Қысқа мерзімді жоспар
Сынып: 1 Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Ортақ тақырып:«Тағам және сусын» Бөлім: 4 А. Күнделікті өмірдегі есептеулер. Бөлімше: 1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері. Күні: |
Мектеп: БҚО, Орал қаласы А. Тайманов атындағы №34мектеп-гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні:Ержанова М.Е. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ақша. Теңге |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.3.6 — 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг тиындарымен түрлі операцияларды орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
А.1теңге, 2теңге, 5теңге, 10теңге, 20теңге тиындарын бір-бірінен ажыратып, қосу, азайту амалдарын орындайды. В.1тг, 2тг, 5тг, 10тг, 20тг тиындарымен түрлі операцияларды орындау арқылы мысалдарды шығарады, монеталарды салыстырады. С.2тг, 10тг, 20теңгелердің жартысын таба алады және тиындар жиынтығын құрастыра отырып есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: — ақша; — монета; — теңге; — тиын; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: — Ақша туралы не білесіңдер? — Ақшаны қайдан алуға болады? — Ақшаны ата-анаңа не үшін береді деп ойлайсыңдар? — Бұл жұмыртқаның ішінде не болуы мүмкін? — Жұмыртқаның ішінде қандай ақша бар екенін білгілерің келе ме? — Қолдарыңда қандай монеталар бар? — Бұл монеталарды не үшін қолдануға болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Ынтымақтастық құндылығын дарыту топпен ,жұппен жұмыстанғанда жүзеге асады. Құрмет құндылығы жұптық жұмыста бірін-бірі тыңдауда көрінеді. Азаматтық жауапершілікзат сатып алғанда ақшаны шатаспай беруде байқалады. Қазақстандық патриотизм Ұлттық валютаға деген мақтаныш сезімі ұялайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Қазақ тілі (монетаның мөлшерін айтқанда) Дүниетану (монетада мемлекеттік нышан елтаңба және «Қазақстан Республикасы» деген жазуды түсіндіргенде) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Күнделікті өмірде ақша, теңге монетаны қолдану тәжірибесі бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин |
І. Ширату.«Адасқан әріптер». Шашылған әріптерден сөздер құрастыру. — Қандай сөздер құрастырдыңдар? Оқушылардың жауаптары. АҚША ТЕҢГЕ — Жарайды, өте жақсы! — Ақша туралы не білесіңдер? — Ақшаны қайдан алуға болады? — Ақшаны ата-анаңа не үшін береді деп ойлайсың? — Олай болса қазір «Сиқырлы жұмыртқа» ойынын ойнаймыз. Бұл жұмыртқаның ішінде не болуы мүмкін (оқушылардың болжамдары), білгілерің келе ме? — Жұмыртқаның ішінен бір-бір монетадан ала қойыңдар. — Қолдарыңда қандай монеталар бар? — Бұл монеталарды не үшін қолдануға болады? — Енді осы монеталар бойынша топтарға бөлініп отыра қойыңдар. -Иә, балалар, бұл монеталар біз күнделікті өмірде зат сатып алғанда қолданатын ақшалар. Олай болса, бүгінгі тақырыбымыз «Ақша. Теңге». Сабақтың мақсатымен таныстыру:1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг тиындарымен түрлі операцияларды орындау, теңгемен танысу. |
Глянец қағаз, маркер
Е Т Ң Е Г
Киндер жұмыртқасы
Интербелсенд і тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5мин
4мин
3мин
2мин
5мин
5мин
2мин
3мин
3мин |
ІІ. Жаңа тақырып Таныстырылым (бейнеролик) — Қағаз ақшаны не деп атайды? (купюра) — Ал металл ақшаны не деп атайды? (монета) — Қазақстандық ең құнды жоғары монета қай теңге? (100теңге) — Теңгенің қысқаша жазылуы қалай? (тг.) ҚБ Мадақтау: Жарайсың! Тамаша! Бәрекелді! Мұғалімнің түсіндірмесі. Шынайы ақшамен жұмыстану. Балаларға шынайы ақша үлестіріліп беріледі. Соны зерттей отырып мұғалімді тыңдайды. Әр монетаның үстіңгі бетінде ортадағы бедерлі шеңберінде оның құнын білдіретін сан және теңге сөзі жазылады. Ал астыңғы бетінің ортасында елтаңба және төменгі жағында монетаның шығарылған жылы бейнеленген. Монетаның шетін айналдыра«Қазақстан Республикасы» деп жазылған. 15 қараша – ұлттық валюта күні.
«30секунд» әдісі. Жұптық жұмыс. Қорытынды бойынша саралау. 1-ші оқушының көзі орамалмен байланады. Оның алдында монеталар шашылып жатады. Сол монеталарды қолымен сипалай отырып пішінін анықтайды (үлкен немесе кіші) және монетаның санын анықтайды. 2-ші оқушы уақыт біткенде қорытындысын айтады. Осылай алмасып 2-ші жұбы ойнайды. ҚБ: өзара бағалау
Жеке зерттеушілік жұмыс Оқушыларға алдарына 1 теңге, 2 теңге, 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге, 50теңге, 100теңгелік монеталар беріледі. Монеталарды пайдалана отырып, өсу ретімен орналастырып шығады. 1-ші орындап болған оқушы осы монеталарды пайдаланып, кему ретімен орналастырады.
ҚБ: мұғалімнің мадақтауы Жарайсың! Тамаша! Керемет!
Дәптермен жұмыс 75-76-бет Қарқын бойынша саралау -Монеталарда бейнеленген сандардың өсу ретіне қарай оларды бір сызықпен жалғастырып қос. 1теңгелік монетадан баста.
Берілген заңдылықты сақтап, монеталарды орналастыр.
Қосымша тапсырма: — Құны ең төмен монетаны қорша. — Құны ең жоғары монетаны қорша. Бағалау критерийі: —ең кіші монетадан бастап орналастырады және ең кіші монетаны қоршайды. — ең жоғары монетадан бастап орналастырады және оны қоршайды. ҚБ: «+» ,»-» әдісімен бірін-бірі бағалайды Топтық жұмыс. Тапсырма бойыншасаралау. А) Әсетте 15теңге болды. Сен қандай монеталарды қолданасың? Тиындар жинағын әр түрлі тәсілмен көрсет.
18теңгеге дәптер сатып алу үшін қанша ақша керек? 10тг+5тг=1тг+1тг+1тг; 10тг+5тг=1тг+2тг. В)5тг+5тг+2тг+1тг+1тг+1тг=15тг; 10тг+5тг+1тг+2тг=18тг. Дескриптор: Тиындар жинағын әр түрлі тәсілмен көрсетеді. — 18 теңге 15 теңгеден қаншаға артық? — 15 теңге 18 теңгеден қаншаға кем? 18 15монеталарды салыстырып,>, <, =таңбаларының тиістісінқояды. С)Дәптер 18теңге тұрады, бір өшіргіш 3теңге арзан тұрады. Өшіргіш неге теңге тұрады? 18тг=10тг+5тг+2тг+1тг 18-3=15(тг.) Есептің шартын, сұрағын, шешуін, жауабын жазады.
ҚБ: «Теңге» әдісі «Өте жақсы»
«Жақсы»
«Талпын»
Сергіту сәті: Оң қолымда 5теңге (қолдарын иықтарына қойып, 5рет алға айналдырады), Сол қолымда 5 теңге. (қолдарын 5рет артқа айналдырады) 5-ке 5-ті қосқанда ( 5рет оң аяқпен, 5рет сол аяқпен секіреді) Болып шықты 10 теңге. (қолдарын жоғары көтереді)
Жеке жұмыс. Оқулықпен жұмыс. 79-бет «Жартысын тап» 2тг, 10тг, 20теңгенің жұп сандардан тұратынына назар аударту 1 тг ?тг 1. 1тг+1тг=2тг 2тг
2. 10 тг жартысын тап?
?тг 5 тг 5тг+5тг=10тг
10тг 3. 20тг жартысын тап? ?тг 10тг 10тг+10тг=20тг 20 тг
ҚБ: «Жұлдызша» әдісі 1тапсырмасын орындаса, 1жұлдыз 2тапсырмасын орындаса, 2жұлдыз 3тапсырмасын орындаса, 3жұлдыз иеленеді.
Бағалау критерийі: -2теңгенің жартысын табады: -10теңгенің жартысын табады: -20теңгенің жартысын табады.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар Бағалау критерийі:1теңге, 2теңге, 5теңге, 10теңге, 20теңге тиындарын бір-бірінен ажыратып, қосу, азайту амалдарын орындайды
|
http.bilim. land/kz. сайты
Мұғалімнің шығармашы-лығынан
Жұмыс дәптері №2. НЗМ «Мектеп» баспасы, Астана 2016жыл
Мұғалімнің шығармашы-лығы
<> =
Математика оқулығы, 1-сынып . 2-бөлім НЗМ «Мектеп» баспасы, Астана 2016жыл
Тірек-сызбалар
Жұлдызшалар
Математика ҚБ жинақтары 65-бет. 2018-2019жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин
|
ІІІ. Қорытынды. Бекіту сұрақтары «Серпілмелі доп» — Бүгін қандай тақырыппен таныстық? — Теңге күні қашан? — Ең кіші монета? Рефлексия: «Монета» әдісі арқылы Сабақты өте жақсы түсінгендер – 100теңгелік монетаны; Аздап қиналдым дегендер – 50теңгелік монетаны; Мүлдем түсінбедім дегендер – 2теңгелік монетаны жоғары көтереді. Үйге тапсырма: 79-бет «Шығарып көр» тапсырмасы |
Кішкентай доп
100теңгелік, 50теңгелік, 20теңгелік монеталар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс. Тапсырма бойынша саралау. А) Әсетте 15теңге болды. Сен қандай монеталарды қолданасың? Тиындар жинағын әр түрлі тәсілмен көрсет. С) Дәптер 18теңге тұрады, бір өшіргіш 3теңге арзан тұрады. Өшіргіш неге теңге тұрады? |
ҚБ Мадақтау: Жарайсың! Тамаша! Бәрекелді! ҚБ: өзара бағалау ҚБ: мұғалімнің мадақтауы Жарайсың! Тамаша! Керемет! ҚБ: «+» ,»-» әдісімен бірін-бірі бағалайды ҚБ: «Жұлдызша» әдісі ҚБ: «Теңге» әдісі Рефлексия: «Монета» әдісі арқылы
|
Бейнеролик көрсеткеннен кейін проекторды өшіріп қою
Сергіту сәті
Тиындармен жұмыстанғанда монеталарды қауіпсіздік ережесі: ауызға салуға болмайтынын ескерту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||