тәсілдері
Топтық жұмыс |
Ұйымдасыру: 1.Шаттық шеңберін құру,оқушылардың бір-біріне деген көңіл күйлерін көрсетеді 2.Психологиялық ахуал «Жүректен жүрекке » шаттық шеңберін құру.Жылы сөздер айтылады. Сиқырлы қобдишада түрлі түсті жапырақ пішіндерін оқушылар топқа бөліну үшін алады.Оқушылар осылай 4 топқа бөлінеді.Топ басшыларын сайлайды. ЖАДА (жақын арадағы даму аймағы)қалыптасады сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады. 2.Үй тапсырмасын сұрау: «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы мұғалім жіп лақтырып сұрақ қояды.Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса,допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс-теориялық сұрақтарды бағалауға,тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. 1.Заттардың тасымлдануы дегеніміз не? 2.Қантарату жүйесі дегенді қалай түсінеміз,нешеге бөлінеді? 3.Ағаш қабығының ішкі құрылысы қандай? 4Ағаштың жасын қалай есептейді? 5.Тамыр неше типтерден тұрады? 6Тамыр аймақтары атаңыз? 3.Оқушыларға «Адасқан әріптер » әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашамыз.
|
Сиқырлы қобдиша
Бүйрек,жебе,ромб тәрізді жапырақтар қиындылары. |
|||
Сабақтың ортасы: 30 минут Жеке жұмыс,топтық жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырма «Пирамида» әдісі бойынша топтарға тапсырма беріледі.Оқулықтан мәтінді оқыйды. 2 тапсырма : 1 топ «Жапырақтың сыртқы құрылысы» Дескриптор *Жапырақтың сыртқы құрылысын сипаттай алады. 2 топ «Жапырақтың ішкі құрылысы» Дескриптор * Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттай алады. 3 топ « Жапырақтың қызметі» Дескриптор *Жарыпақтың қызметін біледі,сипаттай алады. 4 топ«Жапырақта заттардың тасымалдануы» *Жапырақта заттардың тасымалдануының маңызын біледі
3 тапсырма: «Синквейн» әдісі арқылы 5 жолды өдең құрастыру 4 тапсырма: Тест сұрақтарымен жұмыс
Сергіту сәті: Аспанға қарап айды көрдім, Төменге қарап жерді көрдім. Оңға, солға бұрылып, Егеменді елді көрдім. Оқу ширату жаттығулары: Сұрақтар «Иә», «Жоқ» 1.Жапырақтың сыртқы үстіңгі және астыңғы қабықша -эпидермамен қапталған. 2.Жапырақтың үстіңгі қабықшасының астында жапы рақтың негізгі ұлпасы борпылдақ ұлпасы орналасқан. 3.Борпылдақ ұлпа жасушаларында хлоропласт болмай ды. 4.Жапырақтың негізгі ұлпасында жүйелер болады. 5.Лептесік саңылауы арқылы газ алмасу жүзеге аспай ды. (Б) «Ия»-қызыл, «Жоқ»-жасыл жұлдызшалармен оқушылар өз жауаптарын білдіреді.
|
Плакаттар түрлі- түсті қарындаштар Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта
плакаттар
түрлі-түсті қарындаш
Дәптер оқулық
Жауабы : 1-иә 2-жоқ 3-жоқ 4-иә 5-жоқ |
|||
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия: 1. «Бағдаршам» тәсілі Қызыл – түсінбедім Сары – орташа түсіндім Жасыл – тақырыпты толық меңгердім 2. «Рефлексиялық эссе» тәсілі — Мен сабақ басында ……. деп ойладым — Сабақ ортасына келгенде …… түсінік қалыптасты. — Сабақ соңында ……. шешімге келдім. — ……. деп қорытынды жасадым.
|
стикерлер Бағдаршам |
|||
Бағалау критерийі |
Дескриптор
|
||||
Жапырқтың ішкі құрылысын сипаттай оты -рып,атқаратын қызметтерінде біледі. |
▪Жапырақтың құрылысы мен қызметін біледі. ▪ Жапырақтың ішкі құрылысын ажырата алады. ▪Жапырақтың арнайы мүшелерін сипаттай алады. |
||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|||