Бөлім, тарау: Қартаю. Қартаю процесі туралы теориялар.
|
Мектеп: « №2 Жамбыл атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік коммуналдық мекемесі |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мусаева Кулайхан Омиралиевна |
||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Қартаю |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.2.2.3 қартаю процесін түсіндіру |
||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Әртүрлі тірі ағзалардың өмір сүру ұзақтығын біледі, түсінеді және салыстыра алады;
Көптеген оқушылар: Қартаю моделіне жататын теорияларды зерттейді және салыстырады. Кейбір оқушылар: Қартаю процесінің басталуын, факторларын талдайды. Ғылыми теорияларға баға бере алады.
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология Қартаю, стресс, ауру, депрессия, салауатты өмір салты, қоғамның әсері, адамның әлеуметтік және тұрмыс деңгейі, себептері. |
||||
Бағалау критерийлері |
*Қартаюдың теориясымен механизмін біледі *қарт және егде адамдардың жасына қарай организмдегі өзгерістерді біледі *қартаю процесінің басталуын, факторларын талдайды
|
||||
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. Зайырлы қоғам және руханият.Денсалықты сақтау аждамзаттың ең басты байлығы екенін меңгеру |
||||
Ұсынылатын алдыңғы білімдер |
Обыр ауыруының пайда болуына әсер етуші факторлар |
||||
Пәнаралық байланыс |
Психология, химия, әдебиет. |
||||
Сабақтың барысы
|
|||||
|
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар |
|||
3 мин
5 минут
2 минут
10 минут
10 минут
6 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі .Психологиялық ахуал. Геометриялық пішіндер арқылы. Ұшбұрыш— жетекші болуға бейім, өзіне сенімді шешімді қабылдай алатын қызба,жұмысқа қабілеті жоғары. Шаршы— ұйымдастырушылық қабілеті жоғары. Салқын қанды , үнемшіл тұрақты шешім қабылдайтын жан. Дөңгелек— адаммен қарым-қатынасы жоғары,байсалды, ойға берілгіштік қасиетке тән,сөзшең,айтқанына көндіргіш, адам.
Үй тапсырмасын. «Кубизм» 6 қыры арқылы сұрау «Миға шабуыл» 1.Сипаттау 2.Пайда болу 3.Зерттеңіз 4.Талдау жасаңыз 5.Әсер етуі 6.Дәлелдеңіз
Бейнефильм көру: Қартою туралы
1 Тапсырма. 1 топ. Фишбоун әдісі арқылы 2 топ. Класстер әдісі арқылы Дескриптор. —Қартоюға себепкер факторларды атайды -Қартою себептерін анықтау -Күн энергиясының әсері ҚБ. «екі жұлдыз, бір тілек»
2. Тапсырма «Кезбе тілші» Дәрігер, генетик, зерттеуші, физиолог, ғалымдар тағайындалып өз жұмыстарын баяндайды. Тілші мамандарға сұрақ қояды. Дескриптор : 1.Қартаю себептерін,жас ерекшелік белгісін жан-жақты өз мамандықтарына байланысты сипаттайды. 2.Қартаюды анықтау арқылы әр-түрлі себептеріне тоқталады. ҚБ. Смайлктер арқылы 3 Тапсырма. Ойлаудың алты қалпағы Дескриптор: Қызыл -бастан кешкен сезімдерін тұжырымдау Сары— өмірінің сәтті кезеңдері Жасыл— тың идеяларды айтады Көк— неге,не үшін талдау жасау Ақ— прблемаға қатысты деректер Қара- сәтсіз тұстары
|
http://longevity-science.org/Synopsis.html
|
|||
Рефлекция
4 минут |
Рефлексия «Көңіл күй букеті». Оқушылар стикер қағаздарға өздерінің пайыздық көрсеткіштерін анықтай отырып, сабақты қаншалықты меңгергендігі туралы жауап жазады. — Қызыл түс-проблема бар,көмек қажет. — Сары түс-барлығы түсінікті емес — Жасыл –барлығы түсінікті Үй тапсырмасы : Қартаю себептеріне эссе |
|
|||
Алматы облысы,
Балқаш ауданы
«№ 2 Жамбыл атындағы орта мектеп МДШО»
Мусаева Кулайхан Омиралиевна