Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт-дәстүр және ауыз әдебиет |
Мектеп: Саурық батыр ОМ |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||||||||||
Күні:7.02 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жайлаубекова И.Х. |
||||||||||||
Сынып:2 |
Қатысқандар саны:12 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
2.1.2.2 Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтау |
||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтайды. Басым бөлігі: Берілген ұлттық заттарды сұрақтарға сүйене отырып сипаттайды. Кейбір оқушылар: Өз идеялар мен сезімдерін шығармашылық түрде ұсынады |
||||||||||||
Бағалау критерийілері:
|
— Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізі ою-өрнектерін А3 форматына кілемше тәріздес етіп орналастырады, — әр түстің маңызын түсіндіре алады, ою-өрнек аттарын біледі. |
||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: Қазақтың дәстүрлі қолөнер бұйымдарының қандай материалдардан жасалғанын және ою-өрнектерінің қолданылуын сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: қоржын, кілем, көрпе, қалпақ, киіз, сырмақ, саба, кесе, шапан, тақия, сәукеле, тымақ, қамзол; Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: . Талқылауға арналған сұрақтар:1. Сендер бұл бұйымдардың атауларын білесіңдер ме? Олар қандай материалдан жасалған? Ол нені білдіреді? Бұл бұйым қалай қолданылады?
|
||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу, түсіну, қолдану. |
||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Топтарда бір-бірімен қарым-қатынас және ортақ шешім таба білу, қабілетін жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Сөз сөйлеу қабілетін дамытады. Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. |
||||||||||||
АКТ ны қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. Бейне ролик көрсетуде. |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану пәнімен байланысты — біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер |
||||||||||||
Алдыңғы оқу/бастапқы білім |
Ою-өрнек түрлерін біледі |
||||||||||||
Саралау: Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Түрлі: қолдау көрсету, сұрақтар қою, әңгімелесу арқылы. |
||||||||||||
Бағалау: Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Көмектесу, бақылау, бірін-бірі бағалау, сұрақтар қою, кері байланыс. |
||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басталуы 5 минут
|
1 Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттарымен таныстыру үшін «Галерияны шарлау» әдісі арқылы тақырыпты ашады. Слайдты ашу. Сабақ тақырыбымен мақсатымен таныстыру Бұл бөлімдегі сабақтарда, сіздер өю-өрнектер және қазақ ұлттық костюмінің ерекшеліктері туралы біле аласыздар. Қағаздан ою жасайсыздар және өрнектермен жұмыс істеуге үйренесіздер.
Топқа бөлу: Ою-өрнекті құрастыру арқылы «Мозайка» әдісі
1.Топ. Қошқар мүйіз 2. Топ.Түйе табан
3. Топ. Қаз мойын
|
Суреттер
Түрлі түсті қағаздар |
|||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 2минут
15мин
3мин
5мин
2мин |
Жаңа сабақ. Видео көрсету Қазақтардың тоқыма өнімдері ою-өрнектермен безендірілген. Ерекше мағынасы бар ою-өрнек, символ деп аталады. Әрбір халықта өзінің символы бар, олардың өз мағынасы бар. Олардың көмегімен, ежелгі адамдар ақпаратты және жаман рухтардан қорғанған. Таңбалардың суреттермен және түстерінде мәні бар. Мысалы қызыл — күн, оттын түсі.Ақ — бұл ақиқат тазалығы символы, қуаныш, бақыт, қара түс күш пен қуат,сары— ақыл. Сендер қалай ойлайсыздар көк түс нені білдіреді? Аспан символы. Жасыл — көктем, жастық. Оқушылар символдық мағынасы бар, әр түрлі өрнектерді таниды және атайды: «Қошқармүйіз» — бұл үлгі қойдың мүйізіне ұқсас. Тәрізді ою-өрнек иттің құйрығын еске түсіреді. «Tүйeтaбaн» — (түйе соқпақтар).
1.тапсырма ТЖ А3 форматқа берілген ою-өрнектерді түс киіз,кілемше тәріздес етіп орналастыру Дескриптор — Ою-өрнектер, түстер туралы білімдерін пайдалана отырып, эскиз жасайды; — Жұмысты ұқыпты орындайды. Қ.Б Екі жұлдыз бір тілек Талқылау сұрақтары: 1. Сіздің өрнегіңіз нені білдіреді?
1. Тапсырма жеке жұмыс ҚБ тапсырмасы
Көрсетілген заттар қалай аталады? Оларды тұрмыста не үшін қолданады? Олар қандай материалдардан жасалған? Олар қалай безендірілген?
Дескриптор − бесіктің, ертоқымның, ыдыс-аяқтың атауларын жазады; − бұл заттардың тұрмыста не үшін қолданылатынын сипаттайды; − қандай материалдардан жасалғанын жазады; − ою-өрнектермен безендірілгенін анықтап, жазады. ҚБ-Дескриптор арқылы бағалау. Талқылау сұрақтары: 1. Сәндік қолданбалы өнерге қандай бұйымдар жатады екен?
|
Billim Land
А3 формат Желім, түрлі түсті қағаз |
|||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут
|
Кері байланыс: — сіз жаңа не білдіңіз? |
|
|||||||||||
|
|||||||||||||