Төрт түлік

Абадилова Айжан Кайроллақызы

Шәкәрім атындағы үш тілде

оқытатын көпбейінді гимназияның

қазақ тілі мен әдебиеті пәндері мұғалімі

Семей қаласы

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы «Төрт түлік»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Күні:15.11.2019

Мұғалімнің аты-жөні-Абадилова А.К.

Сынып: 5 «В»

Қатысқандар:                Қатыспағандар:

Пәні:    Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Төрт түлік

Оқу мақсаттары

Т/А1. Ұсынылған иллюстрациялар   мен тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды.

Ж2. Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Іс-қағаздар стилінің түрлерін салыстырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Жарнама, хат, хабарландыру мәтінін шығармашылық тұрғыда құрастырады.

Бағалау критерийі

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

 Төл атаулары, хат,хабарландыру, жарнама,  іс-қағаздар стилі.

Жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Әкімшілік шақырады, өту уақыты, өту орны, мекенжайы

Талқылауға арналған сұрақтар:Іс-қағаздар түрлерін талдау.

Құндылықтарға баулу

Сыни тұрғыдан ойланатын, шығармашыл тұлға қалыптастыру.

Ұлттық құндылықтарды сақтау.

Пəнаралық байланыс

Биология

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Төрт түлік түрлерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топқа бөлу

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым/Айтылым

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Жазылым

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

-Оқушылармен сәлемдесу.

Үй тапсырмасы: «Жұбыңды бағала»

Оқушыларға сурет көрсетіледі.

-Суретте не бейнеленген?

-Төрт түлікке қандай жануарлар жатады?

-Төрт түліктің пайдасы туралы не білесің?

 Төрт түлік суретін таңдау арқылы оқушыларды  4 топқа бөлу

Топқа бөлінуде қазақ халқының наным- сеніміне қатысы бар ма?

1-топ « Шопан ата»

2-топ «Зеңгі баба»

3-топ «Қамбар ата»

4-топ «Ойсыл қара»

 

І. Тыңдалым тапсырмалары:(сыныпқа)

1.Қандай жануарлар туралы тыңдадыңдар?

2.Үй жануарларының біз білмейтін қандай қасиеттері бар екен?

3. Ауыз әдебиетінде төрт түлікке байланысты өлең, жырлар

ІІ тапсырма.
Төрт түлік малды шақыру, дыбыс шығару тәсілдерін сәйкестендір 

           

Төрт түліктің түрі

Малды шақыру

Малдың дыбыс шығаруы

Түйе

әукім-әукім

маңырайды

Жылқы (ат)

шөре-шөре

боздайды

Сиыр

көс-көс

кісінейді

 Қой (қой)

құрау- құрау

бақылдайды

 

Дескриптор:
— Мал шақыруды біледі;
— Малдың қалай дыбыстайтынын сәйкестендіреді.

 

— Бүгінгі сабағымызда төрт түлік туралы білгенімізді пайдалана отырып,  жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазамыз.

 

 

 

 

Болжау әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Пазл» әдісі

 

 

 

 

 

«Жан-жануарлар әлемі» видеохостингі

Қазақ тілі «Атамұра» 2017

5-сынып, 59-бет

Сергіту сәті

2мин.

ІІІ.  Кім тапқыр?

Әр топ оқушыларына төрт түлік туралы  жұмбақтар жазылған  кеспе қағаздары таратылады.Топ оқушылары өз тобының жұмбақтарын оқиды, келесі топтар жауап береді. Дұрыс жауап фигуралар арқылы бағаланады.

 

1.Кішкене ғана бойы бар,

Айналдыра киген тоны бар. (қой)

 

2.Кезікті бір жануар

Үстінде екі тауы бар.(түйе)

 

3.Бетегелі белге бітем,

Найза ұстаған ерге бітем. (жылқы)


4.Екі айнасы бар, екі найзасы бар,

төрт жаптырмағы бар, бір шыбыртқысы бар. (сиыр)

 

 

 

 

 

 

Жұмбақтар жазылған  кеспе қағаздар

Сабақтың ортасы

 

8 мин.+5мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин.

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ. Топ оқушыларына  хат, хабарландыру, жарнама үлгілері таратылады.

v  Топтық жұмыстар орындалады.

 

1-топ ТЖ

Іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін кестеге жазыңдар.

 

Іс-қағаздар түрлері

Ерекшелігі

Хат

 

Хабарландыру

 

Жарнама

 

 

Дескриптор:

-іс- қағаз түрлерін  ажыратады;

-іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін айқындайды.

 

2-топ: Хат. (Жылқы) Досына хат (сипаттау)

3-топ: Хабарландыру. (Сиыр)

4-топ: Жарнама (Түйе)

Дескриптор:

— үлгі бойынша (хат, жарнама, жарнама) құрастырады;

— құрылымын сақтайды;

-іс-қағаздарды жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді;

-өз жұмыстарын таныстырады.

 

Ү. Жазылым.(Үздік шығарма)

Төмендегі сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлем құрастырыңдар:

Асыл тұқымды,  жүйрік ат, бір өркешті түйе, қазақтың сүйікті асы, дәруменге бай.

 

Дескриптор:

-тіркестерді пайдаланады;

— сөйлем құрайды;

-орфографиялық нормаларды сақтайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестемен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақтада

сөз тіркестері

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

4 мин.

Кері байланыс

 

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

Бағалау парағы

 

Критерий

Дескриптор

-/+

Үй тапсырмасы

Мәтіннен антонимдік жұптарды теріп жазады.

1

 

  Төрт түлік мал суреттерін ұсыну

 

Сурет арқылы тақырыпты болжайды.

1

 

Сабақ мақсатын анықтайды.

1

 

 

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

 

Кестеге іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін жазады.

1

 

Жанрлық ерекшелігіне қарай іс-қағаздардың рәсімделуін  салыстырады.

1

 

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру, сөйлемдер құрастырады.

 

Сөз тіркестерін пайдаланады.

Сөйлем құрайды.

1

 

Іс-қағаздар құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді.

2

 

Барлығы:

 

8

 

 

Үй тапсырмасы: Төрт түлік. Мақал-мәтелдер (жаттау)

 

 

«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерий

Дескриптор

-/+

Үй тапсырмасы

Мәтіннен антонимдік жұптарды теріп жазады.

1

 

  Төрт түлік мал суреттерін ұсыну

 

Сурет арқылы тақырыпты болжайды,

1

 

Сабақ мақсатын анықтайды.

1

 

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

 

Кестеге іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін жазады,

1

 

Жанрлық ерекшелігіне қарай іс-қағаздардың рәсімделуін  салыстырады.

1

 

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру, сөйлемдер  құрастырады.

Сөз тіркестерін пайдаланады, сөйлем құрайды.

1

 

Іс-қағаздар құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді.

2

 

Барлығы:

 

8

 

 

Критерий

Дескриптор

-/+

Үй тапсырмасы

Мәтіннен антонимдік жұптарды теріп жазады.

1

 

  Төрт түлік мал суреттерін ұсыну

 

Сурет арқылы тақырыпты болжайды,

1

 

сабақ мақсатын анықтайды.

1

 

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

 

Кестеге іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін жазады,

1

 

жанрлық ерекшелігіне қарай іс-қағаздардың рәсімделуін  салыстырады.

1

 

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру, сөйдемдер құрастырады.

Сөз тіркестерін пайдаланады, сөйлем құрайды.

1

 

Іс-қағаздар құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді.

2

 

Барлығы:

 

8

 

 

Критерий

Дескриптор

-/+

Үй тапсырмасы

Мәтіннен антонимдік жұптарды теріп жазады.

1

 

  Төрт түлік мал суреттерін ұсыну

 

Сурет арқылы тақырыпты болжайды,

1

 

сабақ мақсатын анықтайды.

1

 

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

 

Кестеге іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін жазады,

1

 

жанрлық ерекшелігіне қарай іс-қағаздардың рәсімделуін  салыстырады.

1

 

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру, сөйлемдер құрастырады.

 

Сөз тіркестерін пайдаланады, сөйлем құрайды.

1

 

Іс-қағаздар құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді.

2

 

Барлығы:

 

8

 

 

Критерий

Дескриптор

-/+

Үй тапсырмасы

Мәтіннен антонимдік жұптарды теріп жазады.

1

 

  Төрт түлік мал суреттерін ұсыну

 

Сурет арқылы тақырыпты болжайды,

1

 

сабақ мақсатын анықтайды.

1

 

Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімдейді.

 

Кестеге іс-қағаздар түрлерінің ерекшелігін жазады,

1

 

жанрлық ерекшелігіне қарай іс-қағаздардың рәсімделуін  салыстырады.

1

 

Құрылысын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру, сөйлемдер құрастырады.

 

Сөз тіркестерін пайдаланады, сөйлем құрайды.

1

 

Іс-қағаздар құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру жанрлық ерекшелігіне сай рәсімдейді.

2

 

Барлығы:

 

8

 

 

 

 

 

 

 

Назарларыңызға жануарлар туралы қызықты деректерді ұсынғым келіп отыр

1.Піл — төрт тізесі бар жалғыз жануар.
2. Бұқа дальтоник болады. 

  1. Үндістанда 50 миллион маймыл бар.
  2. Тауықтар жылына шамамен 190 жұмыртқа табады.
  3. Тілі қызғылт емес жалғыз ит — чау-чау.
  4. Ең жоғарғы қан қасымы — керіктерде.
  5. Ең ақылды ит — бордер-колли.
  6. Түйелер екі апта су ішпей жүре береді.
  7. Керік түйеге қарағанда да көбірек жүреді.
  8. Ешкі сүтінің майлылығы, сиырдың сүтіне қарағанда 5 есе аз.
  9. Тасбақаның өмір сүру мерзімі адамдардың өмір сүру мерзіміне ұқсайды. Олардыңкейбіреуі 100 жылданастамуақытөмірсүреді.

 

 

  1. Хабарландыру

 2017 жылдың 28 маусымында сағат 18:00 – де Диқан ауылдық мәдениет үйінде «Төрт түліктің пайдасы» тақырыбында ғылыми конференция өтеді.

Келем деушілерге есік ашық.

 

2.Жарнама

 

Асыл тұқымды жылқы сатылады. Әуезова көшесі.

Тел: 53269

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Аяқталмаған сөйлемдер

Мен бүгін білдім….

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді…

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *