Түркілер және олардың өмір сүру салты

Оқу  ісінің  меңгерушісі:                       А.О.Рыскелдинова

 

Пән: дүниетану

Күні:  31.01.2020 ж

 Мұғалім:  Садырбаева Қ

Сынып:  3 «Ж»

Қатысқандар  саны: 31

 Қатыспағандар  саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім « Өнер»

Сабақтың  тақырыбы:

Түркілер және олардың өмір сүру салты

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау.Түркі әлемінің жетістіктері мен өнертабысы туралы білу.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды

Көптеген оқушылар: Қазақстанның ресми, бейресми  рәміздерінің маңызын түсіндіреді

Кейбір оқушылар: тарихи және мәдени ескерткіштерін қорғаудың маңыздылығын айта алады.

Бағалау критерийлері

Түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнгетән лексика мен терминология:

•          Мәденимұра

•          Әлемніңжетікереметі

•          Қазақстанныңресмижәнебейресмирәміздері

•          «Алтын адам» «Бәйтерек», «Мәңгілік ел» салтанаттықақпасы

Құндылықтарды  дарыту

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық  байланыс:

Әдебиеттік оқу, музыка

Бастапқы  білім:

Менің елімнің нышандары

Сабақ  барысы

 Жоспарлан-

ған  кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

 

 

Топқа бөліну

2 минут

 

 

 

Сабақтың ортасы

10минут

Бейне жазба    3мин

 

Жеке тапсырма

3 мин

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

10 минут

 

 

 

 

 

6 қалпақ

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

            Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ  оқушыларды  қатыстыру  арқылы   барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру.           

«Қаздар сабағы» туралы видеоролик көрсету

Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.           

 

1-топ Көшпенділер

2-топ Түрік жауынгері

3-топ Қазба байлықтар

4-топ Қолөнер бұйымдары

5-топ Киіз үй

 

Қазақ халқының шежіресі туралы соның ішінде жеті атаға тоқталық өту. Қазақтардың бабалары: сақтар,ғұндар, түркілер туралы баяндау.

 

Түркілердің тұрмыс-тіршілігі туралы бейне жазба көрсетіліп, сұрақ-жауаппен талданады.

 

 

 

Семантикалық картаны толтыру

 

 

Белсенді оқу тапсырмалары

Оқушылар: Түркі дәуірінде қазақ даласында Тараз, Отырар, Сайрам және басқа да қалалар пайда болды. Түркілердің арасынан көптеген ұлы ғалымдар шықты. Мысалы, әл-Фараби және т.б Көшпелілер дөңгелектегі киіз үйдің орнына жиналмалы киіз үйді ойлап тапты.Ол киіз үйді санаулы сағаттардың ішінде бөлшектеп және жаңа жерге қайта құруға болатын.

Мұғалім оқушылардың зерттеу жұмыстарын Президент Н.Ә. Назарбаевтың сөзімен аяқтайды:

«Біздің ұлы бабаларымыз Алтайдан Қара теңізге дейінгі Ұлы Даланы иемденіп жатты.Олар бізге өлмейтін батырлық эпостар мен үлкен рухани байлықтар қалдырды. Олар киіз үйді, қылышты, етікті, үзеңгіні, темір қорытуды ойлап тапты. Түркі академиясының құрамында түркі тарихы мен мәдениетін зерттейтін орталық құрукерек».

 

Топтық жұмыс. 5-топқа тақырыпқа сәйкес мозайка құрастыру беріледі. Мозайкадағы тақырып бойынша әңгіме құрап сөйлейді.

Дәптермен жұмыс: 29-беттегі суреттерге қараймыз.

1.Түркілердің өткен өмірі қандай болған? Сипатап жазып береміз.

2.Археологиялық қазба жәдігерлері туралы суретте тұр.

3. Көне кітаптар мен руникалық жазулар туралы не білеміз?

Де Бононың 6 қалпағы

1.Түркілердің тұрмысы туралы әңгімеле?

2.Түркілердің өнертабысы туралы не білеміз?

3.Отырықшы мен көшпеліге сипаттама береміз?

4.Сақтар мен ғұндар туралы не білеміз?

5.Археологтар қазба жұмыстары кезінде нелер тапты?

6.Түркілердің қолөнері туралы не білеміз?

 

 

айтылым

 

 

бағалау

 

 

 

суретпен жұмыс

 

 

 

айтылым

 

 

 

айтылым

 

 

 

 

тыңдалым

2 минут

Сергіту сәті «Ақбұлақ»

айтылым

 

ҚБ «Бесминуттық эссе» стратегиясы.

«Бүгін мен еңбастысыненібілдім?» тақырыбындабесминуттық эссе жазыңдар.

Дескриптор:

Ежелгі түріктердің өмір салтын анықтайды

жазылым

 

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия

«Кемпірқосақ» қалаған түсіңді алып, сабақтағы өз көңіл-күйіңнің картасын бояп шық.

Рефлексия

1 минут

Үйге тапсырма:   52-53 бет оқу, мазмұндау

Күнделік

Дифференциация – топпен  жұмыс  жүргізу, жұптық  жұмыста  өз  ойларын  жеткізу  дағдыларын  жетілдіру

 

Бағалау: Түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтайды

 

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қамтиды. Орта білім берудің құндылықтары: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу.

               

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *