Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Табиғатты пайдалану және геоэкология |
Мектеп: Ә Молдағұлова атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ |
|||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Катифова А.Н |
|||||||||||||||||||
Сынып: 10а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау |
|||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.3.1.2 Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтау және бағалау (аймақтық/ аудандық компоненттер) |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтайды Көпшілігі: Қазақстандағы табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалап жіктейді Кейбір оқушылар: Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін сипаттап шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
*Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап сипаттап, шешу жолдарын ұғына алады. *Қазақстандағы табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсеріне баға беріп, талдайды.
|
|||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
*Оқу дағдысы:тақырып мәтінінен негізгісін белгілеп алып оқу *Жазу дағдысы: графикалық сызба құрастыру *Сөйлеу және тыңдау дағдылары:Тапсырмаларды бөлу, мәселелерді талқылау *Негізгі тірек сөздер тізбегі: қоршаған орта, табиғатты пайдалану,антропогендік ландшафт, экологиялық лас өндіріс,табиғатты пайдалану |
|||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық, жауапкершілік,еңбек және шығармашылыққа баулу |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Экология,география |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
9.5.1.3 Табиғат пайдаланудың типтері мен түрлерін жіктейді 9.5.1.5 Қазақстандағы табиғат пайдаланудың қиындықтарын (мәселелерін) анықтау негізінде оларды шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер,ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын құру Топқа болу: «Пазл» әдісі арқылы (артында термин сөздер бойынша топқа бөлініп отырады) Ітоп «Табиғи ландшафт» ІІ-топ «Антропогендік ландшафт» Үй тапсырмасын сұрау: «Ұшақ әдісі» сұраққа жауап әдісі 1.Табиғатты пайдалану түсінігі мен түрлері 2.Географиялық орта мен табиғат ұғымдарының арасындағы ұқсастық пен айырмашылық қандай 3.Табиғатты пайдаланудың мәні неде 4.Табиғатты пайдаланудың қандай түрлерін білесің ҚБ:Мадақтау Сабақ басында төмендегілерге назар аудару керек: — оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау; «Ой қозғау» осы суретке қарап тақырыпты ашады
|
Интербелсенді тақта «Ой қозғау» |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20мин Қолдану
|
№1тапсырма:( ТЖ ) «Фрайер» әдісі арқылы ІІтопта мәтінмен танысып шығады,Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап сипаттап,салыстырып, баға бере алады.
ҚБ: «Смайлик арқылы бағалау » әдісі Сабақ барысында оқушылар төмендегі әрекеттерді жүзеге асыра алады: Сабақ мақсатына қатысты білім мен дағдыларды дамытады.Бұрыннан бар білімі мен дағдыларын қолданады.Тұжырымдамалар айтады
|
Оқулық 10сынып,Кесте маркер |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 15 мин Талдау
|
№2тапсырма: (ЖЖ) « Концептуалдық кесте » әдісі арқылы Қазақстандағы табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсеріне баға беріп, талдайды.
ҚБ: “Плюс,минус” Сабақтың соңында оқушылар: Нені үйренгені туралы пайымдай алады Әлі де түсініксіз мәселелерді айқындайды Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Рефлексия «БББ» кестесі |
Графикалық кесте маркер |
||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейінен бастап SMART мақсат негізінде тапсырмаларды оқушылардың қажеттіліктерін, есепке ала отырып Саралау тапсырмаларды оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп,Уақытты тиімді пайдалана отырып, оқушыларымнан мына нәтижелерді күте аламын: Мұғалімнің қолдауынсыз жұмыс істей алмайтын оқушыларға қолдау жасау мақсатында жеңіл түрде топпен тапсырма орындатамын.«Фрайер» әдісі арқылы орындалатын тапсырмамда Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап ,сипаттап мысал келтіру керек. Мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушыларға деңгейлік тапсырма беремін. Оқулық мәтінін пайдаланып кесте арқылы талдап нақты дәлел келтіру Мұғалімнің қолдауын қажет етпейтін оқушыларға Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға қандай әсер тигізуді салыстырып баға береді және талдай алады : топтық және жұптық тапсырмаларымда Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін барлығы анықтап сипаттап,оқушыларым табиғатты пайдалану ерекшеліктерінің түрлеріне мысал келтіріп, баға бере алады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. «Ұшақ » әдісі оқушыларға сұрақ қою арқылы әр оқушы ойын еркін айта отырып, дұрыс емес жауаптарға бір біріне түзету жүргізіп, ой бөліседі “Фрайер” әдісі Тапсырманы орындау барысында жаңа тақырыптағы мәтінмен танысып анықтамасын, ерекшеліктерін, мысалын келтіріп, салыстырады Берілген тапсырмада оқушылар топта өзара талқылап,әр топ сызба түрінде таныстырады “Концептуалдық кесте “Концептуалдық кесте арқылы оқушылар тақырыпқа баға беріп,талдап қорытынды жасайды Оқушы өз ойын жұбымен талқылайды
|
Сізге сабақ жоспарын әзірлеу үшін басқа пән мұғалімінің кеңесі қажет пе? Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбей ме? Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану Оқушылар осы сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? |
||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |