Қазақстандағы комсомол  жастар және пионер ұйымдары

 

Пәні:

Қазақстан тарихы.

Мұғалімі:

Манжибаева Айнур Аралтаевна.Алматы обл.Балқаш ауданы, «№2 Жамбыл атындағы орта мектеп,МДШО» МКМ

Сынып:

11 «Б» сыныбы.

Тақырыбы:

Қазақстандағы комсомол  жастар және пионер ұйымдары.

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Қазақстанда комсомол және жастар ұйымының тарихын біледі.

Өзіндік көзқарас қалыптасады.Отансүйгіштіке тәрбиелеу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Комсомол,жастар ұйымының қызметін біледі.

 

Оқушылардың басым бөлігі:  Жастар ұйымдарының уақытын,мүшелерін біледі.

 

Кейбір оқушылар:  Ғ.Мұратбаев кім?

 

 

 

І. Тілдік мақсат:

1.Оқушылар істей алады:Топта бірлесіп жұмыс жасайды.

 

2.Негізгі сөз тіркестері: комсомол,пионер.

 

3.Сыныптағы диалог: Олардыңқызметі,атқарған міндеттері,қоғамдағы орны.

 

4.Талқылауға арналған тапсырмалар:Қазіргі қоғамдағы жастар ролі.

 

5.Сіз неліктен екенін айта аласызба?Комсомол ұйымының тарқауына не себеп болды?

 

 

 

6.Жазу үшін ойға салу:

 

Ресурстар: жоспар,суреттер,видео,слайд.

 

Психалогилық  ахуал.Тілек тілеу.

 

 

Алдыңғы оқу:

Өткен сабаққа шолу.

 

(Білу)

 

 

 

 

 

 

І.1936 жылғы Конституцияны неліктен «сталиндік конституция» деп атады?

ІІ.Сәйкестендіру тесті:

1.Қаз.Ком. (большевиктер)

Партиясының І съезі                                      1.1937 жыл 5-12 маусым

2.Қазақ КСР-і Одақтық республика

Болып қайта құрылды?                                 2.1936 жыл

3.Л.Мирзоян Бірінші хатшы міндетінен     3. 1938 жыл 15мамыр

босатылды?     

4.ҚКСР Конституциясы қабылданды         4.1937 жыл наурыз

5.КСРО  Конституциясы                              5.1936 жыл 5 желтоқсан

ІІІ.Венн диаграммасы:

ҚКСР Конституциясы

Тәуелсіз ҚазақстанКонституциясы

 

 

 

 

 


1936 ж,12 маусымда референдумға ұсынылды.1.Елдің әкімшілік-аумақтық бөлінісіне өзгеріс енді.Жалпыға бірдей сайлау құқығын,құпия дауыс беруді,Қазақ КСР-і Одақтас респуб қайта құрылды.

1995 ж30 тамызда,98 баптан,9 бөлімнен тұрды.

М.Жұмабаев «Мен жастарға сенемін» оқу,талдау.Жастар дегеніміз кім?

ІІ. Басталуы,

ұйымдастыру.

Музыка тыңдау.Орысшадан аударып,мазмұнын талдау.Кеңес Одағындағы комсомол,жастар жұмысы жайлы көрсетілім.

 

(Түсіну)

 

1.Қазақстандағы алғашқы комсомол ұйымы қашан ұйымдастырылды?

2.Оның жетекшілері кімдер.

«Жастар ұйымы дегеніміз не?Оның қызметін қалай түсінесіңдер?»

Негізгі бөлім.

(Қолдану)

1)Топпен жұмыс:

1- топқа «Комсомол кім?»              2-топқа «Пионер  кім?»

 

 

Жинақтау.

 

 

 

(Талдау)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке  жұмыс.Өзіңді тексер:Мына пікірлермен келісесіз бе?

 

Ия

(+)

Жоқ

(+)

1.

Алғашқы комсомол ұйымдары бірінші   теміржол желісі бойындағы ауылдарда құрылды

+

 

2.

1936 жылы Қазақстан өлкелік комсомол ұйымы Қазақстан Лениншіл коммунистік жастар одағы болып қайта құрылды.

 

 

3.

1925 жылы  «Қазақстан пионері» газетінің бірінші саны жарық көрді.

 

 

4.

1924 жылы «Пионер» журналының алғашқы саны жарық көрді.

 

 

5.

«Пионер» журналы Орынборда жарық көрді.

+

 

6.

«Жас алаш» газетінің алғаш шығарушыларының бірі Ғ.Мұратбаев

+

 

7.

«Жастар одағының міндеттері» туралы баяндама жасаған И.В.Сталин

+

 

8.

1931 жылы 10 сәуірде Республикалық пионерлер штабы құрылды.

 

 

 

 

 

 

2)Хронологиялық таблица құру. 

 

 

 

 

 

 

Талдау

 

1.Қазіргі жастар ұйымының жұмысына көңіліңіз толама?Себебі…

 2. Қазіргі қоғамдағы жастар ролі.Сіздің ұсынысыңыз…

Бағалау:

  Комсомол,пионерлермен  қазіргі жастардың қызметінің айырмашылығы,ұқсастығы.Бүгін комсомол,пионер ұйымдары болса сіз мүшесі болсаңыз не айтар едіңіз?

Үйге тапсырма

 

 Мазмұнын оқу, «Менің жастар ұйымына  қосар ұсынысым…» ой толғау жазу.

  Кері байланыс:

 

1.-Бүгінгі сабақта маған ұнаған сәттер.

2.-Бүгінгі сабақтағы жетістігім.

3.-Келер сабаққа айтар ұсынысым.

Рефлексия

 

Сабағыма талдау:

Қорытынды бағамдау:1.Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды? Әкелінген ресурстарым. Көрсетілім

2.Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады? Қызықты,нақты тапсырма. Сабаққа белсенділігі төмен оқушыны қатыстыру.

 

3.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы  келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не болды? Әдеміні,Асылды сабаққа көп аралыстыруым керек.Оларға деңгейлік тапсырма беруім қажет.

 

 

 

Алматы  облысы

 Балқаш  ауданы

 «№ 2 Жамбыл атындағы орта мектеп МДШО» МКМ

  Манжибаева  Айнур  Аралтаевна

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *