Алматы облысы
Балқаш ауданы
«№ 2 Жамбыл атындағы орта мектеп МДШО» МКМ
Кашкеева Айгуль Адилкадировна
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Сынып:7 |
№2 Жамбыл атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||
Күні : |
Кашкеева Айгүл Адилкадировна |
|||||||||||||||||||
Сабақ № |
Қатысқаны- Қатыспағаны- |
|||||||||||||||||||
Тақырыбы |
Үшбұрыш және оның түрлері |
|||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.13. Үшбұрыштардың түрлерін ажырату |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: үшбұрыштардың түрлерін және олардың элементтерін біледі; Оқушылардың басым бөлігі: үшбұрыштардың теңдік белгілерін біледі және есеп шығаруда қолданады; Кейбір оқушылар: есеп мәтіні бойынша қажетті сызбаны салу жолын сипаттай алады, өз бетінше тапсырмалар дайындайды; |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
— үшбұрыштардың түрлерін , олардың элементтерін біледі; — теңдік белгілерін біледі, есеп шығаруда қолданады; — өз бетінше тапсырмалар дайындай алады; |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты
Бөлім бойынша лексика және терминология – үшбұрыш;
– үшбұрыштың қабырғалары; – үшбұрыштың бұрыштары; – тікбұрышты үшбұрыш; – теңқабырғалы үшбұрыш; – үшбұрыштар теңсіздігі
|
|||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Елбасының «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» баяндамасын негізге алу. Оқушы ынтымақтастық ортада, ұйымдаса отырып жұмыс жасайды, өзгенің көзқарасына құрметпен қарауға үйренеді, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Сызу сабағы. Оқушылар үшбұрышты сызады. Қазақ тілі: Есептерді түсіндіру жолдарында сөйлемдерді байланыстыру, жалғауларды дұрыс жалғау, математикалық тілде сөйлеу |
|||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту презентация |
|||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Аксиома және теоремалар |
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал туғызу. Түрлі түсті фигуралар арқылы сынып үш топқа бөлінеді. Фигуралардың артында «Біз», «Керемет», «Сыныппыз» деген сөздер жазылған. Осы жасырынған сөздерді дауыстап айту арқылы сыныпта психологиялық ахуал туғызамын. Үй тапсырмасын сұрау « Сен маған, мен саған» әдісімен оқушылар үйге берілген тапсырмаларын жұптасып тексереді. |
Карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпқа көшу: Үшбұрыштар туралы түсінік. Мәңгілік ел идеясының негізіндегі “Рухани жаңғыру” Балалар «Рухани жаңғыру» эмблемасы қандай фигуралардан құрастырылған? Сабақ мақсатымен таныстырамын. Осы мақсатқа жету барысында бірлесе отырып, сабақтың критейлерін құрамыз. ІІ. Жаңа сабақ (Оқушылар жаңа сабақты практикалық жұмысты орындау арқылы тақырыптың мағынасын ашады) І. Практикалық жұмыс
ІІ. Топтық жұмыс Бірінші топ «Ара» әдісімен Үшбұрыштың периметрін тап Екінші топ «Фишбоун» әдісімен үшбұрыштың параметрлерін анықтау Үшінші топ«Ұшақ» әдісі арқылы оқулықтан тапсырма беру
|
Постер, фломастер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
-Үшбұрыштардың түрлерін және олардың элементтерін біледі; -Алған білімдерін шығаруда қолданады;
Бағалау «Басбармақ» әдісі |
Дескрипторлар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырма беріледі: Ноутбукта «—-» программасын пайдалану арқылы үшбұрыш бейнесіндегі өмірде кездесетін әр-түрлі пішіндерді құрастыру Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың жауабын бақылайды. Орындалған тапсырмалар бойынша мұғалім кері байланыс береді. Жаңа сабақты «Сократ шеңбері» әдісі арқылы бекіту. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Оқушылардың білімін бағалау Бағалау парағы Топтың аты: ————————
Бағалау шәкілдері: 7 – 11 балл – «3» 12 – 16 балл – «4» 17 – 19 балл –«5» Рефлексия жасау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: №222 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында оқушылардың өз ойын оқушы мен мұғалім алдында еркін жеткізуіне мүмкіндік тудыру және өзгенің пікірін тыңдап, одан қорытынды жасау дағдыларын қалыптастыру. Есептер баланың қабілетіне байланысты үш деңгейге бөлінген. |
Сабақтың барысында «ой қозғау» сұрақ- жауап арқылы бағаланды, яғни кері байланыс орнатылды. Жұппен жұмыста оқушылар бір- бірін тексерді. Топпен жұмыс кезінде әр топтан топ басшысы тағайындалып, әр топ өз есебін тақтада сыныптың алдында қорғады. |
Көзге жаттығу жасату. Сабақ барысында оқушылар сергіту жаттығуларын жасады. Қимыл- қозғалыс оқушы денсаулығы үшін өте қажет деп есептеймін |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Әр оқушы оқу мақсатына жетті. Үшбұрыштартақырыбына байланысты берілген есептерді шығаруда белсенділік танытты.Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды, ауытқу болған жоқ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі? «Фишбоун» әдісі арқылы жұмыс, өмірмен байланысқан презентация жақсы болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1: Оқушыларды қолдау, олармен жылы қарым-қатынас, ынталандыру. 2: Жеке, топтық, жұптық жұмысты ұйымдастыру. Кері байланыс алу. 3: Сұрақтар қоя білу. Балаларға дұрыс сұрақтар қоя отырып, ойларын бағыттау. 4: Тапсырма орындап болғаннан рефлексия алу. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кейбір оқушылар тақырыпты толық меңгермеді. Олармен келесі сабақтарда, сабақтан тыс уақытта қосымша жұмыс жоспарланды. Сабақ барысында бағалауды дұрыс ұйымдастыра білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||