Геосаясаттың негізгі санаттары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3-бөлім Геосаясат

5.1 Геосаясат негіздері

Күні: 06.03.2020

Мектеп: «Кемертоған ОМ» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Әлшериева Даная Ерланқызы

Сынып: 10

Қатысқандар:            Қатыспағандар:

 

 

 

Сабақтың тақырыбы

Геосаясаттың негізгі санаттары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

10.5.1.2. Геосаясаттың негізгі санаттарын түсіндіру

 

 

Сабақтың мақсаты

Геосаясаттың негізгі санаттарын түсінеді;

Геосаясаттың негізгі санаттарының маңыздылығын айқындайды;

Геосаясаттың негізгі санаттарының маңыздылығын талдайды.

Бағалау критерийі

Геосаясаттың негізгі түрлерін түсінеді;

Геосаясаттың негізгі санаттарының маңыздылығын айқындап,талдайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Тілдік мақсаттар

Оқылым-айтылым: Мәтіндегі негізгі санаттарды оқып, айтады.

Тыңдалым-жазылым: Геосаясаттың негізгі санаттарына байланысты тірек сөздерді жазып алып, түсініктеме береді.

Негізгі ұғымдар мен терминдер: Геосаясат, санат,табиғи және техногенді апат

Құндылықтарға баулу

Барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер туғызу, үздіксіз білім алу. Оқушының бойына құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық байланыс

Экономика, информатика, саясаттану

Алдыңғы білім

10.5.1.1. Геосаясаттың мақсаты, міндеттері мен зерттеу пәні

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу «атомдар мен молекулалар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы алдыңғы білімді тексеремін.

 

Геосаясаттың түрі

Әскери күштер

Геосаяси және аймақтық мәселені шешуде … қолданылады

ХХІ ғасыр

Геосаясат

Геофилософия

Өтпелі кезеңнің дүние жүзілік үлгіден жаһандық үлгіге көшу кезеңі

Геоэкономика

Өркениеттік геосаясат

Мемлекеттік немесе қоғамдық жүмыс

ҚБ:«Көршіңді тексер»әдісі «+» «-» арқылы бағалайды

Сабақтың тақырыбын орны ауысқан әріптер (еогаястас настатаыр) арқылы ашамын. Оқу мақсатын айтып кетемін.

Оқулық, интербелсенді тақта, қима қағаздар

Сабақтың ортасы

 

 

 

Түсіну, қолдану

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау, талдау, бағалау

18 минут

1-тапсырма: Жұптық жұмыс «Фрайер» әдісі бойынша постер қорғау

Оқушыларға алдын ала дайындалған мәтін беріледі. Сол мәтінді оқи отырып тапсырма жасалынады.

 

 
   

 


Анықтамасы                           Ерекшелігі

 

 

 

 

 

 

 


Мысал                                       Салыстыру

 

 

 

Дескриптор:

·         Берілген мәтінді оқып, түсінеді

·         Геосаясаттың негізгі көрсеткіштерін ажыратып, мысал келтіреді

·         Дәстүрлі және жаңаша көрсеткіштердің ерекшеліктерін айқындап, салыстырады

ҚБ: «Стикердегі диалог» әдісі арқылы өзара бағалау жүреді

 

2-тапсырма:Топтық жұмыс Геосаясаттың негізгі санаттарына негізделе отырып «Кестелер сөйлейді» әдісі арқылы кесте толтыру.

 

Мемлекет

Қазақстан

Қытай

АҚШ

Ресей

Елдің теңізге және халықаралық сауда жолына шығуы

 

 

 

 

Елдің негізгі ресурстарының жиынтық сипаттамасы

 

 

 

 

Ядролық қауіпсіздік

 

 

 

 

Техногенді апаттар

 

 

 

 

 

Дескриптор:

·         Берілген мемлекеттердің теңізге шығу жолын және халықаралық сауда жолдарын қарастырады;

·         Берілген мемлекеттердің  негізгі ресурстарына талдау жасайды;

·         Ядролық қауіпсіздік деңгейін анықтайды;

·         Орын алған және алуы мүмкін техногенді апаттарды бағалайды;

·         Берілген мемлекеттерді кескін картаға түсіреді;

 

ҚБ: «Активатор 3-2-1» әдісі арқылы

3 нәрсені білдім-

2 нәрсені түсіндім-

1 нәрсені қолдануға дайынмын-

Оқулық, АКТ, А3 плакат, кескін карта, стикер

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

«Серпінді доп» әдісі арқылы сабаққа қорытынды жасалады. Мұғалім Доп стикер бойынша сұрақ қойып, оны оқушыға лақтырады. Оқушы жауап беріп, өзі сұрақ қою арқылы келесі оқушыға лақтырады. Сұрақтар жаңа тақырыпқа байланысты болу керек.

1.      Геосаяси мүдде дегеніміз не?

2.      Дәстүрлі көрсеткіштерге не жатады?

3.      Геосаяси жағдайдың негізгі көрсеткіштерін атап бер.

4.      Ядролық қаруды қолданатын елдерді ата.

 

Рефлексия: «Рефлексиялық пирамида»

·         Еске сақтау керек бір нәрсе

·         Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе

·         Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе

·         Сүз үйренген төрт нәрсе

 

Үйге тапсырма: Дүниежүзілік негізгі ұйымдарға сипаттама беріп, құрамына кіретін елдерді кескін картаға түсіру.

 

АКТ,оқулық, стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кескін карта

 

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмалары оқушылардың деңгейін анықтау үшін қолданамын. 1-тапсырмада «Фрайер» әдісін алдым. Берілген мәтінді оқып, түсіну арқылы оқушылар жұптасып жұмыс істеуге дағдыланады. Бұл әдістің тиімді болу себебі, оқушылардың ойлау дағдылары қалыптаса отырып, өз ойын еркін жеткізе алады.

2- тапсырмада «Кестелер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар оқулықты, АКТ-ны пайдалана отырып, талдау және бағалау жасайды. Осындай тапсырмалар орындай отырып, оқушылар оқу дағдыларының жоғары деңгейіне дейін жете алады. Қабілеті жоғары оқушыларға саралау тапсырмалары беріледі, және кестеде берілген негізгі мемлекеттерді кескін картаға түсіреді.Әр тапсырма  сайын кедергі, қиындық туындаған оқушыларға қолдау көрсетіп, бақыт-бағдар беремін.

 

 

 

 

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін келесі Қалыптастырушы бағалау арқылы тексеруді жоспарлаймын.«Бағалау парағы» арқылы сабақ барысында оқушылардың жұмысын бағалап, сабақтың  игерілу деңгейін анықтау үшін түрлі-түсті жетондарды пайдаланамын.Үй жұмысын тексеру үшін «Көршіңді тексер» әдісі «+» «-» арқылы бағалайды Жұптық жұмыс кезінде оқушылар «Стикердегі диалог»әдісі арқылы өзара бағалайды. Топтық жұмыс барысында оқушылар «Активатор 3-2-1» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс «Рефлексиялық пирамида» әдісі арқылы жүзеге асырлады.

 

 

Сыныптағы оқушылардың өзін-өзі ұстауы және топ ережелерін сақтауы туралы ақпаратпен таныстыра отырып, қауіпсіздіктерін қамтамасыз ету

             

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *